Blog dlaStopy.pl
Jednym z często występujących skutków ubocznych chemioterapii jest wypadanie włosów. Wielu pacjentów decyduje się wtedy na noszenie nakryć głowy. Co wybrać?

Jednym z często występujących skutków ubocznych chemioterapii jest wypadanie włosów. Wielu pacjentów decyduje się wtedy na noszenie nakryć głowy. Co wybrać?

Dlaczego włosy po chemioterapii wypadają?

Chemioterapia, ale także radioterapia często powodują wypadanie włosów. To problem dla wielu kobiet, lecz też mężczyzn, ponieważ znaczne przerzedzenie włosów lub nawet ich całkowita utrata wpływa na wygląd zewnętrzny i tym samym na samopoczucie.

Według badań nawet około 47% pacjentów onkologicznych uważa, że łysienie wywołuje największą traumę podczas leczenia nowotworów.

Do wypadania włosów w terapiach nowotworowych dochodzi na skutek uszkodzenia komórek macierzy włosów, co prowadzi do ich nasilonego wysuszenia, łamania się i wypadania. Proces ten może następować masowo albo stopniowo i widoczny jest nie tylko na głowie, lecz też na twarzy, kończynach, w okolicy łonowej.

Najczęściej w 1-2 miesiące po zakończeniu terapii włosy zaczynają odrastać. Są najczęściej silniejsze, grubsze, a niekiedy także kręcone, więc fryzura pacjenta po leczeniu onkologicznym może wyglądać zupełnie inaczej niż przed nim!

Co nosić na głowie po chemioterapii?

Gdy planowana jest chemioterapia, warto z wyprzedzeniem pomyśleć o tym, co nosić wtedy na głowie. Co wybrać?

1. Czapka

Wśród pacjentów onkologicznych dużym powodzeniem cieszą się czapki. Do wyboru są nie tylko klasyczne czapki z daszkiem, ale także innego rodzaju okrycia głowy, na przykład może być to elegancka czapeczka dla amazonki zdobiona kwiatowymi aplikacjami.

Najlepiej wybierać czapki wykonane z lekkiego, przewiewnego materiału, które łatwo dopasowują się do kształtu głowy. Polecane są przede wszystkim czapki, które wykonane są z bawełny, wiskozy, włókna bambusowego.

2. Turban

Alternatywą dla czapki może być gotowy turban. Turban o specjalnym kształcie pozwala na łatwe zawiązanie go na głowie. W sklepach można znaleźć turbany z krótkimi oraz z długami wiązaniami, które mogą być również noszone na różne sposoby, aby uzyskać atrakcyjny efekt.

Podobnie jak w przypadku czapek duże znaczenie ma materiał, który powinien przepuszczać powietrze i zawierać dodatek elastycznych włókien.

3. Chusta

Często używana jest też chusta na głowę po chemioterapii. Do wyboru są chustki wyprofilowane, które dopasowane są do kształtu głowy, a także chusty klasyczne, najczęściej w kształcie kwadratowym, które można wiązać samodzielnie. Można też zastosować szal.

Jak wiązać chustę na głowie po chemioterapii? Do dyspozycji jest szeroka gama różnych wiązań, które są proste i nieco bardziej wymagające w wykonaniu.

Przykładowe wiązanie chusty na głowie po chemioterapii:
1. Chustę należy złożyć na pół, aby miała kształt długiego prostokąta.
2. Nałożyć chustę na głowę w sposób symetryczny, aby jej krawędź znajdowała się nad czołem, a końce były umieszczone z tyłu głowy.
3. Związać ze sobą końce chusty z tyłu głowy.
4. Przełożyć końce na przód.
5. Jeden z końców unieść w górę i nałożyć na czoło, przekładając na drugą stronę.
6. Związać końce chusty ze sobą.
7. Dopasować chustę do głowy, można zastosować dodatkowe wsuwki, aby przytrzymać materiał.

W internecie można znaleźć filmiki, które pokazują, jak krok po kroku zawiązać chustę, aby wiązanie było trwałe i estetyczne.

4. Peruka

Wiele osób w trakcie leczenia onkologicznego decyduje się także na zakupienie peruki. Jest ona refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia – konieczne jest wtedy uzyskanie zlecenia na wyroby medyczne wystawionego przez lekarza.

Do wyboru jest gama peruk z włosów syntetycznych i naturalnych, przeznaczonych dla kobiet i dla mężczyzn. Peruki mają różne style i kolory, dlatego można zdecydować się na taką, która będzie przypominała dotychczasową fryzurę, albo na zupełnie nowy styl.

Jak zadbać o włosy i skórę głowy po chemioterapii?

Włosy i skóra głowy po chemioterapii wymagają delikatnej pielęgnacji. Można zastosować wtedy specjalne kosmetyki opracowane w tym celu lub inne środki pozbawione drażniących detergentów.

Gdy włosy po chemioterapii zaczynają odrastać, można stosować także kosmetyki wspomagające wzrost, które dzięki zawartości składników aktywnych poprawiają ich kondycję.

Loading...