Blog dlaStopy.pl
Mastektomia jest zabiegiem stosowanym w celu leczenia raka piersi. Polega na usunięciu, czyli amputacji tkanki piersi wraz z nowotworem. Po zabiegu kobiety mogą borykać się z różnymi skutkami ubocznymi, a żeby im zapobiegać, zalecana jest rehabilitacja. Czy może ona odbywać się podczas pobytu sanatoryjnego?
Sanatorium po mastektomii – co musisz wiedzieć?

Mastektomia jest zabiegiem stosowanym w celu leczenia raka piersi. Polega na usunięciu, czyli amputacji tkanki piersi wraz z nowotworem. Po zabiegu kobiety mogą borykać się z różnymi skutkami ubocznymi, a żeby im zapobiegać, zalecana jest rehabilitacja. Czy może ona odbywać się podczas pobytu sanatoryjnego?

Czy po mastektomii przysługuje sanatorium?

Zabieg mastektomii, zarówno tej oszczędzającej, jak i radykalnej, zwiększa ryzyko pojawienia się szeregu skutków ubocznych na skutek usunięcia naczyń krwionośnych i węzłów chłonnych. Mogą one prowadzić do obrzęków kończyn dolnych oraz ograniczenia ich ruchomości.

Właśnie dlatego duże znaczenie ma odpowiednia rehabilitacja po mastektomii, która powinna obejmować specjalne ćwiczenia i masaże. Dzięki temu można zredukować ryzyko pojawienia się powyższych skutków ubocznych i przyspieszyć proces rekonwalescencji.

Rehabilitacja może odbywać się w różnych miejscach. Właśnie dlatego często pojawia się wówczas pytanie – czy po mastektomii przysługuje sanatorium? Wszystko zależne jest od tego, ile czasu minęło od zakończenia leczenia i jak pobyt tego typu ma być finansowany.

Sanatorium po mastektomii – NFZ

Zgodnie z obowiązującymi przepisami na pobyt sanatoryjny w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia mogą zapisać się kobiety, które ukończyły leczenie onkologiczne minimum 1 rok temu w przypadku operacji, chemioterapii i radioterapii.

Warto zatem pamiętać, że sanatorium po mastektomii NFZ może zrefundować, natomiast konieczne jest udanie się do lekarza onkologa albo lekarza POZ w celu otrzymania skierowania na leczenie uzdrowiskowe. Lekarz może wówczas wskazać, czy rehabilitacja ma odbywać się w szpitalu uzdrowiskowym (przy potrzebie intensywnego leczenia) albo w sanatorium uzdrowiskowym (gdy potrzeba taka nie występuje).

Czas trwania turnusów wynosi od 21 do 28 dni. W przypadku szpitali uzdrowiskowych NFZ pokrywa koszty opieki medycznej, zabiegów, a także zakwaterowania oraz wyżywienia. Z kolei w przypadku sanatoriów uzdrowiskowych pacjent płaci częściowo za zakwaterowanie i wyżywienie.

Ponadto rehabilitacja może odbywać się jako element programu KON-PIERŚ – kompleksowa opieka onkologiczna nad pacjentem z nowotworem piersi, który prowadzony jest we współpracy z różnymi ośrodkami rehabilitacyjnymi na terenie całego kraju, także w miejscowościach uzdrowiskowych.

Sanatorium po mastektomii – ZUS

Warto też wskazać, że rehabilitacja po mastektomii może odbywać się w ramach programów rehabilitacyjnych organizowanych przez ZUS. Trwają one do 24 dni i skierowane są do pacjentek zagrożonych utratą zdolności do pracy, aby wspierać ich powrót do pełnej sprawności.

Sanatorium po mastektomii – prywatnie

Do sanatorium po mastektomii można wybrać się również prywatnie, pokrywając wszystkie koszty związane z rehabilitacją i pobytem.

Ceny za 2-tygodniowy turnus wynoszą najczęściej od 3500 do 4500 złotych, zależnie od wybranego ośrodka, zabiegów w turnusie, liczby osób w pokoju i standardu pokoju.

Jak wygląda pobyt w sanatorium po mastektomii?

Pobyt sanatoryjny po mastektomii może obejmować różne rodzaje terapii, które wspierają powrót pacjentki do zdrowia.

Najczęściej pobyt obejmuje poniższe elementy:
• Fizjoterapia – terapia ruchowa, na przykład w formie kinezyterapii, masażu pneumatycznego, hydroterapii, drenażu limfatycznego, balneoterapii,
• Gimnastyka – prowadzona indywidualnie i grupowo,
• Konsultacje ze specjalistami – lekarzami, dietetykami, fizjoterapeutami,
• Pomoc psychologiczna – konsultacje z psychologiem i psychoterapeutą,
• Zakwaterowanie – zależnie od wybranej opcji w pokoju jednoosobowym albo wieloosobowym,
• Wyżywienie – zależnie od wybranej diety pacjenta.

Loading...