Pracujemy na bieżąco i realizujemy zlecenia bez zakłóceń.

Wysyłka do 48 godzin! W obecnym czasie zalecamy płatności ektroniczne aby unikać płacenia gotówką kurierowi.

close
USG, mammografia, testy genetyczne - nowoczesne metody diagnostyki raka piersi.

Mimo apeli lekarzy, wiele Polek nadal nie postrzega badań profilaktycznych piersi jako nieodzownego elementu dbania o swoje zdrowie. Wiele z nas panicznie boi się badać. Samo słowo nowotwór jest źródłem takiego lęku, że kobiety całymi latami unikają badań, co skutkuje nadal dosyć wysoką liczbą Pań zgłaszających się do lekarza dopiero w zaawansowanym stadium raka piersi.
Strach przed wizytą u lekarza i poddaniem się badaniom profilaktycznym najczęściej wynika z niewiedzy. Warto regularnie zgłaszać się na badania, ponieważ wykrycie zmian chorobowych we wczesnym stadium to mniej inwazyjne krótsze leczenie i ogromna szansa na całkowity powrót do zdrowia. Pamiętaj, że usg i mammografia to badania proste, bezbolesne i zupełnie nieinwazyjne.
USG już od 20 roku życia.

Badanie ultrasonograficzne zalecane jest kobietom, u których przeważa jeszcze tkanka gruczołowa w stosunku do tłuszczowej, czyli u Pań od 20 do 35 roku życia. Jeśli należysz do grupy podwyższonego ryzyka (w Twojej rodzinie były przypadki raka piersi) powinnaś jak najwcześniej poddać się ultrasonografii i powtarzać to badanie nawet co 6 miesięcy. Jest ono bezbolesne i bardzo bezpieczne. Lekarz przykłada do skóry piersi głowicę aparatu usg i przesuwa ją po skórze, lekko dociskając. Ultradźwięki odbijają się od tkanek, dzięki czemu na ekranie monitora lekarz widzi dokładny obraz i nie tylko bez problemu zauważy wszelkie niepokojące zmiany, ale również będzie w stanie od razu stwierdzić czy jest to torbiel, czy lity guzek. Warto pamiętać, że większość wykrywanych podczas badania usg zmian to niegroźne torbiele lub guzki o charakterze łagodnego nowotworu. Nie zawsze jest konieczne ich usunięcie. Lekarz może zalecić tylko obserwację takiej zmiany i regularne wykonywanie badań profilaktycznych.
Mammografia dla kobiet dojrzałych.

Mammografia to badanie, które najczęściej wykonuje się u Pań od 35 do 40 roku życia ze względu na zmiany zachodzące w piersiach z wiekiem. Zmieniają się proporcje tkankę – zmniejsza się ilość gruczołowej, a rośnie tłuszczowej, która zdecydowanie lepiej poddaje się badaniu radiologicznemu. Również to badanie jest proste i bezbolesne. Pierś układa się na płycie mammografu i dociska od góry drugą płytką i wykonuje prześwietlenie. Aparat jest w stanie wykryć nawet bardzo małe zmiany- wielkości około 1-3 mm. Warto wybrać się na badanie do dobrej certyfikowanej przychodni, która dysponuje nowoczesnym mammografem cyfrowym.
Badanie genetyczne- jeśli jesteś w grupie podwyższonego ryzyka.

Jeśli w Twojej rodzinie były przypadki nowotworu piersi, warto zrobić badania genetyczne. Pamiętaj, że wykrycie uszkodzonego genu nie jest jednoznaczne ze stwierdzeniem choroby. To bardzo istotna informacja, dzięki której masz szansę uniknąć zachorowania na nowotwór. Pomoże Ci w tym zdrowy styl życia i odpowiednio zaplanowane przez Twojego lekarza prowadzącego systematyczne badania profilaktyczne.

Ryzyko zachorowania wzrasta nie tylko wtedy, kiedy chorowała Twoja mam, ale również babcia, siostra czy ciocia. Jeżeli masz obciążenia rodzinne, zwróć szczególną uwagę na zdrową dietę i aktywność fizyczną. Unikaj palenia papierosów i picia dużych ilości alkoholu. Niewskazane jest również stosowanie antykoncepcji hormonalnej oraz hormonalna terapia zastępcza.
Testy genetyczne możesz wykonać w specjalistycznej poradni lub zamówić je przez Internet i wykonać sama w domu. Pobranie materiału do badania jest niezwykle proste. Wystarczy specjalną pałeczką dołączoną do zestawu diagnostycznego, wykonać wymaz przesuwając ją kilkakrotnie po wewnętrznej stronie policzka. Zabezpieczoną próbkę przekazuje się do laboratorium genetycznego gdzie wykonywane jest badanie genów BRCA1 oraz BRCA2. Jeśli zostanie u Ciebie wykryty uszkodzony gen, nie wpadaj w panikę, tylko udaj się do doświadczonego lekarza ginekologa onkologa, która ułoży specjalnie dla Ciebie indywidualny kalendarz badań profilaktycznych. Warto również skorzystać z porady dietetyka, który podpowie jakie zmiany w codziennej diecie i stylu życia korzystnie wpłyną na Twoje zdrowie.

Pamiętaj, że samokontrola, zdrowy styl życia i regularne badania pozwolą Ci cieszyć się zdrowiem w każdym wieku. Zacznij o siebie dbać już od dziś.

Zobacz także :

Zdrowe piersi: co warto wiedzieć o zmianach nowotworowych?

Jak pielęgnować i czyścić protezę piersi

Samobadanie piersi

Czy profilaktyka zdrowotna pozwala uniknąć raka piersi ?

Dieta dla Amazonek - Co zawiera i jakie korzyści zapewnia ?

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.