Blog dlaStopy.pl
Osłabione i kruche naczynia krwionośne mogą zwiększać ryzyko wielu dolegliwości, takich jak popękane naczynka, żylaki, siniaki czy opuchlizna. Jak wzmocnić swoje żyły, tętnice i naczynia włosowate, aby działały sprawniej? Oto skuteczne metody!
Jak wzmocnić naczynia krwionośne?

Osłabione i kruche naczynia krwionośne mogą zwiększać ryzyko wielu dolegliwości, takich jak popękane naczynka, żylaki, siniaki czy opuchlizna. Jak wzmocnić swoje żyły, tętnice i naczynia włosowate, aby działały sprawniej? Oto skuteczne metody!

Unikaj długotrwałego siedzenia i stania

Długotrwałe siedzenie lub stanie może osłabiać naczynia krwionośne i przyczynić się do przewlekłej niewydolności żylnej, która prowadzi do ciężkości nóg, obrzęków i żylaków.

Aby zmniejszyć ryzyko schorzeń żylnych, najlepiej co godzinę wstać od biurka i przespacerować się lub wykonać kilka ćwiczeń. Osoby pracujące na stojąco mogą wykonywać ćwiczenia polegające na staniu na palcach, przestępowaniu z nogi na nogę lub krążeniu stopami w powietrzu.

Jak najczęściej się ruszaj

Ruch ma bardzo duże znaczenie dla kondycji naczyń krwionośnych. Osoby, które prowadzą mało aktywny tryb życia, w wyższym stopniu narażone są na schorzenia układu krążeniowego. Brak ruchu sprzyja również nadwadze i otyłości, które również mają negatywny wpływ na krążenie.

Bardzo dobre efekty dają ćwiczenia przyspieszające tętno, do których zaliczane są różne ćwiczenia cardio, jazda na rowerze, nordic walking czy bieganie.

W domu warto również wykonywać ćwiczenia na poprawę krążenia, na przykład przysiady, nożyce, krążenie stopami i nogami.

Pij co najmniej 2 litry płynów dziennie

Właściwe nawodnienie jest również ważne dla zdrowia naczyń krwionośnych. Dieta, która zawiera zbyt mało płynów, będzie powodowała, że naczynia są zbyt suche i mniej elastyczne, dlatego będą bardziej narażone na pękanie.

Najlepiej pić minimum 2 litry płynów dziennie, głównie wody niegazowanej. Można zastąpić ją także naparami ziołowymi, na przykład z zielonej herbaty, głogu, imbiru, ruszczyka kolczastego, ponieważ wspierają one krążenie krwi.

Zadbaj o zdrową dietę

Odpowiednia dieta może poprawić kondycję układu krążeniowego i sprawić, że naczynia będą mocne i elastyczne. Jak wzmocnić naczynia krwionośne za pomocą zdrowej diety?

Nienasycone kwasy tłuszczowe
Duże znaczenie dla prawidłowego krążenia mają NNKT – niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Pomagają w redukcji cholesterolu oraz trójglicerydów, a przez to poprawiają przepływ krwi w naczyniach.

NNKT można znaleźć przede wszystkim w tłustych rybach, na przykład w łososiu, makreli, tuńczyku, sardynkach, w olejach roślinnych, takich jak olej lniany, rzepakowy, oliwa oraz w orzechach i nasionach.

Błonnik
Kolejnym ważnym składnikiem odżywczym, który pozytywnie wpływa na naczynia krwionośne, jest błonnik. Zmniejsza on poziom cholesterolu w organizmie, a także poprawia trawienie, dzięki czemu redukuje ryzyko zaparć, które również mogą osłabiać naczynia krwionośne.

Źródłem błonnika są głównie warzywa i owoce, a także produkty pełnoziarniste oraz kasze. Warto jeść je regularnie, by zapobiegać problemom żylnym i zadbać o cały swój organizm.

Owoce i warzywa
Dieta wzmacniająca naczynia krwionośne powinna zawierać również dużo owoców i warzyw.

Są one bogate nie tylko w błonnik, ale również w witaminy C, E i K, flawonoidy, polifenole oraz antyoksydanty, które działają przeciwzakrzepowo, uszczelniają naczynia i zmniejszają ryzyko ich pękania.

Korzystaj z kosmetyków wzmacniających naczynia

Doskonałym sposobem, aby wzmocnić żyły, tętnice oraz naczynia włosowate, jest stosowanie kosmetyków korzystnie wpływających na ich kondycję.

W aptekach, zielarniach i innych sklepach znaleźć można wiele maści i balsamów, które wzmacniają i uelastyczniają naczynka krwionośne, na przykład zawierają w składzie wspomniane już wyciągi z kasztanowca, ruszczyka, arniki, diosminę, hesperydynę czy heparynę.

Unikaj słońca, gorących kąpieli i sauny

Do osłabienia naczyń krwionośnych prowadzi wysoka temperatura, dlatego należy unikać gorących kąpieli i korzystania z sauny, ponieważ mogą one sprzyjać ich kruchości i pękaniu.

Negatywny wpływ na naczynia krwionośne ma również promieniowanie UV, zarówno ze słońca, jak i solarium. Najlepiej unikać przebywania w intensywnie nasłonecznionych miejscach i chronić skórę za pomocą odzieży, kapeluszy oraz kremów o wysokim filtrze SPF.

Loading...