Blog dlaStopy.pl
Rajstopy, a także pończochy, legginsy czy cienkie skarpetki, wymagają szczególnej pielęgnacji, aby mogły posłużyć nam jak najdłużej. W przeciwnym razie mogą szybko się uszkodzić – mogą pojawić się w nich oczka, zaciągnięcia, mogą się zbiegnąć lub rozciągnąć. W jaki sposób prać rajstopy oraz jak je suszyć? Doradzamy!
Jak prać i suszyć rajstopy? Poradnik krok po kroku!

Rajstopy, a także pończochy, legginsy czy cienkie skarpetki, wymagają szczególnej pielęgnacji, aby mogły posłużyć nam jak najdłużej. W przeciwnym razie mogą szybko się uszkodzić – mogą pojawić się w nich oczka, zaciągnięcia, mogą się zbiegnąć lub rozciągnąć. W jaki sposób prać rajstopy oraz jak je suszyć? Doradzamy!

Pranie rajstop – ręcznie czy w pralce?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak prać rajstopy – lepiej ręcznie czy w pralce? Zarówno pranie ręczne, jak i w pralce jest możliwe, ale nie w przypadku każdego typu rajstop. Zaleca się najczęściej ręczne pranie wszystkich rajstop, ponieważ jest ono bezpieczniejsze dla ich włókien, ale nie zawsze każdy z nas ma na to czas. Jak więc najlepiej prać rajstopy?

Pranie rajstop ręcznie zalecane jest przede wszystkim w przypadku rajstop bardzo cienkich o grubości od 6 DEN do 20 DEN. Takie rajstopy są w wyższym stopniu narażone na zaciągnięcia i oczka, dlatego najlepiej prać je w rękach. Także ręcznie pranie zalecane jest w przypadku rajstop zdobionych, na przykład kabaretek, rajstop z brokatem, dżetami, kokardkami. Warto pamiętać, że podczas prania ręcznego należy zdjąć z rąk pierścionki, zegarki i bransoletki, które mogłyby uszkodzić przędzę.

Z kolei pranie w pralce możliwe jest w przypadku rajstop grubszych, od 40 DEN wzwyż. Są one bardziej wytrzymałe i mniej podatne na uszkodzenia. Jednak nawet wtedy należy pamiętać o tym, by prać je w woreczku ochronnym, który odseparuje je od innych ubrań i dodatkowo je zabezpieczy.

Często pojawia się też pytanie – jak prać rajstopy uciskowe lub pończochy kompresyjne? Zdecydowanie zalecamy robić to ręcznie.

Jakie detergenty do prania rajstopy są najlepsze?

Do prania rajstop konieczne jest zastosowanie odpowiednich detergentów. Najlepiej zdecydować się na delikatne płyny do prania, na przykład prania ubrań kolorowych, wełny i jedwabiu.

Nie zaleca się stosowania środków do zmiękczania, wybielaczy na bazie chloru oraz kapsułek do prania ze zmiękczaczami, ponieważ mogą one pogorszyć kondycję, a nawet całkowicie uszkodzić rajstopy. Dodatkowo takie środki mogą zwiększać ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych.

W jakiej temperaturze prać rajstopy?

Rajstopy powinno się prać w niskich temperaturach, aby ich nie uszkodzić. Zaleca się, by było to maksymalnie do 30 stopni, ponieważ wyższe temperatury mogą uszkodzić delikatną przędzę oraz spowodować jej nadmierne zbiegniecie się lub rozciągnięcie.

Czy można wirować rajstopy?

W przypadku prania w pralce wirowanie rajstop jest możliwe, ale zaleca się, aby odbywało się na niskich obrotach, najlepiej maksymalnie do 600 obrotów na minutę.

Jak suszyć rajstopy?

Bardzo ważne jest również odpowiednie suszenie rajstop, aby ich nie uszkodzić. O jakich zasadach należy pamiętać?

Po ręcznym wypraniu rajstop nie należy ich wykręcać, ponieważ może to spowodować ich uszkodzenie. Zamiast tego zaleca się je odsączać, na przykład na ręczniku, by odcisnąć z nich nadmiar wody.

Rajstop nie powinno się suszyć w suszarkach automatycznych, a także na grzejnikach i na zewnątrz w świetle słonecznym, ponieważ wysoka temperatura może naruszyć przędzę. Dodatkowo promieniowanie UV ze słońca może spowodować wyblaknięcie rajstop.

Pranie rajstop – najważniejsze zasady w pigułce:
• Pierz rajstopy w niskiej temperaturze – do 30 stopni Celsjusza,
• Stosuj ochronny woreczek na rajstopy podczas prania w pralce,
• Używaj delikatnego detergentu w płynie,
• Wiruj rajstopy na niskich obrotach,
• Nie susz rajstop w suszarce automatycznej,
• Nie umieszczaj rajstop do suszenia na grzejniku lub na słońcu.

Loading...