- 21 odsłony
Leczenie oszczędzające piersi, znane również jako lumpektomia, jest jedną z metod chirurgicznych stosowanych w leczeniu raka piersi. Wyjaśniamy, na czym polega leczenie oszczędzające piersi, w jakich przypadkach jest stosowane oraz jakie są jego zalety i ryzyka tego rodzaju operacji!
Czym jest leczenie oszczędzające piersi?
Operacja oszczędzająca piersi stosowana jest u pacjentek, u których zdiagnozowano raka piersi. Również określana jest ona jako BCT od angielskiego breast conserving therapy.
Leczenie oszczędzające piersi polega na chirurgicznym usunięciu guza oraz otaczającej go niewielkiej ilości zdrowej tkanki, dzięki czemu wszystkie komórki nowotworowe zostają usunięte.
W odróżnieniu od mastektomii, podczas której usuwa się całą pierś, w przypadku leczenia oszczędzającego zachowana zostaje większa część piersi.
Przeczytaj także: Znaczenie profilaktyki raka piersi u młodszych kobiet
Jak przebiega operacja oszczędzająca pierś?
Operacja oszczędzająca pierś składa się z kilku etapów, do których zaliczane są:
1. Usunięcie guza (lumpektomia)
Lekarz wycina guz z odpowiednim marginesem zdrowej tkanki wokół niego, aby zmniejszyć ryzyko pozostawienia w piersi komórek nowotworowych.
2. Usuwanie węzłów chłonnych
Następnie często usuwa się węzły chłonne znajdujące się w pachach. Wcześniej wykonywana jest biopsja węzła wartowniczego lub od razu przeprowadza się usunięcie węzłów chłonnych oraz ich badanie histopatologiczne, aby ocenić, czy rak rozprzestrzenił się poza pierś.
3. Radioterapia
Leczenie oszczędzające piersi zazwyczaj wymaga zastosowania radioterapii, aby zniszczyć ewentualne resztki komórek nowotworowych i zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby.
Kiedy stosowane jest leczenie oszczędzające pierś?
Leczenie oszczędzające piersi jest zalecane w przypadkach, gdy nowotwór jest ograniczony i istnieje możliwość zachowania dużej części zdrowej tkanki piersi.
Decyzja o jego zastosowaniu zależy od wielu czynników, w tym od rozmiaru, lokalizacji i typu guza, a także od indywidualnego stanu zdrowia pacjentki.
Najczęściej leczenie oszczędzające jest stosowane w przypadkach wczesnych stadiów raka piersi, gdy możliwe jest uzyskanie czystego onkologicznie marginesu po usunięciu niezbędnych tkanek.
Dodatkowo leczenie oszczędzające prawie zawsze wymaga zastosowania radioterapii po operacji. Jeśli pacjentka nie może poddać się radioterapii, przykładowo z powodu wcześniejszego naświetlania tej okolicy lub chorób współistniejących, leczenie oszczędzające może nie być optymalną opcją.
Kiedy leczenie oszczędzające piersi nie jest zalecane?
Istnieją pewne sytuacje, w których leczenie oszczędzające piersi może nie być zalecane:
• Zaawansowany nowotwór – gdy guz jest duży lub nowotwór rozprzestrzenił się na wiele miejsc w piersi.
• Obecność wielu guzów w jednej piersi – jeśli rak występuje w kilku oddzielnych miejscach w piersi.
• Przeciwwskazania do radioterapii – pacjentki, które nie mogą poddać się radioterapii z powodu wcześniejszych zabiegów lub innych czynników zdrowotnych, mogą wymagać mastektomii.
• Brak prawidłowego marginesu chirurgicznego – jeśli po lumpektomii komórki rakowe nadal widoczne są w pobliżu miejsca usunięcia guza, może być konieczne wykonanie mastektomii, aby całkowicie usunąć nowotwór.
Przeczytaj także: Jak zmniejszyć ryzyko raka piersi poprzez zdrowy styl życia?
Jakie są zalety leczenia oszczędzającego piersi?
Leczenie oszczędzające jest mniej inwazyjne niż mastektomia, co oznacza krótszy czas rekonwalescencji, mniejsze ryzyko powikłań chirurgicznych oraz krótszy pobyt w szpitalu.
Największą zaletą leczenia oszczędzającego piersi jest możliwość zachowania dużej części piersi, co ma istotne znaczenie emocjonalne i estetyczne dla wielu kobiet.
W przypadku wczesnych stadiów raka piersi, leczenie oszczędzające połączone z radioterapią jest równie skuteczne jak mastektomia.
Jakie są wady leczenia oszczędzającego piersi?
Leczenie oszczędzające wymaga praktycznie zawsze zastosowania radioterapii, co wiąże się z dodatkowymi wizytami w szpitalu, skutkami ubocznymi oraz ryzykiem długoterminowych powikłań.
Istnieje także ryzyko nawrotu raka w tej samej piersi, co może wymagać dalszego leczenia, w tym ewentualnej mastektomii.
Ponadto mimo zachowania piersi po lumpektomii może dojść do zmian w jej kształcie lub rozmiarze. W zależności od rozmiaru guza i ilości usuniętej tkanki, pierś może wyglądać inaczej niż przed operacją. Istnieje wtedy możliwość zastosowania procedur rekonstrukcyjnych.
Operacja oszczędzająca pierś to optymalny wybór dla wielu kobiet z rakiem piersi we wczesnym stadium. Dzięki temu, że umożliwia ona oszczędzenie tkanek, daje dobre efekty estetyczne i pozwala na szybszą rekonwalescencję. Nie zawsze jednak jest możliwa do przeprowadzenia.