Blog dlaStopy.pl
Mastopatia jest schorzeniem dotyczącym gruczołów sutkowych. Jest to częsta, łagodna choroba charakteryzująca się zmianami w tkance piersiowej, takimi jak guzki, torbiele czy zmiany w gęstości tkanek. Mastopatia może być przyczyną bólu i tkliwości piersi, dlatego istnieje potrzeba regularnych badań.

Szacuje się, że piersi mastopatyczne ma nawet połowa kobiet w wieku reprodukcyjnym. Czym dokładnie jest mastopatia? W jaki sposób się ją rozpoznaje i leczy? Co jest główną przyczyną tej dolegliwości?

Czym jest mastopatia?

Co to mastopatia? Mastopatia to choroba dotycząca gruczołów sutkowych, która nazywana jest też dysplazją sutka.

Jest to schorzenie, które prowadzi do tworzenia się guzków lub zgrubień o charakterze włóknisto-torbielowatym w piersiach. Piersi z tendencją do mastopatii nazywa się mastopatycznymi. Mają one gęste utkanie gruczołowe i często tworzą się w nich wyczuwalne pod palcami zmiany, które mogą również powodować dolegliwości jak bóle piersi, ciężkość piersi, dyskomfort w piersiach.

Mastopatia najczęściej występuje u kobiet w wieku reprodukcyjnym, choć może również wystąpić u kobiet po menopauzie, a także u mężczyzn.

Objawy mastopatii

W dolegliwości jak mastopatia objawy obejmują głównie pojawienie się bólu, dyskomfortu piersi. Piersi mogą również powodować uczucie ciężkości, tkliwości. Wyczuwalne są też zmiany w piersiach o charakterze guzków, zgrubień – są to torbiele lub gruczolakowłókniaki. U niektórych kobiet pojawiają się wycieki z brodawki.

Najczęściej objawy mastopatii pojawiają się cyklicznie, zgodnie ze zmianami cyklu menstruacyjnego. Dolegliwości są wyczuwalne głównie w drugiej fazie cyklu, przed miesiączką i zwykle mijają po zakończeniu krwawienia.

Czy mastopatia jest niebezpieczna?

Wiele kobiet z tą dolegliwością zadaje pytanie – czy mastopatia jest groźna?

Mastopatia może być niezłośliwa lub złośliwa. W przypadku mastopatii niezłośliwej, guzki lub zgrubienia są zazwyczaj małe i nie stanowią zagrożenia. W przypadku mastopatii złośliwej mogą być większe i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia.

W większości przypadków mastopatia nie jest niebezpieczna, jednak należy pamiętać o tym, że piersi mastopatyczne wymagają regularnej kontroli. Dzięki temu można w porę wykryć niepokojące powiększenie zmian i rozpocząć ich leczenie.

Mastopatia piersi – przyczyny

Nie do końca poznano przyczyny mastopatii, ale badacze wskazują na kilka potencjalnych powodów.

Za główną przyczynę mastopatii uznaje się zmiany hormonalne, a dokładnie wysoki poziom estrogenu oraz niski poziom progesteronu, co prowadzi do rozrastania się tkanki łącznej, a także powiększania się gruczołów i tworzenia zmian w piersiach.

Pojawiają się również hipotezy dotyczące zaburzeń pracy układu nerwowego, czynników genetycznych i stanu psychicznego.

Jak diagnozuje się mastopatię?

Najczęściej diagnostyka prowadzona jest w gabinecie ginekologicznym na podstawie wywiadu z pacjentką i badania fizykalnego, czyli ręcznego piersi.

Również stosuje się metody jak USG piersi, czyli ultrasonografię, a także mammografię piersi, czyli ich prześwietlenie.

Leczenie mastopatii piersi

Mastopatia może być leczona za pomocą leków lub zabiegów. Leczenie zależy od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby u pacjentki.

Najczęściej mniejsze zmiany pozostawia się do obserwacji. Aby złagodzić bóle, można stosować wtedy leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Wykorzystuje się również doustną antykoncepcję hormonalną.

W przypadku większych zmian zaleca się głównie usunięcie ich chirurgicznie z marginesem tkanek zdrowych.

Można także stosować metody domowe, na przykład korzystać z preparatów zawierających wiesiołek, który pomaga w redukcji torbieli w piersiach i zmniejsza dolegliwości towarzyszące miesiączce.

Zalecane są również zdrowa dieta, ruch, unikanie stresu, rzucenie używek, w szczególności palenia papierosów.

Loading...