Blog dlaStopy.pl
Radioterapia jest jedną z kluczowych metod leczenia raka piersi, która ma na celu niszczenie komórek nowotworowych przy wykorzystaniu promieniowania. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, na czym polega radioterapia w leczeniu raka piersi oraz jakie mogą być jej skutki uboczne.

Rak piersi, nazywany rakiem sutka, jest leczony różnymi metodami. Wśród nich znajduje się radioterapia. Na czym ona polega? Jakie może wywoływać skutki uboczne?

Na czym polega radioterapia?

Radioterapia, nazywana naświetlaniem, jest jedną z metod stosowanych w leczeniu różnych rodzajów nowotworów.

Polega ona na naświetlaniu chorych tkanek promieniowaniem jonizującym, co ma na celu zniszczenie komórek nowotworowych.

Radioterapia jest często stosowana w połączeniu z innymi metodami leczenia, takimi jak chemioterapia lub zabiegi chirurgiczne.

Radioterapia prowadzona jest w dwóch wariantach jako:
- brachyterapia (BT) – w tym przypadku źródło promieniowania umieszczane jest bezpośrednio przy zmianie nowotworowej
- teleradioterapia (EBRT) – źródło promieniowania znajduje się wtedy w pewnej odległości od tkanek

Jak prowadzona jest radioterapia w leczeniu raka piersi?

Radioterapia jest jednym ze standardowych sposobów leczenia raka piersi. Może być stosowana zarówno jako leczenie ostateczne, jak i jako leczenie wspomagające po operacjach.

Lekarze decydują indywidualnie o zastosowaniu radioterapii na podstawie stopnia zaawansowania choroby, wielkości guza i jego lokalizacji oraz ogólnego stanu zdrowia pacjentki.

Mogą występować zróżnicowane skutki uboczne po radioterapii raka sutka, ale metoda ta uznawana jest za wysoce skuteczną.

Radioterapia w leczeniu raka piersi – skutki uboczne

Radioterapia może prowadzić do zróżnicowanych skutków ubocznych, chociaż różnią się one w zależności od pacjentki i rodzaju leczenia. Główne skutki uboczne radioterapii w leczeniu raka piersi to:

Suchość skóry
W miejscu, w którym prowadzono naświetlanie, może dojść do przesuszenia skóry, swędzenia, pieczenia oraz jej łuszczenia się. Dolegliwości te można złagodzić, stosując kremy nawilżające. Należy też unikać kąpieli w gorącej wodzie.

Zapalenie skóry
Może to prowadzić do zaczerwienienia, pieczenia, swędzenia skóry, co przypomina poparzenie słoneczne. W tym przypadku także zaleca się stosować odpowiednie kosmetyki jak maści lub kremy.

Zmiany w wyglądzie skóry
Radioterapia może prowadzić do blizn, zmniejszenia elastyczności skóry lub zmiany jej koloru w miejscu naświetlania. Ponadto może ona również prowadzić do utraty włosów.

Dolegliwości bólowe
Może wystąpić ból po radioterapii. Pojawia się on głównie w miejscu naświetlania lub w okolicznych narządach ciała. Można go zminimalizować przez leki przeciwbólowe.

Zmęczenie
U osób po radioterapii bardzo często dochodzi do nadmiernego zmęczenia, które trwa nawet kilka tygodni po wykonaniu procedury. Najlepiej wtedy odpoczywać i unikać zbyt wielu aktywności fizycznych.

Obrzęki piersi
Wiele kobiet zauważa u siebie objawy polegające na obrzękach piersi, które mogą utrzymywać się przez dłuższy czas. Piersi mogą być też asymetryczne, wrażliwsze.

Nudności i wymioty
Po wykonaniu naświetlań mogą pojawić się także objawy jak brak apetytu, nudności oraz wymioty.

Zaburzenia miesiączkowania
Radioterapia może prowadzić do przerwania miesiączkowania lub do pojawienia się zaburzeń miesiączkowania u kobiet.

Dysfunkcje narządów
Na skutek naświetlania może dojść również do powikłań wynikających z zaburzonej pracy narządów jak tarczyca, przysadka mózgowa, płuca, przełyk, serce. Pojawić mogą się też dolegliwości ze strony kończyn górnych.

Loading...