Blog dlaStopy.pl

Wyroby uciskowe, w tym pończochy, rajstopy oraz podkolanówki, stosuje się w profilaktyce i leczeniu żylaków wywołanych przez przewlekłą niewydolność żylną. To powszechnie spotykana dolegliwość, zwłaszcza u kobiet. Dzięki kompresjoterapii, czyli terapii uciskowej można wtedy zredukować jej objawy. O czym należy pamiętać podczas doboru pończoch przeciwżylakowych?

Kiedy zacząć stosowanie pończoch uciskowych?

Przeciwżylakowe pończochy uciskowe to wyroby, które poprzez kompresję wspierają pracę zastawek żylnych w kończynach dolnych, a przez to poprawiają przepływ krwi.

 Wyroby przeciwżylakowe tego typu wskazane są do stosowania profilaktycznego – aby zapobiegać żylakom, a także leczniczego – aby zmniejszać ich objawy.

By wyroby jak pończochy uciskowe mogły rzeczywiście pomóc w dolegliwościach żylnych, ważne jest ich właściwe dopasowanie.

Jak wybrać rozmiar pończoch przeciwżylakowych?

Właściwy rozmiar to podstawa skutecznej kompresjoterapii. Przeciwżylakowe pończochy uciskowe jak dobrać rozmiar? W pierwszej kolejności ważne jest określenie rozmiaru. Warto pamiętać o tym, że w porównaniu do zwykłych pończoch te uciskowe są grubsze i mniej elastyczne, dlatego właściwe dopasowanie ma wtedy kluczowe znaczenie.

Dobór rozmiaru polega na przeprowadzeniu pomiarów ciała – wzrostu, wagi, a także nogi. Jak zmierzyć nogę do pończochy uciskowej?

Nogę mierzy się w 4 miejscach:
- poniżej kostki
- 15 cm poniżej rzepki kolana
- 4 cm nad kolanem
- w połowie uda

Warto pamiętać o tym, aby pomiar wykonać na kończynie, która nie jest obrzęknięta. Właśnie dlatego zaleca się prowadzenie go rano, najlepiej przed wstaniem z łóżka.

Po pobraniu wymiarów należy porównać je z wymiarami znajdującymi się w tabeli producenta, aby wybrać właściwy rozmiar pończoch.

Jak wybrać stopień kompresji pończoch przeciwżylakowych?

Druga ważna kwestia to wybór stopnia kompresji, czyli ucisku. Nie może być on ani za słaby, a ani za mocny w stosunku do dolegliwości. Najlepiej, by to lekarz doradził w doborze wyrobów uciskowych o właściwym stopniu kompresji. Pończochy przeciwżylakowe jak dobrać te odpowiednie?

Wyróżnia się 4 kategorie wyrobów kompresyjnych na żylaki:
I stopień kompresji – najniższa siła nacisku. Są one używane w przypadku niewielkich żylaków, a także po ich chirurgicznym usunięciu. Mogą być też stosowane w celach profilaktycznych.
II stopień kompresji – umiarkowany nacisk. Te wyroby mogą być używane w dużych żylakach, obrzękach oraz po operacjach jak skleroterapia.
- III stopień kompresji – duża siła nacisku. Wykorzystywane przy znacznej niewydolności żylnej, przy obrzękach limfatycznych, pourazowych.
- IV stopień kompresji – najsilniejszy nacisk. Wyroby te są używane w przypadku ciężkiego zespołu pozakrzepowego oraz przy przewlekłych, nieodwracalnych obrzękach limfatycznych.

Dodatkowo w sprzedaży można znaleźć profilaktyczne pończochy przeciwżylakowe. Są one jeszcze słabsze niż produkty I stopnia i rekomendowane są dla osób, u których pojawia się ryzyko przewlekłej niewydolności żylnej, na przykład w trakcie ciąży.

Jak stosować pończochy uciskowe?

Osoby rozpoczynające stosowanie pończoch uciskowych powinny również poznać zasady ich prawidłowego zakładania i stosowania. Tylko wtedy wyroby te mogą zapewnić odpowiednią skuteczność terapii żylnej.

Zasady używania pończoch przeciwżylakowych:
- Wyroby uciskowe należy zakładać przed wstaniem z łóżka i zdejmować je na noc.
- Podczas zakładania pończochę należy wywinąć na lewą stronę, a potem stopniowo nakładać na nogę. Nie należy jej mocno ciągnąć, by nie uszkodzić włókien.
- Przy zakładaniu najlepiej zdjąć pierścionki, biżuterię oraz zegarek.
- Nie należy zakładać wyrobów uciskowych na skórę posmarowaną kremami, maściami.
- Pończochy uciskowe zaleca się wymieniać po około 6 miesiącach.

Loading...