Blog dlaStopy.pl
Kobiety, które przeszły leczenie z powodu raka piersi, często odczuwają strach przed nawrotem choroby, co może stać się dużym powodem do stresu. Chociaż żadna metoda nie gwarantuje stuprocentowej skuteczności, istnieje kilka zmian w stylu życia, które mogą znacznie zmniejszyć ryzyko nawrotu. Jaka jest zalecana profilaktyka raka piersi?
Zapobieganie nawrotom raka piersi – o czym pamiętać?

Kobiety, które przeszły leczenie z powodu raka piersi, często odczuwają strach przed nawrotem choroby, co może stać się dużym powodem do stresu. Chociaż żadna metoda nie gwarantuje stuprocentowej skuteczności, istnieje kilka zmian w stylu życia, które mogą znacznie zmniejszyć ryzyko nawrotu. Jaka jest zalecana profilaktyka raka piersi?

1. Regularne badania

U pacjentek, u których wykryty był rak piersi i przeszły one jego leczenie, regularne badania piersi są niezwykle istotne. Pozwalają na wykrycie wszelkich objawów nawrotu choroby na wczesnym etapie.

W ramach profilaktyki zalecane są:
Samobadanie piersi– regularne samodzielne badania w domu w celu monitorowania wszelkich zmian w piersiach, takich jak guzki, obrzęki, zmiany w wyglądzie skóry i brodawki.
• Mammografia lub badania USG – coroczne lub częstsze badania obrazowe w celu wykrycia nowych nieprawidłowości.
• Badania krwi – aby monitorować markery, które mogą wskazywać na nawrót schorzenia.

2. Leki zmniejszające ryzyko nawrotów

Niektóre kobiety po leczeniu nowotworów powinny przyjmować leki, dzięki czemu możliwe jest zapobieganie nawrotom schorzenia oraz rozwojowi innych nowotworów.

Do leków tych zaliczane są:
• Terapia hormonalna – w przypadku raka piersi z dodatnim receptorem hormonalnym stosuje się leki takie jak tamoksyfen lub inhibitory aromatazy.
• Terapia celowana – leki takie jak trastuzumab stosowane w leczeniu raka piersi HER2-dodatniego.
• Leki wzmacniające kości – w przypadku kobiet narażonych na ryzyko rozprzestrzenienia się raka do kości stosowane są bisfosfoniany lub denosumab.

3. Zdrowa dieta

Odpowiedzią na pytanie, jakie zmiany w stylu życia mogą pomóc w zapobieganiu nawrotom, jest również odpowiednia dieta.

Warto pamiętać o poniższych zaleceniach:
• Dieta powinna być bogata w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, chude mięsa i nabiał,
• Wybieraj produkty spożywcze bogate w antyoksydanty, na przykład warzywa i owoce, zieloną herbatę,
• Ogranicz spożycie czerwonego i przetworzonego mięsa, co wiąże się z wyższym ryzykiem raka,
• Wybieraj zdrowe tłuszcze, takie jak te znajdujące się w oliwie z oliwek, orzechach, nasionach i awokado,
• Unikaj produktów zawierających tłuszcze typu trans,
• Pij dużo wody i ogranicz słodkie napoje,
• Spożywaj jak najmniej przetworzonych produktów,
• Unikaj picia alkoholu.

4. Regularne ćwiczenia fizyczne

Po chorobie warto utrzymywać aktywny styl życia i często ćwiczyć, ponieważ wykazano, że aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko nawrotu raka piersi. Najlepiej wykonywać tygodniowo co najmniej 150 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności lub 75 minut ćwiczeń o dużej intensywności.

Doskonałym wyborem mogą być spacery, jogging, joga, pilates i jazda na rowerze oraz inne proste ćwiczenia aerobowe. Sprawdzi się również trening siłowy, który pomaga utrzymać masę mięśniową i zdrowie kości.

5. Kontrola masy ciała

Nadmierna masa ciała są powiązane ze zwiększonym ryzykiem nawrotu raka piersi. Wobec tego profilaktyka raka piersi obejmuje także osiągnięcie i utrzymanie prawidłowej wagi poprzez dietę i ćwiczenia fizyczne.

6. Rezygnacja z używek

Spożywanie alkoholu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem nawrotu raka piersi. Wskazane jest ograniczenie spożycia alkoholu lub całkowite jego unikanie. Także palenie papierosów wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi, w tym większym ryzykiem nawrotów, więc zaleca się rzucić nałóg.

7. Unikanie stresu

Przewlekły stres może negatywnie wpływać na układ odpornościowy i stan zdrowia. Warto zatem unikać stresu jak najczęściej oraz stosować praktyki relaksacyjne, na przykład praktyki mindfulness – praktyki uważności, jogę, medytację. W razie potrzeby pomocna może być też terapia.

W razie potrzeby zaleca się konsultację z lekarzem, fizjoterapeutą, dietetykiem i innymi specjalistami, aby dostosować zalecenia w ramach profilaktyki do swoich konkretnych potrzeb.

Loading...