Pracujemy na bieżąco i realizujemy zlecenia bez zakłóceń.

Wysyłka do 48 godzin! W obecnym czasie zalecamy płatności ektroniczne aby unikać płacenia gotówką kurierowi.

close
Dieta dla amazonek - co zawiera  i jakie korzyści zapewnia

Z badań potwierdzonych przez specjalistów niezmiennie wynika, że zdrowe żywienie, ruch i optymistyczne podejście do życia mają duże znaczenie w profilaktyce nowotworów. Ogólnie opłaca się ważyć mniej, bo osoby z nadwagą, a tym bardziej otyłe, są o 10 lub więcej procent bardziej podatne na ryzyko zachorowania na nowotwór. W przypadku już rozwiniętej choroby lub choroby w remisji, powstrzymanej czy nawet częściowo wyleczonej, dieta okazuje się tak samo ważna. Dlatego też kobiety po przebytej amputacji piersi - tzw. amazonki - do końca życia powinny korzystać ze specjalnie opracowanego jadłospisu.

Dieta amazonek znacznie zmniejsza ryzyko powtórnego zachorowania. Warto o to powalczyć, gdyż wśród wszystkich nowotworów to właśnie rak piersi corocznie przyczynia się do śmierci wielu kobiet. Niektóre chore zgłaszają się do lekarzy zbyt późno, u innych nowotwór rozwija się bardzo szybko i tylko zdecydowana reakcja onkologów pozwala uratować życie pacjentki. Nawet we wcześnie podjętym leczeniu raka piersi nic nie jest tak proste, na jakie wygląda. Oprócz wycięcia zmiany nowotworowej najczęściej wraz z całą piersią, stosowana jest terapia chemią, a później hormonami. Niekiedy ta druga przeciąga się aż do momentu, w którym prowadzący lekarz uzna, że zagrożenie minęło. W okresie terapii hormonami stosowana powinna być dieta amazonek, bo wprowadzanie hormonów do organizmu często wywołuje znaczny skok wagi.

O co chodzi w diecie amazonek?


Niektóre rodzaje pożywienia mają w sobie składniki, które mogą pobudzać rozwój raka - określa się je kancerogennymi. Je trzeba w pierwszej kolejności wyeliminować z diety. Z drugiej strony codzienny jadłospis trzeba wzbogacić w substancje o działaniu przeciwnym, czyli hamujące rozwój komórek nowotworowych i niszczące je. Dla każdej kobiety powinna zostać opracowana specjalna dieta ze ścisłymi wytycznymi co do ilości przyjmowanych na co dzień kalorii. Zwykle nie są one bardzo restrykcyjne, ale przy tym lekarz prowadzący zachęca do uprawiania sportów, spacerowania, ćwiczeń i korzystania z każdej okazji do poruszania się - najlepiej na świeżym powietrzu.

Kontrowersyjne mięso


Można spotkać się z założeniem, że z diety amazonek należy wyeliminować mięso. Otóż niekoniecznie, choć właśnie mięso i produkty mięsne muszą być ściśle ograniczane. Nie powinno się spożywać mięsa czerwonego oraz produktów przetworzonych, co niestety obejmuje większość sklepowych smakołyków - m.in. wędliny. Procesy takie jak wędzenie lub smażenie czynią mięso jeszcze bardziej szkodliwym i sprzyjającym namnażaniu się komórek rakowych. Najlepiej poprzestać na mięsie białym i w postaci gotowanej (jak najkrócej i najszybciej).

Pozbyć się cukru


Inną problematyczną składową diety jest cukier. Najzdrowiej będzie unikać go, czyli zaprzestać słodzenia herbaty, kawy i innych napojów. To nie wszystko - niektóre panie nie słodzą i są przekonane, że nie mają żadnego kontaktu z cukrem prostym. Tymczasem może być on składnikiem wielu różnych produktów spożywczych. Należy to sprawdzać przed wybraniem każdego produktu. Stosowna informacja musi znaleźć się na etykiecie.

Przyda się trochę błonnika


Produkty zawierające błonnik są w wielu dietach uznawane za zdrowe i zalecane. W tym przypadku nie jest inaczej. Przyczyną polecania błonnika amazonkom jest jego działanie obniżające poziom estrogenów w organizmie. Należy ubarwić dietę owocami i warzywami, w których owego składnika jest dużo (zwracając jednocześnie uwagę, żeby nie przesadzić z cukrem). Innymi produktami z dużą zawartością błonnika są wyroby piekarnicze z pełnego ziarna, na przykład chleb razowy, oraz kasza.

Niezdrowe nałogi


Będąc na diecie po mastektomii, należy odrzucić dla własnego bezpieczeństwa papierosy oraz napoje alkoholowe. Jeśli pacjentka jest uzależniona, to dobry moment na rozpoczęcie terapii. Jeśli pali lub pije jedynie od czasu do czasu, powinna starać się nie robić tego aż do momentu, gdy lekarz powiadomi o pozytywnym zakończeniu terapii hormonami. Jednak nawet po jej zakończeniu nie warto przesadzać ze stosowaniem używek, bo mają one właściwości przyspieszające rozwój raka.

Zobacz także :

Zdrowe piersi: co warto wiedzieć o zmianach nowotworowych?

Jak pielęgnować i czyścić protezę piersi

Samobadanie piersi

Czy profilaktyka zdrowotna pozwala uniknąć raka piersi ?

USG, mammografia, testy genetyczne - Nowoczesne metody diagnostyki raka piersi.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.