Blog dlaStopy.pl
Obrzęk pooperacyjny to powszechny problem, który często występuje po operacjach raka piersi. Zabiegi chirurgiczne mają na celu eliminację nowotworu ale często pozostawiają w swoim śladzie obrzęk w okolicach operowanego obszaru. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak można się pozbyć obrzęku.

Po wielu zabiegach i operacjach dochodzi do powstawania obrzęków, nazywanych też opuchlizną. Co jest ich przyczyną i jak radzić sobie wtedy, gdy już powstaną?

Dlaczego po zabiegu, operacji występują obrzęki?

Z obrzękami oraz opuchlizną często mają do czynienia osoby po różnych typów zabiegach i operacjach, na przykład na skutek chirurgicznego usunięcia guza, węzłów chłonnych, po mastektomii u kobiet z rakiem piersi czy też u osób po zabiegach ortopedycznych.

Do pojawienia się obrzęków dochodzi na skutek uszkodzenia naczyń limfatycznych oraz naczyń krwionośnych podczas przeprowadzania zabiegu albo operacji. Sprzyja im również zwiększona produkcja limfy, której celem jest przyspieszenie procesów naprawczych odbywających się w organizmie na skutek procesu zapalnego.

Wobec tego obrzęki i opuchlizny należy traktować jako naturalną reakcję organizmu, gdy dochodzi do uszkodzenia tkanek. Niestety, może ona powodować nieprzyjemne dolegliwości, na przykład bóle czy ograniczoną ruchomość w miejscu, gdzie występuje.

Obrzęki po zabiegu i operacji – jak je usunąć?

Jeżeli po zabiegu pojawiły się obrzęki, w takim przypadku warto poznać metody ich niwelowania. Jak uporać się z obrzękami po zabiegu?

Wyroby przeciwobrzękowe – uciskowe
Bardzo dobre efekty w redukcji obrzęków dają wyroby uciskowe o działaniu przeciwobrzękowym. Uciskają one tkanki i dzięki temu wspomagają prawidłowy przepływ limfy i chłonki.

Do kategorii tych wyrobów zaliczyć można między innymi rajstopy, pończochy, podkolanówki oraz skarpetki uciskowe, które używane są też w niewydolności żylnej nóg, rękawy uciskowe, pasy i opaski uciskowe. Ich stosowanie warto skonsultować z lekarzem, który pomoże w doborze właściwych produktów.

Drenaż limfatyczny
Jest to rodzaj masażu, którego zadaniem jest wspomaganie przepływu limfy – chłonki. Można skorzystać z niego w gabinetach lub przeprowadzić za pomocą urządzeń do masażu do użytku domowego.

Kliny przeciwobrzękowe
Jest to rodzaj wyrobów przeznaczonych do przytrzymywania kończyn, aby ułożyć je w prawidłowej pozycji zmniejszającej ryzyko tworzenia się obrzęków. Często są one używane przy obrzękach w kończynach górnych, na przykład po usunięciu węzłów chłonnych czy mastektomii.

Zimne kompresy
Bardzo dobre efekty w redukcji obrzęków dają także zimne kompresy. Można wykonać je samodzielnie lub kupić wyroby przeznaczone do umieszczenia w lodówce, zamrażarce.

Maści przeciwobrzękowe
Zawierają one w składzie substancje, które zmniejszają obrzęki i wspomagają prawidłowy przepływ krwi i limfy. Warto nakładać je w połączeniu z masażem, co pozwala na uzyskanie lepszych efektów.

Bandażowanie
W przypadku dolegliwości tego typu sprawdzają się również opatrunki uciskowe, czyli bandażowanie.

Jak zapobiegać obrzękom po zabiegach i operacjach?

Obrzękom można również zapobiegać, aby zmniejszyć ryzyko ich powstawania po zabiegu czy operacji. O czym powinno się wtedy pamiętać?

Korzystaj z aktywności fizycznej
Dzięki ruchowi można skutecznie zapobiegać pojawianiu się obrzęków, ponieważ wspomaga on procesy przepływu płynów następujące w organizmie. Aktywność powinna być dobrana do stanu po zabiegu czy operacji, dlatego warto wtedy skonsultować się z fizjoterapeutą, który doradzi w doborze odpowiednich ćwiczeń.

Pij duże ilości płynów
Dzięki nim można nie tylko nawodnić organizm, ale również wspomagać procesy metaboliczne, co przyczynia się do lepszego gojenia się zmian i redukcji opuchlizny.

Unikaj ciepła
Ciepło przyczynia się do powstawania obrzęków i opuchlizn, dlatego najlepiej go unikać. Zamiast gorącej kąpieli lub prysznica warto zredukować temperaturę, a latem unikać upałów. Dobre efekty dają zimne okłady, które warto stosować też profilaktycznie.

Loading...