Blog dlaStopy.pl
Rajstopy, podkolanówki, pończochy uciskowe – skutki uboczne. Na co uważać? Jak im zapobiegać?

Wyroby uciskowe, do których zaliczają się pończochy, rajstopy oraz podkolanówki, są często stosowane w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej. Nieprawidłowo dobrane i noszone mogą jednak powodować powstawanie skutków ubocznych.

Czym jest kompresjoterapia, czyli terapia uciskowa?

Terapia uciskowa, która określana jest jako kompresjoterapia, daje bardzo dobre efekty w dolegliwościach dotykających kończyn dolnych. Pomaga w szczególności na żylaki, zmęczone i opuchnięte nogi. Do prowadzenia terapii uciskowej stosowane są wyroby jak pończochy, rajstopy i podkolanówki, które dzięki swojej specjalnej budowie wywołują nacisk na tkanki większy niż w przypadku zwykłych produktów pończoszniczych. Systematycznie noszone dają ulgę, zmniejszają zmiany i zapobiegają ich dalszemu rozwojowi.

Rajstopy, podkolanówki, pończochy uciskowe – skutki uboczne

Wyroby uciskowe stosowane w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej są wyrobami przeznaczonymi do użytku w celach profilaktycznych i leczniczych. Wymagają właściwego dobrania, ponieważ w przeciwnym przypadku mogą powodować powstanie skutków ubocznych. Przy użytkowaniu wyrobów jak rajstopy, podkolanówki, pończochy uciskowe skutki uboczne to głównie nieprawidłowy przepływ krwi, który może powodować zaburzenia czucia, pogorszenie objawów niewydolności żylnej, powstawanie siniaków oraz pajączków. Konieczna jest wtedy konsultacja z lekarzem lub technikiem medycznym. W przypadku ran sączących oraz chorób dermatologicznych wyroby kompresyjne mogą nasilać ich przebieg – utrudniać gojenie, powodować ból, swędzenie, pieczenie. Skutki uboczne mogą pojawić się także w przypadku uczulenia na materiał kompresyjny – to wysypka, swędzenie, pieczenie skóry.

Wyroby uciskowe – jak zapobiegać skutkom ubocznym?

Aby zapobiegać skutkom ubocznym wywołanym przez rajstopy, podkolanówki i pończochy uciskowe, należy: - Korzystać wyłącznie z prawidłowo dobranych wyrobów kompresyjnych – powinny być one dopasowane przez lekarza albo technika medycznego. Duże znaczenie ma zarówno stopień kompresji, jak i rozmiar wyrobu. Nie należy samodzielnie zmieniać stopnia kompresji na wyższy. - Prawidłowo zakładać rajstopy, podkolanówki i pończochy, ponieważ tylko wtedy mogą one zapewnić skuteczne działanie i jednocześnie zapobiegać pojawieniu się skutków ubocznych. - Systematycznie wymieniać wyroby uciskowe wtedy, gdy są zniszczone lub starsze i nie spełniają już swojej funkcji. W razie wątpliwości dotyczących doboru i działania wyrobów do kompresjoterapii należy skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie.

Loading...