Blog dlaStopy.pl
Na Twoich nogach widoczne są czerwone lub niebieskie cienkie żyłki? To pajączki naczyniowe, czyli poszerzone naczynka podskórne. Jak dochodzi do ich powstania? W jaki sposób można je leczyć?
Pajączki na nogach. Jakie są przyczyny i leczenie popękanych naczynek na nogach?

Na Twoich nogach widoczne są czerwone lub niebieskie cienkie żyłki? To pajączki naczyniowe, czyli poszerzone naczynka podskórne. Jak dochodzi do ich powstania? W jaki sposób można je leczyć?

Pajączki – co to jest?

Medyczny termin teleangiektazje, potocznie określane jako pajączki naczyniowe, odnosi się do poszerzonych naczynek krwionośnych, na przykład naczyń włosowatych, tętniczek albo żyłek, które położone są bezpośrednio pod skórą. Przybierają one kolor czerwony, gdy dotyczą unaczynienia tętniczego, albo niebieskawy, gdy dotyczą unaczynienia żylnego.

Bardzo często widoczne są takie popękane naczynka na nogach, na łydkach, udach i stopach. W zależności od stopnia zaawansowania mogą one tworzyć pojedyncze nitki albo większe siatki, także przypominające wachlarze lub pajęcze sieci – stąd ich nazwa.

Szacuje się, że ma je aż około 41% kobiet po 50. roku życia, ale mogą być one widoczne na nogach już w młodym wieku – u nastolatek i młodych kobiet.

Jakie są przyczyny pajączków na nogach?

Popękane naczynka na nogach mogą mieć zróżnicowane przyczyny. Są one na ogół pierwszym objawem schorzeń naczyń krwionośnych, w tym przewlekłej niewydolności żylnej.

Główne przyczyny pajączków są nieprawidłowo działające zastawki żylne, zwężenie naczynek albo ich niedrożność. Sprzyja temu nadciśnienie, na skutek którego dochodzi do niewydolności zastawek oraz nadmiernego naciągnięcia i rozszerzenia naczyń. W efekcie następuje wsteczny przepływ krwi oraz jej zastoje, a pod skórą zaczynają być widoczne są poszerzone naczynka.

Co sprzyja poszerzonym naczynkom?

Istnieje szereg czynników, które zwiększają ryzyko tworzenia się poszerzonych naczynek. Pajaczki na nogach najczęściej pojawiają się na skutek poniższych:
• Czynniki genetyczne – występowanie problemów naczyniowych w rodzinie zwiększa ich ryzyko,
• Płeć żeńska – pajączki częściej występują u kobiet niż u mężczyzn,
• Wiek – pajączki naczyniowe częściej widoczne są u osób starszych niż młodszych,
• Długotrwałe przebywanie w siedzącej albo stojącej pozycji – oznacza to, że większe niebezpieczeństwo dotyczy osób pracujących w tych pozycjach, mało aktywnych, ponieważ nie dochodzi wtedy do prawidłowego działania pompy mięśniowej,
• Wysoka masa ciała – nadwaga i otyłość nasilają problemy żylne i zwiększają ryzyko pajączków na skutek nadmiernego przeciążenia kończyn i zalegania w nich krwi,
• Okres ciąży – kobiety ciężarne są w wyższym stopniu narażone na zaburzenia krążenia żylnego w kończynach dolnych, a ryzyko to zwiększa się wraz z każdą kolejną ciążą,
• Operacje i urazy nóg – mogą spowodować miejscowe uszkodzenie naczynek krwionośnych i ich poszerzenie,
• Niektóre leki – zwiększone ryzyko dotyczy między innymi stosowania antykoncepcji doustnej, miejscowego stosowania środków z kortykosteroidami,
• Niezdrowy styl życia – pajączkom sprzyjają picie alkoholu, stosowanie nikotyny, brak aktywności fizycznej.

Popękane naczynka na nogach – czy należy udać się do lekarza?

Zmian naczyniowych nie powinno się lekceważyć, dlatego wtedy, gdy widoczne są pajaczki na nogach, warto skonsultować się z lekarzem. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy w ostatnim czasie zaobserwowano większą liczbę pajączków lub obecne powiększyły się, co może świadczyć o rozwijającej się chorobie żylnej.

Lekarz może wtedy przeprowadzić badanie USG Doppler, które pozwala na ocenę przepływów krwi w naczyniach. Na podstawie wyników może zalecić dalsze postępowanie.

Jak leczyć pękające naczynka na nogach?

Leczenie pajączków jest możliwe, przy czym dobór odpowiedniej metody będzie zależeć od stopnia ich zaawansowania. Co na pękające naczynka na nogach może pomóc?

Suplementy diety, maści i żele
Zawierają substancje, które zmniejszają przepuszczalność naczynek, zwiększają ich elastyczność i poprawiają krążenie, na przykład są to diosmina, trokserutyna, heparyna, hesperydyna, escyna, rutyna, wyciągi z kasztanowca, ruszczyka kolczastego, arniki. Wprawdzie nie usuwają one pajączków, ale mogą je zredukować i zmniejszyć ryzyko tworzenia się nowych zmian.

Terapia kompresyjna
Kompresjoterapia, czyli terapia uciskowa z użyciem skarpet, pończoch i rajstop uciskowych wspiera pracę żył i może zredukować objawy przewlekłej niewydolności żylnej. Nie prowadzi ona do usunięcia pajączków, lecz może zapobiec ich dalszemu rozwojowi i poprawić komfort nóg.

Laserowe usuwanie naczynek
To nieinwazyjny zabieg, który polega na punktowym niszczeniu naczynka z użyciem lasera, co prowadzi do jego zamknięcia. Efekty są widoczne po 4-8 tygodniach od zabiegu. Najlepsze rezultaty można uzyskać przy mniejszych naczynkach.

Skleroterapia
To metoda polegająca na nakłuciu naczynia i podania do niego substancji, która powoduje jego zamknięcie. Stosowane są różne metody skleroterapii, w tym tradycyjna płynowa i nowocześniejsza piankowa, która jest bardziej precyzyjna i skuteczna.

Loading...