- 14955 odsłony
Biopsja gruboigłowa piersi jest badaniem stosowanym powszechnie w diagnostyce zmian piersi. Jak przebiega biopsja tego typu i jak należy po niej postępować?
Czym jest biopsja gruboigłowa piersi?
Pod pojęciem biopsji znajduje się rodzaj badania diagnostycznego, które polega na pobraniu materiału z tkanek. Następnie materiał ten przekazywany jest do analizy laboratoryjnej.
Biopsja gruboigłowa piersi jest badaniem umożliwiającym pobranie wycinka gruczołu piersiowego z użyciem igły o średnicy około 1,5-3 mm, po wykonaniu niewielkiego nacięcia w skórze. Pobiera się wtedy kilka wycinków, które przeznaczone są do dalszego zbadania.
Obecnie w wybranych placówkach medycznych dostępna jest też nowoczesna biopsja mammotomiczna – gruboigłowa wspierana przez próżnię i rotacyjną igłę.
W porównaniu do biopsji cienkoigłowej gruboigłowa uznawana jest za precyzyjniejszą, ponieważ pozwala ona na pobranie większych wycinków, dlatego wyniki badania mogą być wiarygodniejsze.
Biopsja gruboigłowa piersi – kiedy należy ją wykonać?
Głównym wskazaniem do wykonania badania są wyczuwalne w piersiach zmiany jak guzki lub zmiany widoczne podczas badań obrazowych, na przykład USG piersi, mammografii.
W trakcie biopsji pobiera się wtedy materiał ze zmiany, co pozwala na ocenę jej rodzaju i podjęcie dalszych decyzji związanych z ewentualnym leczeniem.
Jak odbywa się biopsja gruboigłowa piersi?
Do badania nie trzeba szczególnie się przygotowywać. Zazwyczaj wcześniej zaleca się wykonanie podstawowych badań krwi – morfologii, grupy krwi oraz badań określających czas krzepnięcia krwi.
W określonych przypadkach konieczne jest czasowe odstawienie leków powodujących mniejszą krzepliwość krwi po konsultacji z lekarzem, by zapobiec nadmiernemu krwawieniu.
Biopsja gruboigłowa piersi prowadzona jest u pacjentki leżącej, zwykle na boku albo na plecach, zależnie od lokalizacji zmiany, z której pobierane są wycinki.
Igłę wprowadza się przez niewielkie nacięcie w skórze, które po wygojeniu nie jest widoczne.
Lekarz przeprowadza biopsję jednocześnie z badaniem USG, co pozwala na dokładne pobranie wycinków ze zmiany.
Po pobraniu wycinków w miejsce wkłucia zakładany jest jałowy opatrunek – nie ma konieczności stosowania szwów.
Całkowity czas badania to około 30 minut. Następnie pacjentka może udać się do domu.
Czy biopsja gruboigłowa piersi jest bolesna?
Biopsja gruboigłowa piersi odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dlatego nie powoduje ona poważnych dolegliwości bólowych.
Dyskomfort może pojawić się podczas podawania znieczulenia i pobierania wycinków, jednak jest to kwestia indywidualna.
Dolegliwości mogą pojawić się po zabiegu, gdy znieczulenie przestanie działać. Jak długo boli pierś po biopsji gruboigłowej? Zazwyczaj niewielkie dolegliwości odczuwane są przez kilka dni. Można wtedy stosować zimne okłady.
W miejscu pobrania materiału mogą pojawić się też zasinienie, krwiak, zaczerwienienie. Może również nastąpić niewielkie powiększenie guza po biopsji, co związane jest z obrzękiem tkanek.
Zalecenia po biopsji gruboigłowej piersi
Przez kilka dni po badaniu należy pamiętać o odpowiednim postępowaniu, by pozwolić ranie na zagojenie się i zminimalizować ryzyko skutków ubocznych.
Główne zalecenia po biopsji gruboigłowej:
- Odpoczynek,
- Unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego,
- Rezygnacja z noszenia ciężkich przedmiotów, na przykład zakupów,
- Zmiana opatrunku po około 24 godzinach.