Blog dlaStopy.pl
Zabieg mastektomii, czyli usunięcia piersi stosowany w celu leczenia nowotworów piersi jest dużym obciążeniem dla każdej kobiety. Po takim zabiegu zalecane jest noszenie protez piersi nie tylko dla estetyki, ale również dla większego komfortu. Jak przyzwyczaić się do noszenia protezy piersi? Oto porady, które będą w tym pomocne!
Jak przyzwyczaić się do noszenia protezy piersi?

Zabieg mastektomii, czyli usunięcia piersi stosowany w celu leczenia nowotworów piersi jest dużym obciążeniem dla każdej kobiety. Po takim zabiegu zalecane jest noszenie protez piersi nie tylko dla estetyki, ale również dla większego komfortu. Jak przyzwyczaić się do noszenia protezy piersi? Oto porady, które będą w tym pomocne!

W artykule poruszane są kwestie związane z protezami piersi jako produktami medycznymi. Autor informuje, że ich używanie powinno odbywać się zgodnie z instrukcją lub etykietą, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy pytań, zaleca się skonsultowanie się ze specjalistą. Warto pamiętać, że wyroby medyczne, które mogą być wspomniane w artykule, nie zawsze są odpowiednie dla wszystkich, dlatego należy podejść do tematu z rozwagą i uwzględnić indywidualne potrzeby i okoliczności.

Wybierz odpowiednią protezę

W sprzedaży można znaleźć szeroką gamę protez piersi przeznaczonych dla kobiet po zabiegu mastektomii. Duże znaczenie ma wtedy odpowiedni rozmiar i kształt protezy piersi.

Dobrze dopasowana proteza będzie bardziej komfortowa i będzie wyglądać naturalnie, co może pomóc w szybszym przyzwyczajeniu się do jej noszenia oraz zwiększyć pewność siebie.

Skonsultuj się z profesjonalistą

W przypadku pojawienia się trudności z doborem odpowiedniej protezy, warto skonsultować się z profesjonalistą w dziedzinie jej doboru ze sklepu medycznego.

Fachowiec doradzi, jaki rodzaj i rozmiar protezy będzie mógł zaoferować największy komfort, dlatego warto skontaktować się z nim w razie pojawienia się jakichkolwiek problemów z doborem.

Początkowo noś protezę przez krótki czas

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak przyzwyczaić się do noszenia tymczasowej protezy piersi, najlepiej rozpocząć od noszenia jej przez krótki czas i następnie stopniowo go wydłużać. Dzięki temu będzie można łatwiej przyzwyczaić się do nowego uczucia związanego z protezą.

Ćwicz noszenie protezy w domu

Dobrym sposobem, aby szybciej przyzwyczaić się do noszenia protezy, jest noszenie jej w domu i wykonywanie różnych czynności. W ten sposób można łatwiej przygotować się do noszenia jej na zewnątrz.

Używaj biustonosza z kieszonką

Dla większego komfortu warto zdecydować się na biustonosz po mastektomii z wbudowaną kieszenią, która pozwoli na bezpieczne przytrzymanie protezy.

Przykładowe modele z kieszonką:

https://dlaamazonek.pl/bielizna-dla-amazonek/1287-10495-biustonosz-z-kieszonkami-na-proteze-piersi-sand-anita-5349x.html

https://dlaamazonek.pl/bielizna-dla-amazonek/1292-10720-gorset-protetyczny-anita-5349x-czarny.html

https://dlaamazonek.pl/bielizna-dla-amazonek/1290-10637-gorset-protetyczny-anita-5349x-czarny.html

Ten rodzaj biustonosza ma na celu utrzymanie protezy na miejscu i zapobiega jej przesuwaniu. Biustonosze tego rodzaju odsuwają również protezę od skóry, co pozwala na uzyskanie większego komfortu.

Zastosuj pokrowiec na protezę piersi

Jeśli proteza jest zbyt zimna lub powoduje dyskomfort w kontakcie ze skórą, warto zdecydować się na noszenie jej z użyciem specjalnego pokrowca z bawełny lub innych delikatnych materiałów.

W sprzedaży można znaleźć również specjalne protezy wypoczynkowe, które przeznaczone są do stosowania podczas wypoczynku i wyposażone są w delikatne dla skóry osłonki nadające się do zdejmowania i prania.

Zadbaj o poprawną postawę

Ciężar protezy może wpływać na postawę ciała, dlatego też w trakcie jej noszenia należy zwracać uwagę na to, aby zachować równowagę i unikać pochylania się na bok.

Dla uzyskania poprawnej postawy wskazane jest również prowadzenie regularnych ćwiczeń fizycznych po usunięciu piersi, które pozwalają na uzyskanie większej stateczności i elastyczności ciała. Będą one również pomocne po zabiegu mastektomii, który może spowodować pojawienie się problemów z ruchliwością rąk i tułowia.

Utrzymuj prawidłową higienę protezy

Regularnie czyść protezę zgodnie z zaleceniami producenta, aby zapobiec podrażnieniom skóry lub infekcjom. Do tego celu wykorzystać można specjalne środki myjące do protez piersi dostępne w ofercie wybranych producentów np. Amoena.

Zadbaj o bliznę po mastektomii

Częstym problemem przy noszeniu protezy piersi jest pojawianie się dyskomfortu wywołanego blizną po mastektomii. Warto odpowiednio ją pielęgnować, by poprawić jej elastyczność, zmniejszyć nieprzyjemne ciągnięcie i również zredukować jej widoczność.

Dobre efekty daje stosowanie środków na bazie silikonu w postaci żelu, a także opatrunków silikonowych, które zmiękczają, uelastyczniają i poprawiają wygląd blizny. Dodatkowo zalecana jest mobilizacja blizny przez jej regularny masaż.

Szukaj wsparcia

W razie problemów z przyzwyczajeniem się do protezy warto porozmawiać z innymi osobami, które mają podobne doświadczenia, na przykład można dołączyć do grup wsparcia lub poszukać profesjonalnego doradztwa. W takim przypadku dzielenie się doświadczeniami i wskazówkami z innymi może być niezwykle pomocne.

Bądź cierpliwa

Warto pamiętać o tym, że przyzwyczajenie się do protezy piersi może zająć trochę czasu, dlatego też nie od razu będzie ona zapewniała pełen komfort. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, żeby systematycznie nosić protezę, ponieważ tylko wtedy można stopniowo się do niej przyzwyczaić.

Loading...