Blog dlaStopy.pl
Leczenie tego rodzaju raka wymaga podejścia wielowymiarowego, a jednym z głównych narzędzi terapeutycznych jest chemioterapia. To skuteczne, choć często obarczone skutkami ubocznymi, leczenie, które ma na celu niszczenie komórek nowotworowych. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, co warto wiedzieć o chemii.

Chemioterapia jest jedną z głównych metod leczenia nowotworów, w tym także raka piersi. Polega ona na podawaniu leków przeciwnowotworowych, zwykle dożylnie, w kilku cyklach. Wykorzystuje się wówczas różne leki, które dobierane są indywidualnie, by uzyskać najlepsze efekty. Co warto wiedzieć o chemioterapii w leczeniu raka piersi?

Jak leczy się raka piersi?

Leczenie raka piersi prowadzone jest kilkoma metodami, które często są ze sobą łączone dla uzyskania optymalnych wyników.

Stosuje się w szczególności zabiegi operacyjne – częściowe lub całościowe usunięcie piersi, czyli mastektomię. Również u pacjentek przeprowadza się radioterapię, hormonoterapię oraz chemioterapię.

Rak piersi – kiedy stosuje się chemioterapię?

Leczenie raka piersi chemioterapią polega na podawaniu odpowiednich leków przeciwnowotworowych, które również określane są jako cytostatyki. Wpływają one na zdolność do podziału komórek nowotworowych, co prowadzi do ich uszkodzenia.

Chemioterapia w leczeniu raka piersi może być prowadzona zarówno przed operacją, jak i po jej wykonaniu.

W przypadku raka piersi chemioterapia jest używana głównie w przypadku ryzyka nawrotu nowotworu. Zmniejsza ona również ryzyko powstawania przerzutów do innych narządów. Powoduje też spowolnienie wzrostu guzów i może być używana wtedy, gdy wykonanie operacji nie jest na razie możliwe.

Stosuje się też chemioterapię paliatywną, która pozwala na poprawę jakości życia osób z nieuleczalnym rakiem piersi.

Jak długo podaje się chemioterapię przy raku piersi?

Chemioterapia w raku piersi odbywa się cyklami i zakłada wykorzystanie kilku leków dla lepszych efektów.

Zwykle wykonuje się od 4 do 6 cykli co 21 dni. Który cykl chemioterapii jest najgorszy? Najczęściej za najgorsze uznaje się pierwsze cykle, gdy podaje się również silniejsze środki przeciwnowotworowe jak doksorubicyna i cyklofosfamid w schemacie AC – określane są one jako chemia czerwona od koloru preparatów.

Ile godzin trwa podawanie chemii? Wszystko zależne jest od wybranych środków. Podawanie leków dożylnie może trwać od 2 godzin do nawet doby. Niekiedy konieczny jest też pobyt w szpitalu.

Jakie skutki uboczne ma chemioterapia?

Cytostatyki używane podczas chemioterapii mają negatywny wpływ na organizm człowieka, dlatego mogą wywoływać one poważne skutki uboczne.

Wśród najczęstszych działań niepożądanych wynikających ze stosowania chemioterapii znajdują się:
- przemęczenie
- nudności
- wymioty
- biegunki
- zaparcia
- wypadanie włosów
- anemia
- osłabienie odporności
- nadżerki w jamie ustnej
- większe ryzyko infekcji
- nadwrażliwość na światło
- obrzęki

Przerwanie chemioterapii – czym może grozić?

Dla najlepszych efektów chemioterapia powinna być prowadzona zgodnie z ustalonym harmonogramem. Czym grozi przerwanie chemioterapii?

Przede wszystkim jej zatrzymanie może spowodować osłabienie skuteczności leczenia i zniweczenie dotychczasowych działań, które następnie trzeba będzie rozpoczynać od początku.

Zdarza się jednak, że przerwanie chemioterapii jest konieczne, na przykład przy bardzo silnych skutkach ubocznych czy przy nadmiernym wyniszczeniu organizmu podczas chemioterapii paliatywnej.

Loading...