Blog dlaStopy.pl
Badanie histopatologiczne, zwane także histopatologią, to kluczowa procedura diagnostyczna stosowana w medycynie, która umożliwia lekarzom dokładną analizę tkanki i komórek ciała pod mikroskopem. o niezwykle precyzyjne badanie pozwala na identyfikację ewentualnych zmian chorobowych, takich jak nowotwory.

Badania histopatologiczne są jednymi z badań diagnostycznych używanych powszechnie w medycynie. Na czym dokładnie one polegają? Kiedy są stosowane? Jak długo należy czekać na ich wyniki?

Czym jest histopatologia?

Pojęcie histopatologii, inaczej histologii patologicznej, odnosi się do nauki, która koncentruje się na rozpoznawaniu oraz badaniu tkanek organizmu pod kątem zachodzących w nich zmian świadczących o schorzeniach.

W ramach histopatologii wykonuje się badania histopatologiczne, które umożliwiają ocenę pobranych tkanek. Na podstawie ich wyników można następnie opracować odpowiedni plan leczenia pacjenta.

Badaniami histopatologicznymi zajmują się lekarze patomorfolodzy. Patomorfologia, do której zalicza się histopatologię, jest interdyscyplinarną dziedziną, która stosowana jest w diagnozowaniu i leczeniu różnych dolegliwości.

Jak przeprowadza się badanie histopatologiczne?

Tego rodzaju badania prowadzone są w różnych przypadkach, gdy konieczne jest sprawdzenie, jaki charakter ma dana tkanka. Co to jest i na czym polega badanie histopatologiczne?

Jest to rodzaj badania mikroskopowego, które prowadzone jest na tkankach pobranych od pacjenta. Tkanki te mogą być pobrane w trakcie różnych badań, na przykład podczas wymazu, biopsji cienkoigłowej albo gruboigłowej, zabiegu czy operacji. Badaniu histopatologicznemu podlegają też różne wyskrobiny i wydzieliny organizmu.

Po pobraniu tkanek od pacjenta są one odpowiednio zabezpieczane za pomocą utrwalacza, głównie formaliny. Potem przekazywane są do laboratorium, gdzie ponownie są utrwalane oraz formowane, cięte i barwione. Następnie mogą być one zbadane przez lekarza patomorfologa, który na podstawie badania przygotowuje wynik wraz z jego opisem.

Badania histopatologiczne – kiedy są stosowane?

Zastosowanie badań histopatologicznych jest bardzo szerokie i wykorzystuje się je w diagnostyce w wielu działach medycyny.

Najczęściej badania te wykorzystywane są w:
- onkologii
- ginekologii
- dermatologii

Wskazaniem do przeprowadzenia badania histopatologicznego może być wykrycie u pacjenta podejrzanych zmian w trakcie badania dotykiem, podczas badania USG czy tomografii komputerowej.

Jak przebiega biopsja do badania histopatologicznego?

Materiał do badania histopatologicznego często pobierany jest podczas biopsji, nazywanej też punkcją.

Biopsja polega na pobraniu igłą konkretnego rodzaju tkanki, by następnie materiał ten poddać analizie histopatologicznej. Ma ona szerokie zastosowanie, między innymi wykonuje się ją z piersi, tarczycy czy z węzłów chłonnych.

Stosuje się na ogół dwa główne rodzaje biopsji:
- Biopsja cienkoigłowa – prowadzona z użyciem cienkich igieł. Wyróżnia się biopsję cienkoigłową BAC oraz cienkoigłową celowaną BACC prowadzoną z pomocą aparatu USG.
- Biopsja gruboigłowa – materiał jest pobierany za pomocą grubszej igły.

Także prowadzone są inne typy biopsji, na przykład wycinkowa, wiertarkowa zależnie od rodzaju i miejsca pobieranego materiału.

Przeprowadzenie punkcji odbywa się bez znieczulenia lub ewentualnie ze znieczuleniem miejscowym.

Jak długo czeka się na wyniki badań histopatologicznych?

Po pobraniu materiału do badania histopatologicznego konieczne jest jego przeanalizowanie w laboratorium. Jak długo się czeka na wyniki badania histopatologiczny?

Średnio od momentu pobrania aż do uzyskania wyników badania histopatologicznego należy zaczekać od około 1 tygodnia do 2 tygodni.

To, ile się czeka na wynik biopsji, zależne jest również od rodzaju prowadzonego badania, dlatego też niektóre z nich mogą zająć zaledwie parę dni, podczas gdy inne kilka tygodni. Duże znaczenie ma też placówka przeprowadzająca badania. W niektórych placówkach istnieje również możliwość wykonania badań „cito”, czyli w przyspieszonym terminie w ciągu paru dni.

Loading...