Blog dlaStopy.pl
Rekonstrukcja piersi po mastektomii to dla wielu kobiet szansa na odzyskanie swojego dawnego wyglądu oraz pewności siebie. Dostępnych jest kilka opcji rekonstrukcji, przy czym każda ma nieco inny przebieg, wskazania i przeznaczenie. Jak wykonuje się rekonstrukcję po usunięciu piersi?
Rekonstrukcja piersi po mastektomii – opcje zabiegów. Co wybrać?

Rekonstrukcja piersi po mastektomii to dla wielu kobiet szansa na odzyskanie swojego dawnego wyglądu oraz pewności siebie. Dostępnych jest kilka opcji rekonstrukcji, przy czym każda ma nieco inny przebieg, wskazania i przeznaczenie. Jak wykonuje się rekonstrukcję po usunięciu piersi?

1. Rekonstrukcja piersi w oparciu o implanty

Nowoczesna chirurgia plastyczna pozwala na uzyskanie bardzo dobrych rezultatów w zakresie rekonstrukcji piersi, aby nadać im naturalny wygląd i dotyk.

Jedną z dostępnych operacji jest rekonstrukcja piersi po mastektomii z użyciem implantów. Określana jest ona także jako IBR – immidiate breast reconstruction. Zabieg polega na usunięciu gruczołu piersiowego, ale na oszczędzeniu skóry i tkanki podskórnej, a następnie na natychmiastowym wszczepieniu implantów piersi.

Stosowane są dwa typy implantów:
• Implanty silikonowe – wypełnione żelem silikonowym, w dotyku bardziej przypominają naturalną tkankę piersi.
• Implanty solne – mają silikonową powłokę i wypełnione są sterylną słoną wodą. Wprowadza się je do piersi jako puste i potem dopuszcza wodę.

Głównymi zaletami tego wariantu zabiegu jest krótszy czas operacji, szybsza rekonwalescencja i brak dodatkowych blizn na innych częściach ciała. Kobieta budzi się wtedy po mastektomii z nową piersią lub nowymi piersiami.

Należy jednak pamiętać o tym, że opcja ta ma również pewne wady. Powinna odbywać się jako jednoczasowa, czyli razem z zabiegiem usunięcia piersi, więc nie może być wykonana u każdej pacjentki, na przykład przy wyższym zaawansowaniu schorzenia, konieczności wykonania radioterapii, z chorobami współistniejącymi czy w ogólnie gorszym stanie zdrowia. Wiąże się ona także z koniecznością wymiany implantu po pewnym czasie oraz ryzykiem jego przecieku. Oczywiście, po zabiegu trzeba także nosić biutonosz pooperacyjny przez określony czas.

2. Rekonstrukcja w oparciu o ekspander tkankowy

Ekspander tkankowy ma wygląd podobny do implantu silikonowego. Wypełniony jest solą fizjologiczną i posiada otwór, przez który można odpuścić albo dopełnić roztwór. Umożliwia to rozciągnięcie tkanek znajdujących się nad ekspanderem.

Zabieg jest podobny do rekonstrukcji w oparciu o wszczep silikonowy, przy czym odbywa się on w dwóch etapach. Na początku wszczepia się ekspander podczas usunięcia piersi, a potem wykonuje się zabieg wymiany ekspandera na stały implant piersi.

3. Rekonstrukcja autologiczna lub płatowa

Ta rekonstrukcja piersi po mastektomii pozwala na odtworzenie usuniętych wcześniej piersi z użyciem tkanek własnych pacjentki oraz ewentualnie ekspanderoprotezy (połączenia ekspandera i protezy), która ma na celu rozciągnięcie tkanek.

Odbywa się ona z użyciem własnych tkanek pacjentki – płata mięśniowo-skórnego, który pobierany jest z pleców, albo płata skórno-podskórnego z okolicy podbrzusza (płat DIEP – deep inferior epigastric perforator).

Takie opcje rekonstrukcji stosowane są w przypadku zabiegów odroczonych, zwykle najwcześniej po 6 miesiącach od usunięcia piersi. Stosowane są one przy konieczności przeprowadzenia radioterapii lub z innych wskazań, gdy zabieg jednoczasowy nie był możliwy.

Zaletą zabiegu jest bardziej naturalny wygląd i dotyk piersi oraz brak ryzyka powikłań związanych z implantem. Wady to natomiast dłuższy czas operacji i rekonwalescencji oraz ryzyko powikłań w miejscu pobrania w okolicy dawczej.

4. Rekonstrukcja sutków i otoczek

Mastektomia oszczędzająca sutek pozwala zachować brodawkę i otoczkę podczas mastektomii. W niektórych przypadkach podczas zabiegu dochodzi jednak do usunięcia sutków i otoczek brodawek sutkowych. Wówczas można zdecydować się na opcje rekonstrukcji obejmujące ich rekonstrukcję.

Rekonstrukcja sutków może być wykonana przy użyciu tkanki z nowej piersi lub innych części ciała. Następnie wykonuje się specjalny tatuaż, który zapewnia realistyczny wygląd sutków i otoczek dzięki szczegółowemu odwzorowaniu ich wyglądu.

Loading...