Czy profilaktyka zdrowotna pozwala uniknąć raka piersi?

Rak piersi dotyka ogromną liczbę kobiet. Bardzo często wydaje nam się, że problem nas nie dotyczy. Nie myślimy o chorobie, aż do czasu, gdy pojawią się uporczywe i nieprzyjemne dolegliwości. To właśnie wtedy decydujemy się na przeprowadzenie badań. Niestety zwykle okazuje się, że jest już za późno, a nowotwór postępuje. Właśnie dlatego tak duże znaczenie ma profilaktyka zdrowotna. Systematycznie wykonywane USG piersi pozwala odnotować niepokojące zmiany na bardzo wczesnym etapie. Zwiększa to szansę całkowitego powrotu do zdrowia. Należy mieć świadomość, że w przypadku zmian nowotworowych leczenie powinno rozpocząć się możliwie najwcześniej. Im szybciej zostanie postawiona diagnoza, tym lepiej. Oczywiście USG piersi to tylko jeden z wielu elementów profilaktyki nowotworu.

Jak często wykonywać badanie piersi?


Badanie piersi powinno być wykonywane podczas wizyty u ginekologa. Warto jednak podkreślić, że tylko niewielka część specjalistów je wykonuje. Bardzo często jest ono przeprowadzane dopiero na prośbę pacjentki. Zmiany w piersi możemy wyczuć już poprzez ich dotykanie. Dobrze jest więc poprosić ginekologa o badanie, a także samodzielnie sprawdzać stan swoich piersi. Być może wyczujemy drobne zgrubienie, czy też inne niepokojące objawy.

Prawdziwy specjalista sam skieruje nas na kontrolne badanie USG piersi. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby poprosić lekarza o takie skierowanie. Badanie ultrasonograficzne powinno być wykonywane przynajmniej raz w roku. Należy zaznaczyć, że w niektórych przypadkach ryzyko zachorowania na raka jest większe. Jeśli więc w naszej rodzinie występowała taka choroba, to warto badać się częściej.

Trzeba wiedzieć, że zmiany w piersiach wykrywane są nawet o bardzo młodych kobiet. Wiek nie chroni nas przed rozwojem nowotworu. Niestety u połowy kobiet nowotwór piersi wykrywany jest zbyt późno. Zwiększa to ryzyko śmierci. Plusem jest fakt, że świadomość kobiet cały czas rośnie. Zalety profilaktyki raka piersi są powszechnie znane. Powstaje wiele akcji promocyjnych, które zachęcają do wykonania badania USG. W takie kampanie angażują się nawet znane osobistości. Istnieje szansa, że wykrywalność raka piersi na wczesnym etapie będzie rosnąć.

Dlaczego kobiety boją się badania piersi?


Wiele pań ma ochotę wykonać USG piersi, jednak strach jest paraliżujący. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim dlatego, że obawiamy się wykrycia nieprawidłowości. Rak dla wielu osób to wyrok. Oczywiście w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Profilaktyka może sprawić, że w naszym przypadku nowotwór nie będzie równoznaczny z powolną śmiercią. Pamiętajmy, że odkładając badanie nie zmienimy swojego życia na lepsze. Jest zupełnie odwrotnie - własnym zaniedbaniem możemy sprawić, że choroba rozwinie się do stadium, które będzie realnie zagrażać życiu.

Warto wiedzieć, że nie każda zmiana pojawiająca się w piersiach jest objawem raka. Powodów jej pojawienia się może być wiele, jednak konsultacja z lekarzem jest obowiązkowa. Istotne jest to, aby zadbać o świadomość kobiet z naszego bliskiego otoczenia. Namówmy na profilaktyczne badanie naszą babcię, mamę, czy też ciocię. Nie zapominajmy, że starsze pokolenie kobiet często wykazuje niechęć do profilaktyki. Jest to skutkiem tego, że w przeszłości była ona całkowicie pomijana, a badanie przeprowadzało się w momencie, gdy objawy nie dawały żadnych wątpliwości.

Jak przebiega badanie?


Pierwszym etapem jest wywiad. Lekarz zapyta nas o m.in. ostatnią miesiączkę, czy też niepokojące dolegliwości. Badanie USG przeprowadzane jest w pozycji leżącej. Piersi są smarowane specjalnym żelem, który ułatwia przesuwanie się głowicy urządzenia po ich powierzchni. Należy podkreślić, że jest to kompletnie bezbolesne. Badane są również doły pachowe. Dzięki temu można sprawdzić, czy węzły chłonne nie uległy powiększeniu.

Badanie USG pozwala na zdiagnozowanie nieprawidłowości mniejszych niż 0,5 mm. Lekarz może bez trudu odróżnić guz nowotworowy od zwykłej torbieli. Ważne jest to, aby wybrać zaufany ośrodek zdrowia, który dysponuje nowoczesnym i czułym sprzętem ultrasonograficznym.

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka?


Do profilaktyki raka można zaliczyć nie tylko USG piersi. Ryzyko wystąpienia choroby możemy obniżyć poprzez:
1. Zdrową dietę, która jest bogata w składniki odżywcze, witaminy oraz minerały. Należy unikać potraw tłustych i przetworzonych.
2. Unikanie nałogów m.in. alkoholu i papierosów.
3. Utrzymanie prawidłowej masy ciała - nadwaga jest obciążeniem dla całego organizmu i zwiększa ryzyko pojawienia się wielu chorób.
4. Aktywność fizyczną - ważne jest to, aby nie przesiadywać całymi dniami za biurkiem lub na kanapie. Nie można również przemieszczać się wyłącznie za pomocą samochodu. Szczególnie dobry wpływ na zdrowie ma ruch na świeżym powietrzu. Postawmy na długie spacery, przejażdżki rowerowe, czy też jogging.
5. Kontrolę przyjmowanych leków - nie należy leczyć się na własną rękę. Przyjmowane leki powinny być ściśle kontrolowane przez specjalistę. Dotyczy to również tabletek antykoncepcyjnych.

Zobacz także :

Zdrowe piersi: co warto wiedzieć o zmianach nowotworowych?

Jak pielęgnować i czyścić protezę piersi

Samobadanie piersi

Dieta dla Amazonek - Co zawiera i jakie korzyści zapewnia ?

USG, mammografia, testy genetyczne - Nowoczesne metody diagnostyki raka piersi.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.