Blog dlaStopy.pl

Układ limfatyczny (zwany również chłonnym) to rodzaj systemu naczyniowego, który odpowiada za transport płynów w organizmie człowieka. Można tutaj wyróżnić ślepo zakończone naczynia limfatyczne tkankę limfatyczną. Warto wiedzieć, że z tkanki limfatycznej zbudowane są m.in. węzły chłonne, grasica, grudki chłonne. Do układu limfatycznego zaliczamy również śledzionę, szpik kostny, czy też migdałki. Limfa-chłonka, która płynie przez opisywany układ to płynna tkanka, która składa się z osocza oraz limfocytów. Naczynia limfatyczne odpowiadają za jej dokładne oczyszczenie z toksyn oraz szkodliwych substancji. Dopiero po tym procesie trafia ona do układu krwionośnego.

Jakie funkcje posiada układ limfatyczny?

Układ chłonny pełni szereg bardzo ważnych funkcji, które odpowiadają za prawidłową pracę organizmu. Przede wszystkim wspomaga on budowanie odporności. Warto wiedzieć, że w opisywanym układzie powstają niektóre białe ciała krwi. Ponadto zwalcza on toksyczne związki, które są szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Na uwagę zasługuje także funkcja odprowadzająca, która polega na ponownym odprowadzeniu limfy do krwi.

Czym jest obrzęk limfatyczny?

Obrzęk limfatyczny po mastektomii to częste zjawisko, które polega na zatamowaniu swobodnego przepływu chłonki. Najczęściej występuje on w obrębie klatki piersiowej, czy też kończyny górnej. Leczenie raka piersi wymaga usunięcia pachowego węzła chłonnego. Trzeba dodać, że obrzęk nie musi dotyczyć całej kończyny, a jedynie jej części. Zatrzymana chłonka po mastektomii wywołuje obrzęki - dotyczy to około 15-20% kobiet po przebytej amputacji.

Jak uniknąć obrzęku limfatycznego?

Obrzęki można wyleczyć jedynie poprzez ściąganie chłonki po mastektomii. Ponadto należy wdrożyć następujące kroki zapobiegawcze:
- ramiączka stanika nie powinny wżynać się w ramiona,
- torbę/plecak należy nosić na zdrowym ramieniu,
- ubrania nie mogą uciskać operowanego obszaru ciała,
- każdego dnia należy przez 3 minuty ściskać piłeczkę ręką po zoperowanej stronie,
- możliwie najczęściej unosimy ramię do góry (np. podczas oglądania TV),
- mierzenie ciśnienia/zastrzyki/pobieranie krwi powinny być wykonywane po zdrowej stronie.

Loading...