Blog dlaStopy.pl
Jednym z najbardziej widocznych i emocjonalnie obciążających skutków ubocznych chemioterapii jest utrata włosów. To wyjątkowo trudny aspekt leczenia, który może wpłynąć na pewność siebie. W artykule przyjrzymy się bliżej, dlaczego włosy wypadają podczas chemii i czy golenie głowy może być odpowiedzią na ten problem.

Jednym ze skutków ubocznych stosowania chemioterapii w leczeniu raka piersi jest wypadanie włosów. Dlaczego dochodzi do takiego działania niepożądanego? Kiedy włosy zaczynają wypadać, a kiedy odrastają?

Co dzieje się z włosami w trakcie chemioterapii?

Chemioterapia może powodować wypadanie włosów, ponieważ leki stosowane w chemioterapii celują w szybko dzielące się komórki, które znajdują się również w mieszkach włosowych. W rezultacie jednym z powszechnych skutków ubocznych chemioterapii jest utrata włosów.

Taki objaw pojawia się po chemioterapeutykach używanych w leczeniu różnych nowotworów, także wtedy, gdy leczony jest rak piersi. Wówczas wiele osób zastanawia się nad tym, jak postępować przy pojawieniu się tego niepożądanego objawu, ponieważ jest on często uznawany za jeden z bardziej problematycznych, szczególnie dla kobiet.

Kiedy zaczynają wypadać włosy po chemioterapii?

Wypadanie włosów w wyniku chemioterapii zwykle rozpoczyna się w ciągu kilku tygodni po rozpoczęciu leczenia. Czas ten może się różnić w zależności od osoby, rodzaju i dawki leków stosowanych w chemioterapii.

Niektóre osoby mogą zacząć zauważać wypadanie włosów po pierwszym cyklu chemii, podczas gdy inne mogą doświadczyć go dopiero po kilku cyklach leczenia.

Zazwyczaj wypadanie włosów jest najbardziej zauważalne na skórze głowy, ale może również wystąpić w innych obszarach ciała, na przykład wypadać mogą brwi, rzęsy, włosy na rękach, nogach i owłosienie w okolicach intymnych.

Czy golić włosy po chemioterapii?

Decyzja o ogoleniu włosów po rozpoczęciu chemioterapii jest decyzją osobistą i nie w związku z tym ma dobrej ani złej odpowiedzi na pytanie, czy golic pierwsze wlosy po chemioterapii.

Niektórzy decydują się na golenie włosów, zanim zaczną wypadać. Inni z kolei wolą, aby ich włosy wypadały naturalnie.

Golenie włosów po chemioterapii można potraktować jako sposób na przejęcie kontroli nad sytuacją i przygotowanie się na wzmożone wypadanie włosów. Ogolenie głowy może również ułatwić radzenie sobie z wypadaniem włosów, które mogą brudzić łazienkę, łóżko.

Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów po chemioterapii?

Jeżeli dochodzi do wypadania włosów podczas chemioterapii, ważne jest, aby dbać o skórę głowy i włosy.

Zaleca się wtedy delikatne mycie włosów, stosowanie łagodnego szamponu i odżywki, unikanie stylizacji na gorąco oraz noszenie miękkiej czapki albo chusty np. turban chusta carmen 5/15, aby chronić skórę głowy przed słońcem i zimnem.

Niektóre osoby decydują się na stosowanie peruk na skutek wypadania włosów podczas chemioterapii. Peruki oferowane są w wielu wariantach i można dobrać je do konkretnych potrzeb, na przykład skorzystać z peruk podobnych do dotychczasowej fryzury.

Kiedy odrastają włosy po chemioterapii?

Taka utrata włosów jest zwykle tymczasowa i u praktycznie wszystkich osób odrastają one po zakończeniu leczenia. Po jakim czasie odrastają włosy po chemii?

Warto wskazać, że proces ten może trwać kilka miesięcy, a włosy mogą mieć inną teksturę i grubość niż wcześniej, na przykład mogą być one kręcone zamiast prostych. U niektórych osób może również zmienić się kolor włosów.

Produkty powiązane

Loading...