Zdrowe piersi: co warto wiedzieć o zmianach nowotworowych?

Są wspaniałą ozdobą każdej kobiety, mogą jednak zachodzące w nich zmiany chorobowe mogą się okazać śmiertelnym zagrożeniem. Piersi wymagają wyjątkowej ochrony i systematycznej kontroli, dzięki czemu można w porę wykryć niepokojące zmiany nowotworowe i podjąć odpowiednie leczenie. Co warto wiedzieć na temat tak groźnej i podstępnej choroby, jaką jest rak piersi? Co każda kobieta powinna zrobić, by chronić swe życie i zdrowie?

Jakie zmiany zachodzą w piersiach?

Piersi narażone są na wiele zmian chorobowych. Obok tych złośliwych, prowadzących do tragicznych skutków, pojawiają się też zmiany łagodne, które wymagają wprawdzie stałej kontroli, jednak dla życia pacjentki nie stanowią większego zagrożenia. Choroby nowotworowe nie muszą przecież oznaczać wyroku śmierci, zatem lęk przed wykonaniem podstawowych badań jest zjawiskiem irracjonalnym. Pamiętajmy, że o nowotworach mówi się w chwili, gdy w organizmie dochodzi do niekontrolowanego rozmnażania oraz podziału komórek, co skutkuje powstaniem guza. Guz taki może być zmianą łagodną, może być jednak poważnym problemem, w przypadku którego szybko podjęte leczenie stanie się szansą na ocalenie życia pacjentki. Z tego też względu każda niepokojąca zmiana powinna być dokładnie zbadana przez lekarza, a następnie – na bieżąco kontrolowana. Czy trzeba się bać takich zmian? Nie. Pamiętajmy, że łagodne guzy, m. in. te pojawiające się w kobiecych piersiach, nie są wcale rzadkim problemem. Cała filozofia polega na tym, by w porę takie zmiany wykryć i, w razie konieczności, podjąć odpowiednią terapię.

Łagodne zmiany nowotworowe: jakie problemy pojawiają się najczęściej?

Wprawdzie gdy zaczyna się dyskusja na temat chorób piersi większość osób skupia się na raku piersi, nie jest on jedynym kobiecym problemem. Znacznie częstsza przypadłością okazują się łagodne zmiany nowotworowe. Jakie choroby piersi są zatem najczęściej diagnozowane wśród polskich pacjentek? Zaburzenia rozwojowe oraz zanikowe gruczołu piersiowego to jedna z tych przypadłości, z którymi lekarze spotykają się bardzo często. Głównymi sprawcami tego typu problemów są zazwyczaj hormony, na które tkanka gruczołowa piersi reaguje w niewłaściwy sposób. Do jakich problemów może doprowadzić taka sytuacja? Jedną z najczęściej pojawiających się konsekwencji są w takim przypadku włókniakogruczolaki. Są to łagodne guzy piersi, z którymi zazwyczaj muszą się zmierzyć młode kobiety. Inną przypadłością, na którą narażone są kobiece piersi, są bóle piersi i zgrubienia gruczołowe. Często okazuje się, że problemy te mają ścisły związek z stylem życia oraz z przyjmowaniem antykoncepcji hormonalnej. Winowajcą tego typu problemów związanych ze zdrowiem piersi może się też okazać bielizna, a w szczególności – źle dobrany biustonosz. Wśród dojrzałych kobiet częstym problemem są torbiele – łagodne zmiany, w przypadku których zazwyczaj wystarczającym rozwiązaniem staje się obserwacja piersi i zachodzących w nich zmian.

Rak piersi w pigułce

Niestety, nie każda zmiana zachodząca w kobiecej piersi okazuje się zmianą łagodną. Pamiętajmy jednak, że rak piersi nie musi oznaczać wyroku śmierci, a wczesna diagnoza może sprawić, że leczenie tej choroby zakończy się sukcesem. Co warto wiedzieć na temat tego złośliwego nowotworu? Rak piersi najczęściej atakuje przewody mleczne, choć nie jest to regułą. Groźniejszą odmianą tej choroby jest zrazikowy rak naciekający, będący dla współczesnej medycyny znacznie trudniejszym wyzwaniem. Niebezpieczną formą raka piersi, która atakuje rejon brodawki, jest też rak Pageta. Każda z tych zmian powinna być możliwie jak najszybciej zdiagnozowana, dzięki czemu możliwe stanie się rozpoczęcie odpowiedniej terapii. Dla wielu kobiet może się ona okazać szansą na uratowanie życia. Zdrowe piersi nie muszą być marzeniem. By tak się stało, należy się jednak wykazać rozsądkiem i na bieżąco monitorować stan swych piersi. Zgrubienia, guzki, wypryski pojawiające się w rejonie brodawki – wszystko to powinno stać się przyczyną możliwie jak najszybszej wizyty u lekarza i przeprowadzenia stosownych badań. Nie trzeba się ich bać, gdyż nie każda zmiana zachodząca w kobiecej piersi jest zmianą złośliwą. Nie można też się ich bać, gdyż to właśnie od ich wyniku może zależeć to, czy walka z rozwijającą się chorobą zakończy się sukcesem.

Zobacz także :


Jak pielęgnować i czyścić protezę piersi

Samobadanie piersi

Czy profilaktyka zdrowotna pozwala uniknąć raka piersi ?

Dieta dla Amazonek - Co zawiera i jakie korzyści zapewnia ?

USG, mammografia, testy genetyczne - Nowoczesne metody diagnostyki raka piersi.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.