Blog dlaStopy.pl
Mastektomia, która jest operacją polegającą na usunięciu piersi, jest dla wielu kobiet poważnym wyzwaniem nie tylko pod względem zdrowotnym, ale również ma ona niebagatelny wpływ na psychikę. Pojawiają się wtedy różnorodne emocje – gniew, żal, pustka, obniżone poczucie własnej wartości. Jak radzić sobie z takimi emocjami po mastektomii?
Jak radzić sobie z emocjami po mastektomii?

Mastektomia, która jest operacją polegającą na usunięciu piersi, jest dla wielu kobiet poważnym wyzwaniem nie tylko pod względem zdrowotnym, ale również ma ona niebagatelny wpływ na psychikę. Pojawiają się wtedy różnorodne emocje – gniew, żal, pustka, obniżone poczucie własnej wartości. Jak radzić sobie z takimi emocjami po mastektomii?

Jakie emocje pojawiają się po mastektomii?

Emocje po mastektomii mogą być zróżnicowane i zależne są od kobiety, która brała udział w zabiegu.

Głównie związane są one ze zmianą swojego dotychczasowego wyglądu, ponieważ piersi są atrybutem kobiecości, a ich brak może być poważnym obciążeniem psychicznym i powodować znaczne zmiany w obrazie własnego ciała.

Kobiety po zabiegu usunięcia piersi częściej doświadczają również problemów w sferze życia seksualnego, ponieważ wstydzą się swojego nowego ciała i nie mogą często czerpać satysfakcji seksualnej.

Oczywiście, każdy przypadek jest indywidualny, dlatego też należy rozpatrywać go indywidualnie, również w kontekście poszukiwania pomocy.

Emocje po mastektomii – jak sobie z nimi poradzić?

Z emocjami po mastektomii można radzić sobie na różne sposoby. Warto pamiętać wtedy o poniższych poradach:

Nie tłum swoich emocji
Pogorszone samopoczucie po operacji usunięcia piersi jest całkowicie naturalne, dlatego najlepiej dać sobie wtedy czas na przemyślenie wszystkich towarzyszących jej emocji.

Odczuwanie smutku, złości lub frustracji jest całkowicie naturalne, dlatego nie należy wstydzić się tych uczuć i tłumić ich w sobie, ale dać im odpowiednią przestrzeń.

Wyrażaj swoje odczucia
Z emocjami występującymi po zabiegi mastektomii można radzić sobie również poprzez ich otwarte wyrażanie.

Ulgę mogą dać w tym przypadku rozmowa z najbliższymi, na przykład z przyjaciółmi lub członkami rodziny, zapisywanie swoich uczuć w pamiętniku albo prowadzenie bloga internetowego. Wielu osobom pomaga również angażowanie się w dyskusje w grupach wsparcia. Dzięki temu można łatwiej wyrazić swoje uczucia i poradzić sobie z nimi, gdy stają się one przytłaczające.

Zadbaj o siebie
Po zabiegi mastektomii można również poprawić swoje samopoczucie psychiczne poprzez dbanie o siebie.

Dobrym wyborem mogą być w tym przypadku systematyczne ćwiczenia pomagające w odzyskaniu sprawności, praktykowanie mindfullness, czyli uważności lub korzystanie z medytacji. Innym osobom może z kolei pomóc skoncentrowanie się na wyglądzie ciała poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków czy zajmowanie się wciągającym hobby, które również może mieć duże znaczenie dla samopoczucia psychicznego.

Zaakceptuj swoje ciało
Akceptacja swojego ciałom po zabiegu mastektomii jest bardzo trudna dla wielu kobiet. Pojawiające się negatywne emocje po mastektomii mogą dodatkowo utrudniać przyzwyczajenie się do swojego nowego wyglądu.

W takim przypadku duże znaczenie ma ćwiczenie samoakceptacji, aby zaakceptować swoje ciało po przeprowadzonym zabiegu. Warto pamiętać o tym, że wartość człowieka nie polega na jego pięknie fizycznym, ale również ma związek z jego wnętrzem.

Poszukuj wiedzy
Wiele kobiet po zabiegu mastektomii nie wie dokładnie, czego oczekiwać. Lekarze często nie przekazują wyczerpujących informacji dotyczących tego typu procedury oraz towarzyszących jej doświadczeniom.

Warto zatem samodzielnie poszukać informacji dotyczących pojawiających się zmian w ciele oraz w psychiczne po zabiegu mastektomii, o odpowiedniej pielęgnacji swojego ciała, a także o dostępnych operacjach rekonstrukcji piersi lub protezach przeznaczonych do stosowania po usunięciu piersi.

Posiadanie szerokiej wiedzy w tej właśnie dziedzinie może pomóc odzyskać poczucie kontroli nad sytuacją, która początkowo może wydawać się skomplikowana. Dzięki temu można również skuteczniej podejmować świadome decyzje dotyczące swojego ciała i samopoczucia.

Skorzystaj z profesjonalnej pomocy
Może zdarzyć się, że emocje po mastektomii są przytłaczające lub przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. W takim przypadku warto zdecydować się na skorzystanie z fachowej pomocy psychologa, najlepiej specjalizującego się w problemach związanych z rakiem.

W trakcie konsultacji psychologicznej można wtedy opisać pojawiające się emocje, natomiast psycholog będzie mógł zalecić odpowiednie postępowanie. Wielu osobom pomaga psychoterapia, która skoncentrowana jest na zmianie sposobu myślenia na temat własnego ciała. Dzięki niej można odzyskać pozytywne samopoczucie i w ten sposób znów zaakceptować siebie i czuć się komfortowo we własnej skórze.

W określonych przypadkach, gdy emocje po mastektomii są nadal obecne, można zdecydować się na konsultacje z psychiatrą, który w uzasadnionych przypadkach będzie mógł zalecić stosowanie farmakoterapii.

Loading...