Blog dlaStopy.pl
Rak piersi zbiera w Polsce niechlubne żniwo. Z roku na rok rośnie odsetek kobiet, u których stwierdza się ten nowotwór, niestety coraz częściej w najtrudniejszej złośliwej postaci. Wciąż na raka piersi umiera zbyt wiele kobiet, które udałoby się uratować, gdyby wcześniej zgłosiły się na badanie kontrolne lub przeprowadzały w domu samobadanie piersi. Warto o tym mówić głośno, bo 21 wieku istnieją skuteczne sposoby na wczesną diagnozę guzów piersi.

Czynniki ryzyka raka piersi Jak każda choroba nowotworowa, również rak piersi ma założoną etiologię i trudno określić jedną konkretną przyczynę wystąpienia. Za najważniejsze czynniki ryzyka uznaje się: - uwarunkowanie genetyczne (bliska kobieta w rodzinie chorowała na raka piersi), - wczesną miesiączkę, - palenie papierosów i picie alkoholu, - późną menopauzę, - późny pierwszy poród, - długotrwałe leczenie hormonalne, - wiek. Współcześnie raka piersi wykrywa się u coraz młodszych kobiet, dlatego właśnie tak ważna jest profilaktyka, szczególnie jeżeli istnieje obciążenie genetyczne. W takim przypadku nawet młode kobiety powinny nie tylko prowadzić samobadanie piersi, ale też regularnie korzystać z USG i badania u lekarza. Niepokojące objawy w wyglądzie piersi Na swoje piersi trzeba patrzeć. Obserwować, czy nie dzieje się z nimi coś niepokojącego pod względem wizualnym. Alarmować powinny między innymi wszelkie nowe widoczne zgrubienia, opuchlizny, zaczerwienienie sutków, zapadnięcie się sutka (wchłonięcie), czy wydzieliny, które z skutków się wydobywają. Pewne zmiany kobieta może zobaczyć sama, inne zachodzą głęboko w gruczołach piersiowych i wymagają innego rodzaju badania. Dlatego właśnie tak ważna jest profilaktyka i działanie na kilku frontach, a zatem odpowiednie badania przeprowadzone przez profesjonalistę, oraz samobadanie piersi wykonywane każdego miesiąca, najlepiej mniej więcej w tym samym momencie cyklu. Warto montować w kalendarzu datę samobadania piersi i powtarzać je, tak by stało się to zdrowym nawykiem.

Samobadanie piersi

Pierwszym etapem profilaktyki nowotworu piersi jest po prostu samobadanie, które ma dwa etapy. Pierwszy z nich to wspomniane już oglądanie swoich piersi, dzięki któremu można wychwycić między innymi pojawiające się zmiany w okolicach sutka, zauważyć obrzmienie i opuchlizny, czy wreszcie pojawiające się na piersiach pieprzyki. Drugi etap to już dotykanie swoich piersi co nazywane jest palpacją. Najlepiej zbadać swoje piersi pod prysznicem, kilka dni po zakończeniu miesiączkowania. U większości kobiet piersi nie są wtedy obrzmiałe i nie bolą, dzięki czemu badanie nie będzie sprawiało dyskomfortu. Jeżeli kobieta nie miesiączkuje regularnie, dotykowe badanie piersi może przeprowadzać w określonym stałym dniu miesiąca. Należy bardzo dokładnie badać obydwie piersi. Jeżeli wykonuje się pod palcami jakieś stwardnienia i zgrubienia, warto zbadać ten sam fragment drugiej piersi w celu porównania, czy zmiana  jest symetryczna. Najczęściej tak właśnie jest i nie ma się czym niepokoić. Jeżeli jednak wyczuje się wyraźny gózek, należy szybko podzielić się swoimi spostrzeżeniami z lekarzem. Badanie dotykowe powinno dotyczyć nie tylko samej piersi, ale również obszaru węzłów chłonnych znajdujących się bardziej z boku i pod pachami.

USG piersi


Podczas wizyty u ginekologa kobieta może skorzystać z USG piersi. To badanie nie wymaga żadnych wcześniejszych przygotowań i można przeprowadzić je w praktycznie każdym momencie cyklu, chociaż najlepiej robić to w jego pierwszej połowie. Poza tym mogą z niego skorzystać również kobiety karmiące piersią i panie w ciąży. USG piersi jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Pozwala na wykrycie łagodnych zmian w piersiach. Jest zalecane dla kobiet od 20 do 40 roku życia oraz powyżej 40 roku życia. Najlepiej robić je przynajmniej raz w roku podczas wizyty u ginekologa. To kolejny etap profilaktyki pozwalającej na szybkie wykrycie niepokojących zmian.

Mammografia


USG piersi oraz samobadanie to oczywiście nie wszystkie metody pozwalające wykryć niepokojące zmiany w piersiach. Zdecydowanie dokładniejszym badaniem jest mammografia, dzięki której można wykryć nawet kilkumilimetrowe zmiany, które są nie do wychwycenia dzięki innym metodom. Mammografia wymaga mocnego przyciśnięcia piersi do aparatu rentgenowskiego, także badanie dla niektórych kobiet może być odrobinę nieprzyjemne, jednak to właśnie dzięki temu można uzyskać bardzo dokładne zdjęcia oraz zminimalizować ilość promieni rentgenowskich. Z mammografii powinny regularnie korzystać kobiety po 50 roku życia. Z tego badania można skorzystać bezpłatnie, zatem każda z pań powinna trzymać rękę na pulsie i wziąć udział między innymi w rządowych  programach profilaktyki raka piersi, w ramach których może mieć wykonaną mammografię. Odpowiedzialność za swoje życie i zdrowie leży dosłownie w rękach każdej z pań. Czasami krótkie badanie piersi pod prysznicem może dać impuls do udania się do lekarza w celu głębszej diagnostyki. Tak swoje życie uratowało wiele kobiet, u których podstępnie rozwijał się rak piersi.

 

Zobacz także :

Zdrowe piersi: co warto wiedzieć o zmianach nowotworowych?

Jak pielęgnować i czyścić protezę piersi

Czy profilaktyka zdrowotna pozwala uniknąć raka piersi ?

Dieta dla Amazonek - Co zawiera i jakie korzyści zapewnia ?

USG, mammografia, testy genetyczne - Nowoczesne metody diagnostyki raka piersi.

Loading...