Blog dlaStopy.pl
Kobiety, które posiadają protezę piersi muszą pamiętać o jej właściwej pielęgnacji. Jest to podstawą do tego, aby utrzymać optymalny poziom higieny. Trzeba jednak zaznaczyć, że proces ten musi odbywać się zgodnie z kilkoma podstawowymi zasadami. Nieostrożne mycie lub zbyt agresywne środki mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia powierzchni. Wiele zależy od tego, z jakiego tworzywa została wykonana proteza. Poniżej umieszczono kilka praktycznych wskazówek, które warto jest wdrożyć w życie.

Jak pielęgnować i czyścić protezę piersi?

 Protezy silikonowe


Proteza piersi sprawia, że kobieta po mastektomii na nowo może poczuć się dobrze w swojej skórze. Ważne jest to, aby produkt został właściwie dopasowany do sylwetki oraz zdrowej piersi. Wszystko po to, aby biust prezentował się naturalnie. Należy podkreślić, że właściwie dopasowana proteza nie jest odczuwalna na co dzień.Relatywnie łatwo można przywyknąć do jej obecności. Wiele kobiet nie ma jednak pojęcia, jak pielęgnować i czyścić protezę piersi.

W przypadku tworzywa silikonowego nie zaleca się stosowania środków myjących, które mogłyby rozpuścić materiał. Najlepszą opcją wydaje się być delikatne mydło. W sprzedaży znajdują się również specjalne preparaty do czyszczenia protez - warto w nie zainwestować. Po dokładnym wypłukaniu należy osuszyć powierzchnię miękkim ręcznikiem. W przypadku protez samoprzylepnych nie należy stosować ręczników papierowych.

Protezy silikonowe z powłoką z mikrofazyDo czyszczenia protez nie należy stosować żadnych ostrych narzędzi, które mogłyby przedziurawić, czy też zdeformować powierzchnię. Najlepiej więc robić to ręcznie. Protezy silikonowe posiadające powłokę z mikrofazy są nieco delikatniejsze, a więc należy zachować szczególną ostrożność.Podobnie, jak w poprzednim przypadku zaleca się zastosowanie delikatnego mydła lub specjalistycznego preparatu do protez.

Powłoki z mikrofazy nie należy zbyt mocno trzeć lub ciągnąć. Po wypłukaniu protezy osuszamy ją ręcznikiem lub pozostawiamy do samoczynnego wyschnięcia (proces ten trwa około godziny). W niektórych przypadkach możliwe jest użycie suszarki do włosów, jednak nadmuch nie może być zbyt gorący. Ponadto urządzenie powinno znajdować się w odległości minimum 30 cm od suszonej powierzchni.

Protezy samoprzylepneSamoprzylepna proteza piersi pielęgnacja musi odbywać się z troską o powierzchnię klejoną. <b>Możemy zakupić profesjonalny środek czyszczący lub zastosować mydło nieposiadające w swoim składzie silikonów.</b> Są to związki, które mogłyby spowodować rozpuszczenie powierzchni. Warto także sprawdzić, czy wybrane mydło posiada naturalne pH. Sam proces czyszczenia przebiega niemal identycznie, jak w poprzednich przypadkach. Woda powinna być chłodna lub letnia.

Protezy samoprzylepne najlepiej pozostawić do wyschnięcia. Trzeba uważać na ręczniki tekstylne oraz papierowe - mogłyby one wywołać trwałe uszkodzenia, których chcemy uniknąć. Warto jest podkreślić, że protezy piersi nie mogą być poddawane działaniu wysokich temperatur (80 - 100 stopni C).

 

 

Zobacz także :

Zdrowe piersi: co warto wiedzieć o zmianach nowotworowych?

Samobadanie piersi

Czy profilaktyka zdrowotna pozwala uniknąć raka piersi ?

Dieta dla Amazonek - Co zawiera i jakie korzyści zapewnia ?

USG, mammografia, testy genetyczne - Nowoczesne metody diagnostyki raka piersi.

Loading...