Blog dlaStopy.pl
W trakcie lotu samolotem, zwłaszcza na dłuższych dystansach, często dochodzi do pojawienia się obrzęków kończyn dolnych. Dodatkowo zwiększa się ryzyko wystąpienia zakrzepicy. W jaki sposób można zapobiegać takim dolegliwościom?

W trakcie lotu samolotem, zwłaszcza na dłuższych dystansach, często dochodzi do pojawienia się obrzęków kończyn dolnych. Dodatkowo zwiększa się ryzyko wystąpienia zakrzepicy. W jaki sposób można zapobiegać takim dolegliwościom?

Dlaczego lot samolotem niekorzystnie wpływa na krążenie?

Dzięki lotom samolotem można łatwo i szybko dostać się do celu niemalże na całym świecie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że podniebne podróże mogą sprzyjać pojawieniu się dolegliwości ze strony układu krążenia. Podczas lotu, który ma miejsce na znacznej wysokości, dochodzi do zmian warunków w otoczeniu, w których przebywają pasażerowie. Na pułapie kilku tysięcy metrów panuje inne ciśnienie atmosferyczne. W efekcie zmienia się nasycenie krwi tlenem, co prowadzi do obniżonej saturacji, a następnie przekłada się na wyższe ryzyko uszkodzenia nabłonka naczyniowego i zakrzepicę. Dodatkowo dolegliwościom krążeniowym sprzyja stałe przebywanie w pozycji siedzącej i brak ruchu, a także niższa wilgotność powietrza. W przypadku podróży jak długi lot samolotem zakrzepica diagnozowana jest aż u kilkudziesięciu milionów osób rocznie! Zakrzepica – żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (ŻChZZ) to groźna, potencjalnie śmiertelna choroba, w trakcie której dochodzi do powstawania zakrzepów blokujących światło naczyń krwionośnych. Podczas początkowej fazy rozwoju zakrzepicy nie daje ona najczęściej żadnych objawów, a dolegliwości mogą pojawić się nawet w 2 tygodnie po locie. Wobec tego osoby, u których pojawia się ryzyko dolegliwości żylnych, są w wyższym stopniu narażone na obrzęki, uczucie ciężkości nóg, zakrzepicę. Dotyczy to w szczególności z przewlekłą niewydolnością krążeniową kończyn dolnych, ale także kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną i hormonalną terapię zastępczą, osób palących papierosy czy osób z opatrunkami unieruchamiającymi kończynę.

Jak zadbać o przeciwżylakowe pończochy uciskowe?

Jak zapobiegać dolegliwościom żylnym podczas lotu samolotem?

Aby zredukować ryzyko związane z pojawieniem się zakrzepicy oraz innych dolegliwości żylnych podczas długiej podróży samolotem, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

1. Włóż luźne ubranie na czas lotu – unikaj odzieży ze ściągaczami wokół kostek, ubrań, które uciskają okolice ud i pachwin.

2. Wybierz specjalne skarpetki przeciwżylakowe – obecnie w sklepach można znaleźć skarpety uciskowe do samolotu, które ze względu na swoją budowę zmniejszają ryzyko pojawienia się dolegliwości krążeniowych.

3. Wykup odpowiednie miejsce – gdy jest taka możliwość, najlepiej zdecydować się na miejsce, które zapewnia więcej przestrzeni na nogi.

4. Wykonuj ćwiczenia podczas lotu – prostuj i zaginaj stopy co około 30 minut lotu, a także spaceruj po samolocie, by poprawić pracę układu krążeniowego.

5. Pamiętaj o piciu odpowiedniej ilości płynów – najlepiej wypijać płyny bogate w elektrolity lub ewentualnie wodę. Należy unikać kawy, mocnej czarnej herbaty i alkoholu. W razie potrzeby warto zasięgnąć porady swojego lekarza, który będzie mógł wskazać, jak przygotować się do lotu, a także zalecić właściwe badania przed lotem i przepisać leki, które mogą zredukować ryzyko pojawienia się dolegliwości żylnych.

Loading...