- 237 odsłony

Protezy piersi stosowane są u kobiet, które przeszły zabieg mastektomii albo inny zabieg chirurgiczny, który wpłynął na wygląd ich piersi. Głównym celem używania protez jest poprawa komfortu fizycznego i psychicznego po operacji. Czy jednak protezę można używać również podczas snu?
Czy spanie w protezie piersi jest bezpieczne?
Po zabiegach służących usunięciu piersi czy części ich tkanek wiele kobiet decyduje się na noszenie protez piersi. Odgrywają one zróżnicowaną rolę – poprawiają wygląd, wyrównują obciążenia i pozytywnie wpływają na stan psychiczny.
Protezy piersi noszone są głównie na co dzień, dzięki czemu można uzyskać naturalny wygląd biustu. Z drugiej strony często pojawia się jednak pytanie – czy można spać w protezie piersi?
Spanie w protezie piersi jest możliwe, dlatego też decyzja ta jest indywidualna. Kluczowe znaczenie w takiej sytuacji ma komfort użytkowniczki protezy, dlatego też to od niej będzie zależało to, czy będzie spała z nią czy bez niej.
Spanie w protezie piersi – o czym należy pamiętać?
Gdy chcemy zdecydować się na spanie w protezie piersi, powinnyśmy pamiętać o paru istotnych kwestiach. Są to:
1. Typ protezy
Istnieją różne rodzaje protez piersi. Najwygodniejsze do spania będą protezy lekkie, na przykład protezy tekstylne, z kolei cięższe protezy silikonowe, chociaż bardziej realistyczne, mogą nie być tak komfortowe w trakcie nocy.
Warto też pamiętać, że protezy samoprzylepne – przyklejane mogą odklejać się w trakcie nocy, dlatego też po przebudzeniu konieczne będzie ich ponowne naklejenie.
2. Rodzaj bielizny nocnej
Do spania z protezą piersi rekomendowane są specjalne biustonosze dla amazonek z kieszonkami wykonane z miękkich i przewiewnych materiałów, bez fiszbin i innych usztywnień. Dzięki temu będzie można spać komfortowo przez całą noc.
3. Kondycja skóry
Należy pamiętać, że długotrwały kontakt ciała z protezą w trakcie nocy może zwiększać ryzyko podrażnień skórnych. Właśnie dlatego należy obserwować stan skóry w miejscu nałożenia protezy i w razie pojawienia się problemów zrezygnować z jej noszenia nocą.
4. Dbanie o higienę
Regularne mycie protezy oraz skóry w miejscu, w którym styka się ona z protezą, zmniejsza ryzyko pojawienia się podrażnień i infekcji. Należy stosować delikatne środki myjące, najlepiej rekomendowane przez producenta protez.
Spanie w protezie piersi jest możliwe. Główne znaczenie ma w tym przypadku wygoda, odpowiedni dobór protezy oraz dbałość o higienę. Ostateczna decyzja należy zatem do każdej kobiety, ponieważ najważniejsze jest, aby czuć się dobrze zarówno w dzień, jak i w nocy.