Blog dlaStopy.pl
Przedstawiamy szczegółowe instrukcje pomiaru obwodu pod biustem oraz rozmiaru miseczki, zarówno dla osób po usunięciu jednej, obu piersi, jak i bez piersi. Przekazujemy praktyczne wskazówki, jak dokładnie zmierzyć rozmiar.  Podkreśla znaczenie dokładności pomiarów, aby zapewnić komfort.

Choć mierzenie rozmiaru biustonosza po mastektomii może początkowo wydawać się skomplikowane, jest to istotny krok, który znacząco wpływa na komfort noszenia i ogólne samopoczucie. W naszym artykule znajdziesz praktyczne porady i wskazówki, które pomogą Ci precyzyjnie określić odpowiedni rozmiar biustonosza, zapewniając idealne dopasowanie i wsparcie.

A. Jak zmierzyć obwód pod biustem?

Zmierz obwód pod biustem zaczynając od mostka, przyłóż centymetr dookoła klatki piersiowej i lekko napnij (bez nadmiernego ucisku). Wynik zaokrąglasz w dół, do liczby będącej wielokrotnością piątki, np. przy 92 cm Twój rozmiar pod biustem to 90. Jeśli natomiast masz w obwodzie 74 cm, Twój idealny rozmiar to 75 cm.

B. Jak zmierzyć rozmiar miseczki?

I. Jeżeli masz obie piersi

Zmierz obwód w najszerszym miejscu biustu, robiąc to delikatnie, nie ściskając miarki i nie spłaszczając piersi.

Wskazówka! jeśli Twoje piersi są jędrne, możesz zmierzyć obwód biustu stojąc wyprostowana. Jeśli natomiast masz piersi opadające, pochyl się do przodu i dopiero wtedy dokonaj pomiaru.

II. Jeżeli nie masz jednej piersi (lub jest częściowo wycięta)

Zmierz miseczkę zaczynając od mostka, przez zdrową pierś aż do kręgosłupa, otrzymany wymiar mnożymy razy 2.

Wskazówka! jeśli Twoje piersi są jędrne, możesz zmierzyć obwód biustu stojąc wyprostowana. Jeśli natomiast masz piersi opadające, pochyl się do przodu i dopiero wtedy dokonaj pomiaru.

III. Jeżeli nie masz obu piersi

Miseczkę dopasowujesz do rozmiaru swojej protezy piersi. Przykładowo, masz pod biustem 90 cm i nosisz protezę w rozmiarze 8 to musisz wybrać biustonosz w rozmiarze 90C (sugerując się tabelą wymiarów producenta).

Przykładowa tabelka rozmiarów na podstawie biustonoszy Amoena


Loading...