Blog dlaStopy.pl
Regularne badania profilaktyczne odgrywają kluczową rolę zarówno we wczesnym wykrywaniu raka piersi, co znacznie zwiększa szanse na skuteczne leczenie, jak i po jego wykryciu i zakończeniu terapii. Jakie badania powinny prowadzić amazonki? Oto lista, którą warto poznać!
Jakie badania profilaktyczne powinny wykonywać amazonki?

Regularne badania profilaktyczne odgrywają kluczową rolę zarówno we wczesnym wykrywaniu raka piersi, co znacznie zwiększa szanse na skuteczne leczenie, jak i po jego wykryciu i zakończeniu terapii. Jakie badania powinny prowadzić amazonki? Oto lista, którą warto poznać!

1. Badania fizykalne

Kobiety, u których leczony był rak piersi z użyciem mastektomii, powinny systematycznie prowadzić samobadanie oraz zgłaszać się na kontrole lekarskie, co pozwoli na wczesne wykrycie ewentualnych nawrotów i przerzutów oraz redukcję działań niepożądanych związanych z leczeniem.

Samobadanie piersi, a także okolicznych węzłów pachowych powinno się prowadzić co miesiąc, co pozwoli na wykrycie ewentualnych zmian po zakończeniu leczenia.

Wywiad lekarski oraz badania fizykalne powinny być prowadzone co 3-6 miesięcy do 2 lat po leczeniu, potem co 6-12 miesięcy zależnie od wskazań lekarskich.

2. Badanie mammograficzne

Badanie mammograficzne jest jednym z podstawowych badań używanych w wykrywaniu raka piersi. Również jest ono rekomendowane u kobiet, które przeszły operację usuwania zmian w piersiach.

Lekarze rekomendują, aby mammografię prowadzić co 1 rok w przypadku operacji oszczędzającej albo w przypadku pozostawienia jednej z piersi.

3. Badanie USG albo MR piersi

W przypadku wskazań lekarz może zalecić przeprowadzenie badania ultrasonograficznego piersi – USG albo badania rezonansu magnetycznego, czyli MR piersi.

Zaleceniami do ich prowadzenia są między innymi inny rodzaj tkanki piersi czy mutacja w genach BRCA.

4. Badanie poziomu estradiolu

U pacjentek, które znajdują się w trakcie terapii z użyciem inhibitora aromatazy do supresji jajników, zalecane jest regularne kontrolowanie poziomu estradiolu.

5. Densytometria kości

Badanie gęstości kości, czyli densytometria jest zalecana u kobiet po usunięciu piersi, szczególnie przy leczeniu z użyciem inhibitorów aromatazy (letrozol, anastrozol, egzemestan) oraz przy supresji jajników.

Densytometria pozwala wykryć we wczesnych stadiach osteopenię oraz osteoporozę, które zwiększają ryzyko złamań kości.

6. Badanie ginekologiczne

Amazonki powinny systematycznie poddawać się badaniom ginekologicznym. Rekomenduje się, by badania te odbywały się raz do roku, chyba że pojawiają się inne wskazania lekarskie.

Badanie ginekologiczne powinno obejmować badanie fizykalne, a także badanie cytologiczne, czyli badanie profilaktyczne raka szyjki macicy, które zalecane co 3 lata dla kobiet w wieku od 25 do 65 lat.

Wizyty u ginekologa są szczególnie wskazane u pacjentek stosujących tamoksifen (tamoksyfen), który używany jest przy leczeniu hormonozależnych nowotworów piersi.

7. Profilaktyczne badania ogólne

Oprócz badań ukierunkowanych na wykrywanie powikłań, jakie powoduje rak piersi, kobiety, zwłaszcza po 40. roku życia, powinny regularnie wykonywać inne badania profilaktyczne, które pozwolą na wykrycie innych dolegliwości.

Do badań tych zaliczane są:
Morfologia krwi – to podstawowe badanie, które pozwala na skontrolowanie głównych parametrów krwi i może wskazać na rozwijające się choroby we wczesnych stadiach.
Badanie ogólne moczu – również jest to podstawowe badanie, które warto prowadzić, by uzyskać informacje o własnym stanie zdrowia.
Lipidogram – badanie poziomu cholesterolu i innych lipidów, ważne w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych, zalecane jest ono zazwyczaj co 5 lat po 20. roku życia, natomiast powinno być prowadzone częściej u osób z czynnikami ryzyka, na przykład wykrytym już wysokim cholesterolem, obciążeniem w wywiadzie rodzinnym.
Poziom cukru – badane to pozwala na wczesne wykrycie cukrzycy.
Pomiar ciśnienia tętniczego – regularne monitorowanie ciśnienia krwi pomaga we wczesnym wykryciu nadciśnienia i zapobieganiu powikłaniom sercowo-naczyniowym.

Dokładne zalecenia dotyczące profilaktycznych badań dla amazonek można uzyskać od lekarza prowadzącego.

Kobiety po zabiegu usunięcia piersi powinny także pamiętać o tym, aby badać się systematycznie. To bardzo ważne, aby w porę wykryć poważniejsze problemy zdrowotne i skuteczniej z nimi walczyć!

Źródła:
Rak piersi. Zalecenia diagnostyczno-terapeutyczne Polskiej Unii Onkologii: http://onkologia.zalecenia.med.pl/pdf/zalecenia_PTOK_tom1_05_Rak%20piersi_20201014.pdf
Zalecenia sekcji standaryzacji nadzoru po leczeniu onkologicznym Polskiego Towarzystwa Onkologicznego w zakresie badań kontrolnych po zakończonym leczeniu chirurgicznym pacjentów z rakiem piersi: https://www.pto.med.pl/sites/default/files/page-2024/Zalecenia%20sekcji%20follow-up_rak%20piersi_marzec2024_1.pdf

Loading...