Jak zadbać o przeciwżylakowe pończochy uciskowe?

Wyroby uciskowe są stosowane w terapii żylaków, a dokładnie przewlekłej niewydolności żylnej, która jest ich główną przyczyną. Odpowiednio dopasowane pończochy uciskowe wspierają wtedy pracę zastawek żylnych i poprawiają przepływ krwi. Aby takie wyroby przeciwżylakowe mogły służyć na długi czas, należy odpowiednio o nie zadbać. Jak pielęgnować pończochy przeciw żylakom?

Stosowanie wyrobów uciskowych jak pończochy, podkolanówki czy rajstopy przeciw żylakom wskazane jest u każdej osoby, która doświadcza problemów krążeniowych kończyn dolnych. Najczęściej zwiastują je objawy jak mrowienie, swędzenie, pieczenie, skurcze oraz pajączki – popękane naczynka, a następnie żylaki. To efekt nieprawidłowego przepływu krwi. Aby go wspierać, zaleca się kompresjoterapię, czyli stosowanie specjalnych wyrobów uciskowych.

Dlaczego pielęgnacja pończoch uciskowych jest tak ważna?

Wiele kobiet wybiera pończochy uciskowe, które dostępne są w wielu wariantach do wyboru, na przykład z otwartym lub zamkniętym czubkiem, z dekoracyjnymi koronkami, w rozmaitych kolorach.

Aby takie wyroby mogły działać skutecznie i posłużyć na długi czas, należy je odpowiednio pielęgnować. Wtedy ryzyko ich uszkodzenia jest mniejsze, a tym samym nie trzeba będzie szybko kupować kolejnej pary – to dodatkowa oszczędność pieniędzy.

Odpowiednie zakładanie pończoch przeciwżylakowych

Ważnym elementem dbania o pończochy przeciwżylakowe jest ich właściwe zakładanie. Jak to zrobić?

Przed założeniem pończoch należy zdjąć z rąk biżuterię oraz zegarek, aby uniknąć zaciągnięcia pończochy. Wyroby te powinno się zakładać rano – najlepiej przed wstaniem z łóżka. Gdy nie było to możliwe, powinno się je założyć po parunastu minutach leżenia z nogami powyżej poziomu głowy.

Zakładanie pończoch uciskowych – krok po kroku:
1. Włóż rękę do środka pończochy i przytrzymaj ją w okolicy pięty.
2. Chwyć piętę i wywiń całą nogawkę na zewnątrz.
3. Stopę umieść w środku pończochy i sprawdź, czy palce i pięta znajdują się w prawidłowej pozycji. Popraw ich ułożenie.
4. Naciągaj pończochę równomiernie na nogę, jednocześnie odwijając ją na prawą stronę. Nie ciągnij mocno materiału, aby uniknąć uszkodzeń.
5. Po rozwinięciu całej pończochy wyprostuj powstałe na niej fałdy. Zachodząca na siebie dzianina może spowodować nadmierny ucisk i dyskomfort.

Równie ważne jak zakładanie jest też prawidłowe zdejmowanie pończoch uciskowych. W tym celu należy chwycić pończochę za jej górną krawędź, a potem stopniowo ściągać ją w dół. Nie należy chwytać za stopę i naciągać pończochy na siłę.

W przypadku pończoch o wyższym stopniu kompresji pomocne może być też stosowanie specjalnych rękawiczek gumowych albo przyrządów używanych do zakładania i zdejmowania wyrobów uciskowych.

Podobnie zakłada się też rajstopy oraz podkolanówki uciskowe Veera i innych uznanych producentów wyrobów uciskowych.

Pranie i suszenie pończoch przeciw żylakom

Właściwa pielęgnacja pończoch polega również na ich systematycznym praniu. Należy robić to zgodnie z zaleceniami producenta, aby nie doprowadzić do utraty siły kompresji.

Wyroby uciskowe powinno się prać ręcznie w temperaturze 30-40 stopni Celsjusza. Należy stosować wtedy delikatne płyny lub proszki do prania. Po wypraniu pończochy należy odsączyć z wody przez ich uciskanie – nie należy ich wykręcać.

Suszenie pończoch nie powinno odbywać się na kaloryferze, w suszarce bębnowej albo na słońcu, co może spowodować ich uszkodzenie.

Kiedy wymienić pończochy przeciwżylakowe na nowe?

Z czasem pończochy przeciwżylakowe, nawet odpowiednio pielęgnowane, przestają spełniać swoją funkcję – stają się słabsze, pojawiają się na nich zaciągnięcia, oczka. Wtedy należy zakupić nową parę. Zwykle wymiana konieczna jest po 6 miesiącach.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.