Blog dlaStopy.pl

Walka z nowotworem jest wyczerpująca nie tylko dla samej chorej i jej bliskich, ale również - dla portfela. Często okazuje się, że pokrycie wszelkich potrzeb związanych z leczeniem i późniejszym powrotem do zdrowia znacząco przekracza możliwości finansowe chorej. Co zrobić w takiej sytuacji?

Pozyskanie środków od podmiotów udzielających wsparcia

W takiej sytuacji w pierwszej kolejności warto udać się do pomocy społecznej właściwej miejscowo. Gdy chora nie ma możliwości podjęcia pracy z powodu złego stanu zdrowia, istnieje szansa, że należny będzie zasiłek.

Świadczenie tego rodzaju może przysługiwać przez wzgląd na wiek (60 lat dla kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn), a także całkowicie niezdolnym do pracy - jeśli całkowite dochody gospodarstwa domowego nie przekraczają określonego w przepisach limitu. Zasiłek ten może być przyznany na stałe bądź okresowo.

Ostatnią z możliwości, jeśli chodzi o pozyskanie środków z pomocy społecznej, są zasiłki celowe. Mogą one być powiązane właśnie z zakupem leków czy finansowaniem terapii, ale również - być przeznaczone na zakup opału na zimę bądź żywności.

Co się należy po mastektomii - zakup protezy

Osobom chorym na nowotwory piersi przysługują refundacje na zakup różnych środków - w tym protez lub częściowych protez piersiowych. Jednocześnie, zlecenie refundacyjne może być wystawione między innymi na zakup peruki, jeśli w wyniku chemioterapii doszło do chwilowej utraty naturalnych włosów.

Jeśli chodzi o refundację zakupu protezy piersiowej, odpowiedni dokument musi zostać wystawiony przez lekarza uprawnionego do jego wydania. Od 2020 roku takie zlecenie jest wystawiane elektronicznie i również online - potwierdzane przez NFZ. Na chwilę obecną wysokość refundacji wynosi 280 zł i przysługuje nie częściej niż raz na dwa lata.

To oznacza, że jeśli pacjenta zdecyduje się na zakup wyrobu medycznego do kwoty 280 zł - nie płaci za niego w ogóle. Gdyby zdecydowała się jednak na droższą protezę, pokrywa jedynie różnicę między jej ceną a maksymalną wysokością refundacji (tu: 280 zł).

Jaki stopień niepełnosprawności po mastektomii?

Po chorobie nowotworowej piersi można uzyskać między innymi oświadczenie o niepełnosprawności. Decyzja o stopniu jest wydawana na podstawie ustaleń specjalnej komisji, która każdorazowo dokonuje oceny stanu zdrowia pacjentki onkologicznej.

Uzyskanie stopnia niepełnosprawności nie jest zatem uzależnione od samej choroby, ale głównie decyzji komisji. Bierze ona pod uwagę wiele czynników, które wpływają na ostateczne przyznanie bądź odmowę przyznania chorej orzeczenia o niepełnosprawności.

Co po mastektomii?

Jak wskazano wyżej, kobiety po zabiegu usunięcia piersi mogą uzyskać refundację na zakup protezy bądź częściowej protezy. Jednak, co istotne, wiele pań mimo to źle czuje się w swoim ciele. wstydzą się chociażby zakładać bluzki z dekoltem, bowiem wówczas proteza jest dość mocno widoczna. W takiej sytuacji, gdy poczucie własnej wartości i psychika pacjentki cierpią, możliwe jest skorzystanie z operacyjnej rekonstrukcji piersi.

Niestety, należy mieć na względzie, że procedura ta, choć jest refundowana, posiada szereg niedoskonałości. NFZ opłaca bowiem przeprowadzenie rekonstrukcji piersi, ale jednocześnie - w przypadku rozbieżności rozmiarów, konieczne jest pokrycie kosztów drugiej operacji we własnym zakresie.

To oznacza, że jeśli druga pierś kobiety jest widocznie większa od zrekonstruowanej - nadal występuje rozbieżność w wyglądzie. To prowadzi do pogorszenia samooceny i ogólnego samopoczucia chorej.

Co jest lepszym rozwiązaniem: proteza czy rekonstrukcja?

Zabieg rekonstrukcji pozwala na uzyskanie wyglądu klatki piersiowej, który jest na pierwszy rzut oka nie do rozróżnienia od tego, w jaki sposób prezentuje się kobieta zdrowa. Jest to idealna opcja dla pań, które do tej pory nie stroniły od wydekoltowanych strojów i chciałyby utrzymać możliwość komfortowego noszenia takiej odzieży w dalszym ciągu.

Dodatkową kwestią, która przemawia za operacyjnym zrekonstruowaniem brakującej piersi jest fakt, że protezy przez część pań są opisywane jako dyskomfortowe. Ocierają się o bliznę i mogą nawet powodować ból. Jednocześnie, warto pamiętać, że nie ma obowiązku przeprowadzenia tej operacji - jeśli pacjentka nie ma ochoty na poddawanie się kolejnemu zabiegowi, ma do tego pełne prawo. Są również panie, którym proteza piersi po prostu nie przeszkadza i nie chcą poddawać się operacji.

Przeprowadzenie zabiegu rekonstrukcji piersi może mieć miejsce od razu przy mastektomii lub później. Jest to uzależnione zarówno od decyzji kobiety, jak i indywidualnej sytuacji związanej z jej chorobą. Jeśli bowiem nowotwór nie występuje w całej piersi, a chora wyraża chęć przeprowadzenia rekonstrukcji - w takiej sytuacji obydwa zabiegi można przeprowadzić jednocześnie. Nie jest to jednak możliwe, gdy do usunięcia kwalifikuje się cały gruczoł. W takim przypadku, lekarze z reguły zalecają odczekać około roku, jednak kwestia dokładnego terminu jest w pełni indywidualna. U jednej pani będzie to kilka miesięcy mniej, u innej - więcej.

Loading...