
Karta DiLO dla pacjentów onkologicznych - dla kogo, do czego uprawnia?
Kartę DiLO możesz uzyskać przy podejrzeniu nowotworu złośliwego od lekarza rodzinnego, lekarza specjalisty lub w szpitalu. Zielona karta dokumentuje cały proces diagnostyki i leczenia, aż do jego zakończenia. Więcej informacji na temat zielonej karty DiLO znajdziesz w artykule.

Jak zmierzyć rozmiar biustu po mastektomii? Porady i wskazówki
Przedstawiamy szczegółowe instrukcje pomiaru obwodu pod biustem oraz rozmiaru miseczki, zarówno dla osób po usunięciu jednej, obu piersi, jak i bez piersi. Przekazujemy praktyczne wskazówki, jak dokładnie zmierzyć rozmiar. Podkreśla znaczenie dokładności pomiarów, aby zapewnić komfort.

Lista nowych, refundowanych leków onkologicznych od 1 kwietnia 2024 roku
Od 1 kwietnia 2024 roku nastąpią istotne zmiany w refundacji leków dla pacjentów onkologicznych. Siedem z 33 leków zostanie przeznaczonych na leczenie chorób nowotworowych, w tym m.in. na raka jajnika, raka szyjki macicy, białaczki limfocytowej czy raka wątroby. Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Refundacja wyrobów kompresyjnych uciskowych od 1 stycznia 2024 roku
Od 1 stycznia 2024 roku nastąpią istotne zmiany w refundacji odzieży kompresyjnej uciskowej. Została wprowadzona refundacja na wyroby produkowane seryjnie oraz nastąpiły zmiany w wyrobach na zamówienie. Zapraszamy do przeczytania artykułu i zapoznania się z zmianami w refundacji.

Nowe zmiany w refundacji NFZ dla amazonek: praktyczny przewodnik
Od 1 stycznia 2024 roku nastąpią istotne zmiany w refundacji dla amazonek. Zapraszamy do zapoznania się z przewodnikiem, który powstał we współpracy z Panią Agatą (Kolorowe raki, Onkobaza). Opisaliśmy wszystkie zmiany oraz ważne tematy związane z nową refundacją.

Refundacja na biustonosze, protezy piersi i peruki po mastektomii od 1 stycznia 2024
Od 1 stycznia 2024 roku nastąpią istotne zmiany w refundacji dla kobiet po mastektomii. Zostanie wprowadzona refundacja m.in. na biustonosze do protez, biustonosze i pasy kompresyjne czy rękawy kompresyjne okrągłodziane. Dotychczasowe refundacje np. na protezy piersi czy peruki zostaną zwiększone.

Jakie są przyczyny żylaków?
Żylaki nóg to jedno z najczęściej występujących schorzeń układu krążenia, dotykające zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Choć mogą wydawać się wyłącznie problemem estetycznym, w rzeczywistości są objawem poważniejszych zaburzeń w funkcjonowaniu naczyń krwionośnych. Czym są żylaki i jakie są główne przyczyny ich powstawania?

Rak piersi a palenie papierosów – czy nikotyna zwiększa ryzyko zachorowania?
Rak piersi jest zdecydowanie jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Istnieje szereg czynników, które sprzyjają jego rozwojowi – od genetyki, przez styl życia, aż do czynników środowiskowych. Czy jednak palenie papierosów również do nich należy? Sprawdzamy, co mówią na ten temat badania!

Jak często powinno się wykonywać badania przesiewowe?
Badania przesiewowe to kluczowy element profilaktyki zdrowotnej, umożliwiający wczesne wykrycie wielu chorób, w tym nowotworów, schorzeń sercowo-naczyniowych czy cukrzycy. Jak często należy je prowadzić? Oto kalendarz badań przesiewowych, o którym warto pamiętać!