- 7 odsłony

Mastektomia to poważna operacja, która nie tylko zmienia ciało kobiety, ale także wpływa na jej stan emocjonalny. Wsparcie rodziny i przyjaciół odgrywa kluczową rolę w procesie powrotu do zdrowia po raku piersi. Jak możemy pomóc bliskiej osobie po operacji usunięcia piersi?
1. Okazujmy zrozumienie i cierpliwość
Każda kobieta reaguje informację o diagnozie raka piersi, a następnie na mastektomię w nieco inny sposób. Niektóre z nich mogą odczuwać ulgę, że nowotwór został usunięty, inne mogą zmagać się z poczuciem utraty i obniżonym poczuciem własnej wartości.
W takim okresie bardzo ważne jest, aby dać kobiecie w okresie rekonwalescencji odpowiednią przestrzeń do wyrażenia swoich uczuć i nie narzucać swojego sposobu radzenia sobie z sytuacją.
Należy zatem postępować cierpliwie i podchodzić ze zrozumieniem do jej problemów, zdając sobie sprawę z tego, że jej zachowanie może być wynikiem bardzo dużego stresu.
2. Pomagajmy w codziennych czynnościach
Po operacji usunięcia jednej albo obu piersi kobieta może mieć ograniczoną sprawność ruchową. W tym właśnie czasie nawet bardzo proste czynności, takie jak ubieranie się, gotowanie czy sprzątanie, mogą być dla niej trudne, a niekiedy nawet niemożliwe. W efekcie może to znacznie zaburzyć codzienne funkcjonowanie.
Warto wtedy zaoferować swoją pomoc w rutynowych czynnościach, ale najlepiej zrobić to z szacunkiem – nie każda kobieta chce być wyręczana we wszystkim.
Warto zatem zapytać o to, jaka pomoc byłaby najlepsza, na przykład może być to zrobienie zakupów, przygotowanie posiłku, posprzątanie domu, ale również inne czynności, takie jak wsparcie w ubieraniu się czy higienie. Również bardzo pomocne może być podwiezienie na badania lekarskie czy do apteki, jeśli jest to konieczne.
3. Zadbajmy o odpowiedni komfort psychiczny
Mastektomia może wpłynąć nie tylko na fizyczne aspekty codzienności, ale też na samoocenę i samopoczucie kobiety.
Warto zatem zadbać o odpowiedni komfort psychiczny pacjentki, między innymi wspierać ją dobrym słowem, przypominać, że nadal jest piękna i wartościowa.
Również bardzo dobrym wyborem, w miarę możliwości, jest wspólne spędzanie czasu oraz wychodzenie z domu, na przykład na spacery, zakupy, spotkania ze znajomymi, przyjęcia, koncerty czy do teatru. Dzięki temu można łatwiej powrócić do codziennego rytmu oraz zapomnieć o troskach, chociaż na chwilę.
4. Zachęcajmy do korzystania z pomocy specjalistów
Wsparcie psychologa, korzystanie z grupy wsparcia dla amazonek czy z rehabilitacji może być nieocenione po zabiegu mastektomii.
Warto zatem zachęcać bliską osobę do korzystania z takich form pomocy, ale nie zmuszać jej do uczestnictwa w zajęciach czy spotkaniach – każdy ma własne tempo oswajania się z nową sytuacją.
5. Pomóżmy w wyborze odpowiednich produktów
Wiele kobiet po mastektomii decyduje się na noszenie protezy piersiowej. Dzięki niej można odzyskać dawny wygląd i codzienny komfort, także podczas uprawiania sportów czy wakacyjnego wypoczynku.
Jako bliska osoba możemy wówczas zaoferować swoją pomoc w wyborze odpowiedniej protezy, biustonosza z kieszonkami czy ubrań dostosowanych do nowej sylwetki. Może być to bardzo cennym wsparciem, a także okazją do tego, aby razem spędzić wspólnie czas.
Pamiętajmy o tym, że nierzadko proces rekonwalescencji i akceptacji zmian po leczeniu raka piersi może trwać miesiące, a nawet lata. Nie powinniśmy zatem oczekiwać, że bliska osoba od razu powróci do swojego dawnego sposobu życia. Wspierajmy ją zatem na każdym etapie tej drogi.
Wsparcie po mastektomii to nie tylko pomoc fizyczna, ale przede wszystkim emocjonalna. Warto więc poświęcić swój czas, aby wsłuchać się w potrzeby bliskiej nam osoby, być przy niej i okazywać empatię – to najlepsze, co możemy jej podarować w tak trudnym czasie!