Blog dlaStopy.pl
Pończochy uciskowe używane są w terapii kompresyjnej – kompresjoterapii. Są one dostępne w wielu rozmiarach, kolorach i wariantach wykończenia. W jaki sposób działają te wyroby i w jakich dolegliwościach są najczęściej stosowane?

Pończochy uciskowe używane są w terapii kompresyjnej – kompresjoterapii. Są one dostępne w wielu rozmiarach, kolorach i wariantach wykończenia. W jaki sposób działają te wyroby i w jakich dolegliwościach są najczęściej stosowane?

Jak działają pończochy uciskowe?

Wyroby uciskowe, do których zaliczane są pończochy, a także inne produkty jak rajstopy, podkolanówki, legginsy, oddziałują na kończyny dolne, wspomagając krążenie krwi. Stanowią one bezinwazyjny i bezpieczny sposób leczenia niewydolności żylnej, a także innych dolegliwości żylnych nóg.

Pończochy uciskowe wykonane są ze specjalnego rodzaju materiału i mają konstrukcję umożliwiającą wywieranie stopniowego nacisku na kończyny dolne. W efekcie wspomagają one odpływ krwi żylnej od najniższych do najwyższych partii nóg.

W sprzedaży dostępne są pończochy uciskowe w różnych wariantach nacisku dobieranych zależnie od dolegliwości:
I klasa ucisku – 15-23 mmHg
II klasa ucisku – 23-34 mmHg
- III klasa ucisku – 35-45 mmHg

Można zakupić również pończochy o niższym ucisku, które używane są w celach profilaktycznych, by zapobiegać dolegliwościom żylnym kończyn dolnych.

Pończochy uciskowe – kiedy je stosować?

Wyroby uciskowe mają szerokie zastosowanie i mogą być one używane w różnych dolegliwościach. Kiedy nosić pończochy uciskowe? Poniżej znajdziesz najczęstsze przypadki, gdy stosowanie tego typu wyrobów jest wskazane!

Przewlekła niewydolność żylna i żylaki
Najczęściej pończochy uciskowe używane są w przebiegu przewlekłej niewydolności żylnej. To dolegliwość, w której dochodzi do zastojów krwi w żyłach kończyn dolnych. Towarzyszą im charakterystyczne objawy, w tym ciężkość nóg, ich obrzęki, pajączki – teleangiektazje, czyli pękające naczynka. Z czasem w przewlekłej niewydolności żylnej rozwijają się również żylaki, czyli poskręcane, poszerzone żyły widoczne pod skórą.

Zakrzepica żylna
To dolegliwość, w której dochodzi do powstawania zakrzepów w żyłach. Najczęściej dotyka ona kończyn dolnych. W przebiegu zakrzepicy pojawiają się objawy jak bóle, obrzęki, ocieplenie kończyny. Wyroby uciskowe używane są wtedy zarówno na początkowych etapach choroby, jak i w celu redukcji dolegliwości i zapobiegania jej nawrotom w przyszłości.

Obrzęki limfatyczne
W obrzękach tych dochodzi do zastojów limfy określanej inaczej jako chłonka. Zastosowanie pończoch uciskowych nie tylko pozwala na wsparcie przepływu krwi, ale również limfy. W efekcie zmniejszają one ryzyko obrzęków i redukują ich objawy.

Operacje kończyn dolnych
Kolejnym wskazaniem do noszenia wyrobów uciskowych są operacje prowadzone na kończynach dolnych. Pończochy uciskowe do operacji po co są one stosowane? Wówczas zapobiegają zaleganiu krwi w naczyniach krwionośnych i zapobiegają pojawianiu się obrzęków. Najczęściej stosuje się je po operacjach żylaków, zakrzepicy i innych zabiegów.

Długotrwała podróż samochodem, samolotem
Wystąpienie problemów żylnych kończyn dolnych, w tym zakrzepicy, jest częstsze w trakcie lotów samolotami oraz jazdy samochodem. Właśnie dlatego osoby, które mają tendencje do występowania tego typu dolegliwości, mogą stosować wtedy profilaktycznie wyroby uciskowe.

Jakie są przeciwwskazania do noszenia pończoch uciskowych?

Stosowanie pończoch uciskowych może być bardzo pomocne w wielu dolegliwościach. Warto jednak pamiętać, że mają one również konkretne przeciwwskazania do stosowania i mogą powodować wtedy skutki uboczne. Czy pończochy uciskowe mogą zaszkodzić?

Wśród przeciwwskazań do noszenia pończoch uciskowych znajdują się głównie:
- Niedokrwienie kończyny na skutek miażdżycy naczyń krwionośnych, w tym choroba tętnic obwodowych,
- Trudno gojące się rany, zgorzele, owrzodzenia, wypryski na kończynach dolnych,
- Upośledzenie czucia w nogach, na przykład na skutek neuropatii obwodowej,
- Znaczne obrzęki nóg,
- Płyn w płucach pojawiający się na skutek zastoinowej niewydolności serca.

Należy pamiętać o tym, że decyzję o noszeniu wyrobów uciskowych oraz ich rodzaju podejmuje lekarz. Nie powinno się zatem dobierać ich we własnym zakresie, ponieważ również mogą być wtedy szkodliwe i powodować problemy z krążeniem.

Loading...