Blog dlaStopy.pl
Ból piersi to dolegliwość, która może budzić niepokój u wielu osób, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jest to objaw, który może mieć różne przyczyny i wpływać na jakość życia. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, co może oznaczać ból piersi, jakie są jego przyczyny oraz jakie mogą towarzyszyć mu objawy.

Bolące piersi to objaw, który może wzbudzać niepokój. Co on oznacza? Zobacz, jakie mogą być przyczyny bólów piersi i jakie objawy mogą im towarzyszyć!

Czym jest ból piersi?

O bólu piersi mówimy wtedy, gdy pojawiają się dolegliwości bólowe dotykające jednej albo obu piersi.

Chociaż najczęściej bóle piersi kojarzone są z nowotworem piersi, to jednak w większości przypadków mają one podłoże fizjologiczne, co oznacza, że związane są z naturalnymi procesami zachodzącymi w organizmie i nie są objawem choroby.

Jak bolą piersi?

Takie dolegliwości mogą być w różny sposób odczuwane przez kobiety.

Niekiedy jest to kłucie i szczypanie w piersiach, innym razem może być go nagły, piekacy ból w piersiach czy też ból pulsujący. Dolegliwości mogą być też słabe, odczuwane jako dyskomfort albo nasilone, rwące.

Bóle piersi mogą pojawiać się cyklicznie, na przykład przed miesiączką, gdy związane są one z cyklem miesiączkowym.

Z kolei niecykliczne bóle piersi mogą występować w przypadku urazów, innych zmian hormonalnych, mogą być związane z otaczającymi piersi mięśniami.

Niecykliczne bóle piersi, które wcześniej nie były odczuwane, również mogą być objawem toczącego się procesu chorobowego.

Przyczyny bólu piersi

Do najczęstszych przyczyn bólów piersi zaliczane są:

Zespół napięcia miesiączkowego (PMS)
U wielu kobiet bóle piersi pojawiają się przed miesiączką. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi, a dokładnie spadkiem estrogenu i wyższym poziomem progesteronu. Sprzyja to zatrzymywaniu wody w tkankach gruczołowych, więc piersi są obrzmiałe, stwardniałe i bolesne.

Ciąża
Do pojawienia się bólu piersi może dochodzić w początkowej fazie ciąży, na skutek zmian w poziomie hormonów. Następnie ból piersi może pojawiać się także na innych etapach ciąży. Często jest on wtedy kłujący, tymczasowy, ale może być też stały.

Nieodpowiednia bielizna
Następną przyczyną bólu piersi, którą można również łatwo wyeliminować, jest nieodpowiednia bielizna damska. Dotyczy to głównie zbyt małych staników, które uciskają piersi, nachodzenia fiszbin na tkankę piersi.

Okres dojrzewania
Bóle piersi pojawiają się u nastolatek w okresie dojrzewania, gdy dochodzi do rozrostu tkanki gruczołowej oraz zwiększonej produkcji hormonów płciowych.

Menopauza
Dolegliwości bólowe piersi dokuczają również kobietom wchodzącym w wiek menopauzalny oraz w trakcie menopauzy. Ma to powiązanie z zaburzeniami poziomu hormonów.

Ucisk na nerwy
W przypadku dolegliwości jak pieczenie czy szczypanie w piersiach bardzo często mamy do czynienia z uciskiem na nerwy, które powodują nerwobóle.

Nerwoból w piersiach może mieć różne przyczyny, na przykład może być on powiązany z podrażnieniami nerwów, urazami, karmieniem piersią, niektórymi infekcjami, zmianami rozwijającymi się w piersiach.

Zapalenie piersi
To dolegliwość, w której często pojawia się piekacy ból w piersiach, zaczerwienienie piersi, obrzęki. Towarzyszyć mogą jej także powiększenie węzłów chłonnych, gorączka.

Zapalenie piersi często pojawia się u kobiet karmiących i ma ono powiązanie z zastojem mleka w piersiach, które nie odpływa prawidłowo z kanalików mlecznych.

Mastopatia
Dolegliwość jak mastopatia to inaczej choroba włóknisto-torbielowata sutka. Objawia się ona przez łagodne zmiany w piersiach o charakterze włóknistym, torbielowatym, które wyczuwane są jako stwardnienia.

Piersi mastopatyczne najczęściej są efektem zaburzeń hormonalnych – niedoboru progesteronu oraz nadmiaru estrogenu, co powoduje nadmierną stymulację tkanki piersi do rozwoju.

Torbiele – cysty
To rozwijające się w piersiach zmiany, które są w dotyku gładkie, twarde i ruchome. Są one wypełnione płynem. Zwykle rozwijają się one u kobiet wieku między 30 a 50 rokiem życia.

Gruczolakowłókniaki, brodawczaki
Są to łagodne zmiany, jakie mogą pojawiać się w piersiach i dotykają już nastolatek. Gruczolakowłókniaki i brodawczaki mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Rzadko przekształcają się one w zmiany złośliwe, ale wymagają regularnej kontroli.

Nowotwór
Dolegliwości bólowe mogą też wywoływać nowotwory piersi. Najczęściej pojawiają się one u kobiet po 50 roku życia, dlatego nawet po menopauzie należy pamiętać o regularnych badaniach piersi.



Produkty powiązane

Loading...