- 2868 odsłony
Farbowanie włosów po chemioterapii jest częstym dylematem wielu osób, które wyzdrowiały i chcą odzyskać swój poprzedni wygląd i pewność siebie. Sprawdź, kiedy i jak farbować włosy po chemioterapii!
Czy włosy po chemioterapii można farbować?
Wiele kobiet z nowotworami, na przykład u tych, u których wykryto rak piersi, traci swoje włosy po chemioterapii. To zatem bardzo wymagający okres, nie tylko pod kątem zdrowotnym, ale również pod kątem wyglądu.
Niedługo, zwykle w 1-2 miesiące po zakończonej chemioterapii, dochodzi do odrostu włosów. Czy jednak można od razu zafarbować je na ulubiony kolor, a może zalecane jest zaczekanie z tego typu zabiegami?
Przeczytaj także, jak wzmocnić włosy po chemioterapii.
Kiedy farbować włosy po chemioterapii?
Często pojawiającym się pytaniem jest – kiedy farbować włosy po zakończeniu chemioterapii? Zaleca się odczekać co najmniej 6 miesięcy po zakończeniu chemioterapii przed farbowaniem włosów.
Chemioterapia może sprawić, że nowe włosy staną się bardziej łamliwe i wrażliwe, dlatego po tej procedurze ważne jest, aby dać im czas na naturalne wzmocnienie oraz stosowanie kosmetyków na porost włosów. Dzięki temu włosy będą zdrowsze i mniej podatne na uszkodzenia.
Jaka farba do włosów po chemioterapii?
Duże znaczenie ma również wybranie odpowiedniej farby do włosów. Zaleca się głównie:
• Farby zmywalne – nazywane także szamponami koloryzującymi albo szamponetkami. Mają tymczasowo działające barwniki, dlatego nie wnikają tak głęboko w łodygę włosa, więc po paru myciach wymywają się z włosów. Na początku mogą być dobrym rozwiązaniem, ponieważ powodują mniejsze szkody niż farby trwałe.
• Farby naturalne – są to produkty zawierające naturalne składniki, takie jak henna, barwniki roślinne lub barwniki niezawierające amoniaku, parabenów i siarczanów, są łagodniejsze dla włosów i skóry głowy.
Zawsze wykonaj test przed użyciem jakiejkolwiek farby, aby sprawdzić reakcje alergiczne, zwłaszcza że skóra głowy może być bardziej wrażliwa po przeprowadzeniu chemioterapii.
Farbowanie włosów po chemioterapii – o czym należy pamiętać?
Gdy planuje się przeprowadzić farbowanie włosów po chemioterapii, warto pamiętać o poniższych zasadach:
Stopniowa koloryzacja
Po chemioterapii warto rozpocząć od pasemek czy koloryzacji ombre na wybranych pasmach zamiast stosowania farby do włosów na całą fryzurę, aby zobaczyć, jak włosy zareagują na tę procedurę. Stopniowo można wtedy przechodzić do bardziej intensywnych zabiegów koloryzujących, w miarę jak włosy staną się coraz mocniejsze.
Wrażliwość skóry głowy
Skóra głowy po chemioterapii może być bardziej wrażliwa. Właśnie dlatego zaleca się stosowanie kosmetyków, w tym farb, przeznaczonych dla skóry wrażliwej, aby zminimalizować podrażnienia.
Nawilżenie włosów
Przed i po farbowaniu należy dobrze nawilżać włosy. Warto wtedy stosować nawilżające szampony i odżywki.
Pomoc specjalisty
Pomocna może być konsultacja z profesjonalnym fryzjerem mającym doświadczenie w pracy z klientami po chemioterapii. Specjalista w tym zakresie polecić najlepsze produkty i techniki koloryzacji delikatnych włosów.
Gdzie farbować włosy po chemioterapii – w domu czy u fryzjera?
Koloryzacja włosów może być przeprowadzona zarówno w domu, jak i w salonie fryzjerskim. Wybór odpowiedniego miejsca jest zatem kwestią indywidualną.
Kobiety, które mają doświadczenie z samodzielnym farbowaniem włosów, mogą zdecydować się na wykonanie zabiegu w domu.
W przeciwnym przypadku dobrym wyborem będzie udanie się do dobrego fryzjera, który będzie mógł nie tylko wykonać farbowanie, ale również podciąć i wystylizować włosy. Warto wtedy poinformować fryzjera o przebytym nowotworze, aby mógł on dobrać odpowiednie produkty do koloryzacji.