Blog dlaStopy.pl

Często kobiety zadają sobie pytanie, jaki lekarz właściwie może zbadać piersi. Warto pamiętać, że choć są specjaliści ukierunkowani konkretnie na tę tematykę, każda osoba, która ukończyła studia medyczne, posiada podstawową wiedzę. Informacje zdobyte w toku edukacji umożliwiają przeprowadzenie wstępnej oceny i ewentualne skierowanie do specjalisty każdemu lekarzowi - również niezwiązanemu na co dzień z badaniami piersi.

Kiedy badac piersi?

Samobadanie biustu jest bardzo istotne dla utrzymania odpowiedniego stanu zdrowia. Jak wskazują statystyki, na przestrzeni ostatnich lat, ponad 20% wszystkich zachorowań na nowotwory wśród kobiet dotyczyło właśnie piersi. Umieralność w tym przypadku wynosi około 13% i jest związana głównie ze zbyt późnym wykryciem choroby, gdy jest ona w stadium terminalnym.

Jednocześnie, w przypadku wykrycia u siebie zmian, nie należy popadać w przerażenie, ale poddać się szczegółowej diagnostyce. Nie każda zmiana w piersi musi oznaczać nowotwór - niekiedy pojawiają się w nich zwłóknienia, tłuszczaki i inne zupełnie niegroźne zmiany w strukturze gruczołu. Do jakiego lekarza z piersiami, w razie wątpliwości?

Specjalista ginekolog - czy to jedyny podmiot, który może zbadać?

Jak wskazano wyżej, badanie piersi - w przypadku wystąpienia uzasadnionych podejrzeń - może przeprowadzić każdy lekarz, bez względu na specjalizację. Około 25% całego stażu specjalistycznego większość lekarzy odbywa na oddziałach ginekologiczno-położniczych, dzięki czemu posiadają oni wiedzę niezbędną dla przeprowadzenia kompleksowego badania piersi.

Standardowo, palpacyjne badanie w obrębie biustu przeprowadza lekarz-ginekolog. Choć część specjalistów ogranicza się do pytania pacjentki, czy bada się sama - wielu lekarzy mimo wszystko wykonuje badania. W szczególnych przypadkach - może on skierować na badanie USG. Jeżeli otrzymasz od swojego lekarza zalecenie wykonania takiego badania, nie przerażaj się - często jest to działanie w pełni profilaktyczne.

Kto robi i kiedy robić USG piersi?

Do przeprowadzenia tego typu badań uprawniony jest specjalista zajmujący się ultrasonografią. Zdarza się, że posiada on również specjalizację ginekologiczną, choć nie jest to konieczność. Badanie biustu należy przeprowadzać cyklicznie, co dwa lata, lub w przypadku wykrycia zmian wymagających zdiagnozowania.

Nie należy obawiać się tego typu badania, a także samej choroby. Rak piersi, wykryty odpowiednio wcześnie, może być skutecznie leczony. Dlatego tak istotna jest profilaktyka, która pozwoli na zachowanie dobrego zdrowia przez długi czas. Wśród tego rodzaju działań wymienia się właśnie samobadanie przez kobietę w domu, ale również cykliczne poddawanie się badaniom USG oraz coroczne wykonywanie morfologii krwi.

Warto zachować czujność i w przypadku wykrycia u siebie jakichkolwiek niepokojących zmian, pacjentka powinna zasięgnąć porady lekarskiej. Specjalista z reguły wystawia skierowanie na badanie USG, które umożliwia sprawdzenie w 100%, czy dzieje się cokolwiek niepokojącego.

Produkty powiązane

Loading...