Blog dlaStopy.pl
Badania USG piersi są jednymi z podstawowych badań pozwalających na ocenę tkanek piersi i wykrycie ewentualnych dolegliwości. Kiedy konieczne jest wykonanie badań ultrasonograficznych piersi? Jak zinterpretować wyniki USG piersi?

Badania USG piersi są jednymi z podstawowych badań pozwalających na ocenę tkanek piersi i wykrycie ewentualnych dolegliwości. Kiedy konieczne jest wykonanie badań ultrasonograficznych piersi? Jak zinterpretować wyniki USG piersi?

Badanie piersi przez USG – na czym polega?

Ultrasonografia, w skrócie USG, jest badaniem obrazowym, które jest nieinwazyjne i bezbolesne. Stosowane jest ono w diagnostyce różnych dolegliwości, w tym także w badaniach piersi.

Badanie piersi prowadzone metodą ultrasonografii polega na wykorzystaniu aparatu do USG z głowicą, która przykładana do tkanki piersi. Stosuje się wtedy również żel, który pozwala na uzyskanie lepszego poślizgu i dokładniejszego obrazu.

Do badania piersi nie jest konieczne szczególne przygotowanie. Najczęściej zaleca się jego prowadzenie w pierwszej połowie cyklu, jednak nie od razu po zakończeniu miesiączki.

Kiedy wykonać USG piersi?

USG piersi jest badaniem przeznaczonym do prowadzenia profilaktycznie, by kontrolować regularnie stan piersi. Najczęściej zaleca się jego wykonanie raz na 2 lata u kobiet do 30 roku życia oraz 1 raz do roku u kobiet powyżej 30 roku życia.

Również wskazane jest ono wtedy, gdy pojawiają się niepokojące objawy, na przykład jak bóle piersi, wyczuwane w piersiach guzki, zmiana wyglądu piersi, wycieki z brodawki sutkowej czy powiększenie węzłów chłonnych pachowych.

Co oznaczają wyniki USG piersi?

Podczas badania ultrasonograficznego piersi lekarz dokładnie kontroluje ich budowę, a następnie przygotowuje opis, który może być uzupełniony o zdjęcia. Jak interpretować wyniki USG piersi?

Aktualnie najczęściej do opisu wyniku wykorzystuje się system BIRADS, który został opracowany przez Amerykańskie Towarzystwo Radiologiczne. Wykorzystuje on 6 głównych kategorii odnoszących się do obrazu piersi.

BIRADS 1
Oznacza, że piersi mają prawidłową budowę i nie mają niepokojących zmian. Gdy zatem wynik będzie oznaczony tą kategorią, oznacza ona dobry wynik badania USG piersi.

BIRADS 2
Gdy lekarz oznaczył wynik w taki sposób, oznacza to, że w piersiach występują łagodne zmiany ogniskowe.

Zmiany ogniskowe w piersiach co to znaczy? Na przykład mogą być to zmiany o charakterze płynowym, litym, o różnej echogeniczności. Dotyczą one głównie zmian jak naczyniaki, krwiaki, tłuszczaki, torbiele, gruczolakowłókniaki, ropniaki. Zaleca się wtedy ponowną kontrolę nie później niż po 12 miesiącach.

BIRADS 3
W tym przypadku również mowa o zmianach łagodnych, lecz z ryzykiem powstania zmian złośliwych. Gdy w rodzinie zdiagnozowano nowotwory piersi, wówczas zaleca się wykonanie ponownego badania po 6 miesiącach i przeprowadzenie biopsji.

Do tej kategorii zaliczane są głównie zmiany jak gruczolakowłókniaki, torbiele z płynem, zbiory zawierające drobne torbiele.

BIRADS 4
W tym przypadku mowa o zmianach podejrzanych, wymagających dalszej diagnostyki, na przykład przez wykonanie biopsji. Istnieje więc ryzyko, że zmiana ma charakter nowotworowy i prawdopodobieństwo to może wynosić od 2% do 90%.

Dotyczy to przede wszystkim zmian większych, o nieregularnym kształcie, nieprawidłowym unaczynieniu, kilku ogniskach. Mogą też występować poszerzone przewody mlekowe, co świadczy o stanach zapalnych.

BIRADS 5
Ta kategoria stosowana jest do oznaczania zmian o wysokim prawdopodobieństwie nowotworu złośliwego. Zaleca się wtedy jak najszybsze pobranie wycinków do dalszych badań.

Zmiany mają wtedy charakter dość duży, często są zwapnione, nieprawidłowo unaczynione, lite czy też lito-płynowe. Mogą mieć też wypustki, kanciaste brzegi i nieregularny kształt.

BIRADS 6
Tą kategorią określa się zmiany nowotworowe, które już zostały zbadane za pomocą biopsji. W takiej sytuacji wykonuje się leczenie chirurgiczne polegające na usunięciu zmiany.

Poza powyższymi kategoriami lekarz wykonujący badania może też zastosować opisy widocznych zmian, na przykład jak poszerzone przewody mlekowe, wzmożone unaczynienie, zmiany hiperechogeniczne – są twarde, zwapnione, a także zmiany hiperechogeniczne – są miękkie, unaczynione. Na badaniu często oznacza się też utkanie piersi, na przykład jako gruczołowo-włókniste czy gruczołowo-tłuszczowe.

Produkty powiązane

Loading...