- 5 odsłony

Żylaki to schorzenie, które polega na niewłaściwym działaniu zastawek żylnych, co prowadzi do zaburzeń przepływu krwi, jej zastoju i poszerzenia żył. Nieleczone mogą prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak zakrzepica czy owrzodzenia skóry. W tym celu warto prowadzić regularne badania, które pozwolą dokładniej ocenić stan żył i układu krwionośnego!
1. USG Doppler
USG Doppler to jedno z najczęściej wykonywanych badań w przypadku żylaków. Jest to badanie ultrasonograficzne z przepływami, które pozwala na zaprezentowanie przepływu krwi w żyłach i tętnicach. Dzięki temu badaniu lekarz ma możliwość szczegółowej oceny struktury żył w nogach, ich średnicy oraz elastyczności.
Badanie USG Doppler jest całkowicie nieinwazyjne, bezbolesne i nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Podczas badania lekarz ocenia, czy krew przepływa przez naczynia krwionośne w sposób prawidłowy. Kontroluje też, czy w naczyniach nie występują zatory oraz skrzepliny. Ponadto dzięki USG Doppler możliwe jest zlokalizowanie miejsc, w których występuje niewydolność zastawek żylnych.
Badanie to jest szczególnie pomocne w wykrywaniu początkowych stadiów żylaków, a także w ocenie ich zaawansowania.
2. Flebografia kontrastowa
Flebografia kontrastowa, również określana jako wenografia, to badanie, które polega na wprowadzeniu środka kontrastowego do układu żylnego, a następnie wykonaniu serii zdjęć rentgenowskich.
Badanie wenograficzne czy flebograficzne pozwala na ocenę kształtu i struktury żył, a także służy do oceny funkcji zastawek. Jest ono szczególnie pomocne w bardziej zaawansowanych przypadkach żylaków, kiedy inne metody diagnostyczne nie dają wystarczających informacji.
Ponadto dzięki temu badaniu lekarz może zaplanować odpowiednią metodę leczenia żylaków, na przykład poprzez skleroterapię, laseroterapię lub operację.
3. Badanie poziomu fibrynogenu i D-dimerów
Fibrynogen to białko, które odgrywa kluczową rolę w procesie krzepnięcia krwi. D-dimery to z kolei produkt rozpadu fibryny, która wchodzi w skład skrzepów krwi.
Wysoki poziom fibrynogenu i D-dimerów może świadczyć o większym ryzyku tworzenia się zakrzepów, które mogą prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zatorowość płucna czy udar mózgu.
U osób z żylakami, które mają skłonność do zakrzepicy, badanie poziomu fibrynogenu oraz D-dimerów jest szczególnie istotne. Pomaga ono wówczas ocenić, czy w organizmie nie zachodzą nieprawidłowości w procesie krzepnięcia krwi, które mogłyby prowadzić do powstania skrzeplin w żyłach.
4. Badania ogólne krwi i moczu
Chociaż głównym celem diagnozowania żylaków jest skontrolowanie funkcjonowania układu żylnego, warto przeprowadzić także ogólne badania laboratoryjne krwi. Dzięki nim można wykryć inne schorzenia, którym często towarzyszą zmiany żylne, w tym choroby serca, miażdżycę naczyń krwionośnych czy cukrzycę.
Zaleca się regularne prowadzenie poniższych badań:
• Morfologia krwi,
• Lipidogram, w tym badanie poziomu cholesterolu,
• Poziom glukozy we krwi,
• Badanie ogólne moczu.
Warto pamiętać, że choroby układu krwionośnego, takie jak miażdżyca czy cukrzyca, mogą zwiększać ryzyko rozwoju żylaków oraz powikłań z nimi związanych. Dlatego regularne badania pozwalają nie tylko na kontrolowanie stanu żył, ale również na zapobieganie innym chorobom.
Osoby, które mają żylaki, powinny udać się do specjalisty i wykonać odpowiednie badania diagnostyczne. Regularna kontrola stanu żył pozwala na wczesne wykrycie problemów, co znacznie zwiększa skuteczność leczenia i zmniejsza ryzyko powikłań, a przez to wpływa na poprawę jakości życia oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych!
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/152289,ocena-krazenia-zylnego
Produkty powiązane
Podkolanówka Przeciwżylakowe Pani Teresa 1 Klasa Kompresji Otwarte Krótkie PT 0408 Czarne
Podkolanówki 1 klasy kompresji przeciwżylakowe krótkie Medi Sheer&Soft
Podkolanówki Medyczne Medi Mediven Elegance Przeciwżylakowe CCL1 Zamknięte Krótkie Carmel
Podkolanówki medyczne na żylaki Aries Avicenum 360 DEN
Podkolanówki Przeciwżylakowe Veera 140 den Solei Zamknięte palce
Podkolanówki przeciwżylakowe Veera 70 den Czarne Zamknięte palce
Pończochy przeciwżylakowe męskie Venoflex Elegance CCL2
Pończochy Przeciwżylakowe Pani Teresa 1 klasa kompresji Otwarte Długie PT 0406 Czarne - Pończochy medyczne uciskowe
Pończochy Przeciwżylakowe Pani Teresa 2 klasa kompresji Zamknięte Długie PT 0403 Czarne - Pończochy medyczne uciskowe
- -42,99 zł
- Promocja
Pończochy Przeciwżylakowe Pani Teresa 2 klasa kompresji Zamknięte Długie PT 0403 Grafitowe - Pończochy medyczne uciskowe
Pończochy Przeciwżylakowe Veera 140 den Solei I Klasa Ucisku
Pończochy Przeciwżylakowe Veera 140 den Solei I Klasa Ucisku Zamkniete palce
Rajstopy na żylaki profilaktyczne Aries Avicenum 70 DEN beżowe
Rajstopy na żylaki ucisk profilaktyczny Veera solei 70 DEN
- -35,00 zł
- Promocja
Rajstopy Przeciwżylakowe Ciążowe Pani Teresa uciskowe 1 klasa kompresji Długie PT 0411 Beżowe
- -35,00 zł
- Promocja
Rajstopy Przeciwżylakowe ciążowe Pani Teresa uciskowe 1 klasa kompresji Długie PT 0411 Czarne
- -26,50 zł
- Promocja
Rajstopy Przeciwżylakowe Pani Teresa 2 klasa kompresji Długie PT 0402 Beżowe - Rajstopy medyczne uciskowe
- -26,50 zł
- Promocja