Blog dlaStopy.pl
Mastektomia, czyli chirurgiczne usunięcie piersi, to dla wielu kobiet trudne doświadczenie zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Na szczęście, współczesna medycyna oferuje różne opcje rekonstrukcji piersi, w tym rekonstrukcję brodawki sutkowej w formie tatuażu. Czy jest to dobre rozwiązanie dla amazonek?
Czy tatuaż brodawki sutkowej to dobre rozwiązanie po mastektomii?

Mastektomia, czyli chirurgiczne usunięcie piersi, to dla wielu kobiet trudne doświadczenie zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Na szczęście, współczesna medycyna oferuje różne opcje rekonstrukcji piersi, w tym rekonstrukcję brodawki sutkowej w formie tatuażu. Czy jest to dobre rozwiązanie dla amazonek?

Tatuaż brodawki sutkowej – co to jest?

Tatuaż brodawki sutkowej, także określany jako tatuaż sutka, to technika mikropigmentacji skóry, która pozwala na stworzenie realistycznego wyglądu brodawki i otoczki sutkowej za pomocą barwników wprowadzanych pod skórę.

Profesjonaliści specjalizujący się w tej metodzie potrafią uzyskać zaskakujący efekt trójwymiarowości, co sprawia, że tatuaż wygląda bardzo naturalnie i do złudzenia prezentuje się jak prawdziwa brodawka sutkowa. Dodatkowo pozwala on na zamaskowanie blizn.

Tatuaż może być wykonany zarówno samodzielnie, gdy nie zrekonstruowano brodawki sutka z użyciem tkanek pacjentki, jak i jako element odtworzonej brodawki sutkowej z tkanek własnych jako element operacji NAC (Nipple-areolar complex).

Jakie są zalety tatuażu brodawki sutkowej?

Do najważniejszych zalet tej metody rekonstrukcji brodawki zaliczane są:
• Dostosowanie do indywidualnych potrzeb – w przypadku pigmentacji istnieje możliwość wyboru koloru, kształtu i wielkości brodawki, dlatego może ona wyglądać tak, jak przed mastektomią, albo może mieć inny wygląd dopasowany do potrzeb pacjentki.
• Bezpieczeństwo – jeśli zabieg prowadzony jest samodzielnie, jest on mniej inwazyjny niż chirurgiczna rekonstrukcja brodawki, co oznacza mniejsze ryzyko powikłań.
• Naturalny wygląd – dzięki zastosowaniu zróżnicowanych barwników i umiejętnościom tatuażystów możliwe jest uzyskanie naturalnego, realistycznego efektu 3D.
• Szybki czas rekonwalescencji – w przeciwieństwie do zabiegów chirurgicznych, tatuaż nie wymaga długiego okresu gojenia.
• Trwały efekt – tatuaż jest trwały, choć po kilku latach może wymagać odświeżenia koloru.

Dla kogo tatuaż brodawki sutkowej będzie najlepszym rozwiązaniem?

Tatuaż brodawki sutkowej może być idealnym rozwiązaniem dla kobiet, które chcą uzyskać naturalny wygląd piersi po całościowym albo częściowym usunięciu piersi.

Sprawdzi się także u tych amazonek, które cenią sobie szybki proces rekonwalescencji i nie chcą decydować się na operacyjną rekonstrukcję brodawki.

Zabieg ten pozwala na poprawę jakości życia pacjentki, ponieważ ma korzystny wpływ nie tylko pod kątem fizycznym, ale także psychicznym. Dzięki temu przyczynia się do łatwiejszej akceptacji swojego ciała po leczeniu raka piersi.

Kiedy można wykonać tatuaż sutka po mastektomii?

Najczęściej zaleca się przeprowadzenie pigmentacji po upłynięciu 6 miesięcy od operacji, a optymalnie 12 miesięcy. Najlepiej skonsultować się z lekarzem, kiedy jest to możliwe.

Tatuaż brodawki sutkowej – jak się odbywa?

Wykonanie mikropigmentacji sutka jest zabiegiem bardzo podobnym do wykonania tatuażu. Polega on na wprowadzeniu pod skórę pigmentów z użyciem specjalnego pistoletu w aseptycznych warunkach.

Zazwyczaj pigmentacja prowadzona jest podczas dwóch wizyt. W trakcie pierwszej wykonuje się tatuaż, a podczas drugiej, która ma miejsce po 5-6 tygodniach, dokonuje się poprawek.

Gdzie wykonać rekonstrukcję sutka z użyciem tatuażu?

Aby uzyskać najlepszy efekt, konieczne jest znalezienie doświadczonego tatuażysty specjalizującego się w tatuażach medycznych.

Zabiegi tego typu prowadzone są głównie w gabinetach medycyny estetycznej, gabinetach oferujących makijaż permanentny oraz z wybranych salonach tatuażu.

Podsumowując, tatuaż brodawki sutkowej to bezpieczna i estetyczna metoda, dzięki której można uzyskać realistyczny wygląd sutka po mastektomii. Zdecydowana większość kobiet, która poddała się takiemu zabiegowi, poleca go innym!

Źródła:
Goh, S. C. J., et al. "Patient satisfaction following nipple-areolar complex reconstruction and tattooing." Journal of plastic, reconstructive & aesthetic surgery 64.3 (2011): 360-363.

Loading...