Blog dlaStopy.pl
Operacja piersi, szczególnie w kontekście leczenia raka piersi, może być kluczowym krokiem w walce z chorobą. Jednak po zabiegu pozostają blizny, które stanowią nieodłączny element procesu gojenia się skóry i tkanek. W artykule przyjrzymy się temu, co warto wiedzieć na temat leczenia blizn oraz jakie metody są dostępne.

Mastektomia, powiększenie piersi, ich lifting albo pomniejszenie – to tylko niektóre rodzaje operacji piersi, które mogą pozostawić po sobie widoczną bliznę. Jak należy o nią zadbać? Doradzamy!

Rana po operacji piersi – jak z nią postępować?

Bezpośrednio po operacji piersi bardzo duże znaczenie ma odpowiednie postępowanie z raną pooperacyjną, ponieważ to od niego w dużej mierze będzie zależał wygląd blizny.

Po zabiegu warto pamiętać o poniższych zasadach:

- Na ranę należy stosować oddychające opatrunki, natomiast wtedy, gdy sączy się z niej wydzielina, zaleca się używanie opatrunków chłonnych,

- Opatrunki na ranie należy zmieniać co 1-2 dni, dbając o zasady higieny, aby nie doprowadzić do zakażenia,

- Rany nie należy moczyć, na przykład nie należy kąpać się w wannie, zamiast tego zaleca się krótkie prysznice.

Najczęściej po 10-14 dniach dochodzi do zdjęcia szwów, gdy nie zastosowano szwów rozpuszczalnych. Gojenie się rany trwa najczęściej od 1 miesiąca do 1,5 miesiąca, natomiast swój ostateczny kształt uzyskuje ona po około 2 latach.

Jak należy dbać o blizny na piersiach?

Aby blizny na piersiach po zabiegach były jak najmniej widoczne i nie powodowały ciągnięcia i swędzenia, kluczowe znaczenie ma ich odpowiednia pielęgnacja.

Jak powinno odbywać się leczenie blizn po operacji piersi, aby były one mniej widoczne i nie powodowały nieprzyjemnych dolegliwości?

Mobilizacja blizny

Jedną z podstawowych czynności, która zalecana jest na blizny na piersiach, jest mobilizacja. Pod tym terminem znajduje się przede wszystkim masaż blizny, dzięki któremu można poprawić jej strukturę i zredukować dolegliwości, między innymi bóle, ograniczoną ruchomość oraz drętwienie rąk.

Mobilizacja blizny polega przede wszystkim na:

- Głaskaniu blizny – należy powoli przesuwać palce dookoła oraz po bliźnie,

- Rozcieraniu blizny – wykonywaniu okrężnych ruchów polegających na rozcieraniu dookoła blizny i na położonych przy niej tkankach,

- Rozciąganiu blizny – należy przytrzymać jeden koniec blizny pod palcami, a następnie drugą dłonią delikatniej ją rozciągać, mobilizację wykonuje się po obu stronach blizny.

Mobilizację blizny warto prowadzić 3 razy na dzień przez okres minimum 6 miesięcy.

Terapia manualna blizny

Manualna terapia blizny pozwala na zmniejszenie ograniczeń w ruchomości kończyny górnej, a także zredukować dolegliwości bólowe.

Terapia blizny polega przede wszystkim na:

- Terapii mięśni oraz terapii powięzi znajdujących się w okolicy operowanego obszaru,

- Technikach manipulacji prowadzonych w obrębie stawów ramiennego, barkowo-obojczykowego i mostkowo-obojczykowego.

Opatrunki na blizny

Do zmniejszenia widoczności blizny na piersiach prowadzi również stosowanie odpowiednich opatrunków, które nakłada się na bliznę. Pozwalają one na zmniejszenie widoczności blizn – powodują, że są gładsze, równe, bledsze. Najlepiej zacząć stosować je po zdjęciu szwów.

Najczęściej rekomenduje się stosowanie opatrunków silikonowych, które oferowane są w różnych kształtach, na przykład jako kotwice podpiersiowe, które umieszcza się na bliźnie i nosi przez wskazany czas.

Preparaty na blizny

Dobre rezultaty przynosi również stosowanie preparatów na blizny w formie maści i żeli. Powodują one wygładzenie, zmiękczenie, rozluźnienie tkanki blizny i mogą mieć też działanie przeciwzapalne. Ich stosowanie zaleca się po 3 tygodniach od operacji.

Zawierają one w składzie różne substancje, między innymi silikon, alantoinę, kwas hialuronowy, witaminę E, wyciągi z roślin, na przykład cebuli, aloesu, morwy, wąkrotki azjatyckiej, tamaryndowca indyjskiego.

Warto więc pamiętać, że właściwe pielęgnowanie blizny na piersiach pozwala na zmniejszenie jej widoczności i zapobiega wielu nieprzyjemnym dolegliwościom!

Loading...