- 405 odsłony
Terapia hormonalna odgrywa znaczącą rolę w leczeniu raka piersi. Kiedy jest ona stosowana? Jak oddziałuje na organizm? Jakie może wywoływać skutki uboczne?
Hormonoterapia w raku piersi – co to jest?
Terapia hormonalna, inaczej hormonoterapia stosowana jest w przypadku hormonozależnych nowotworów piersi.
Wzrost tego typu nowotworów piersi zależy od hormonów, takich jak estrogen i progesteron. Terapia hormonalna ma na celu blokowanie naturalnych hormonów w organizmie lub obniżenie ich poziomu, aby spowolnić lub zatrzymać wzrost komórek nowotworowych.
Aktualnie terapia hormonalna jest podstawą leczenia raka piersi z ekspresją receptorów hormonalnych i znacząco wpływa na wyniki leczenia poprzez zmniejszenie ryzyka nawrotu i leczenie zaawansowanej choroby. Aby uzyskać optymalne wyniki, istotne jest dostosowanie terapii do stanu pacjentki i specyficznych cech nowotworu.
Kiedy stosuje się hormonoterapię raka piersi?
Hormonoterapia nowotworów piersi może być stosowana zarówno jako leczenie przeciwnowotworowe we wczesnych stadiach, jak i wspomagające, aby złagodzić objawy rozwiniętej już choroby.
Stosowana jest ona w celu kontrolowania rozprzestrzeniania się raka u pacjentek w zaawansowanym stadium.
Z kolei po operacjach terapia hormonalna może również pomóc zmniejszyć ryzyko nawrotu raka.
Jaka jest rola terapii hormonalnej w leczeniu raka piersi?
Rola terapii hormonalnej w leczeniu raka piersi jest wielokierunkowa, ponieważ działa ona poprzez:
• Blokowanie receptorów hormonalnych – leki hormonalne wiążą się z receptorami estrogenowymi w komórkach raka piersi, zapobiegając przyłączaniu się do nich estrogenów i stymulowaniu rozwoju nowotworu.
• Obniżanie poziomu hormonów – leki zmniejszają ilość estrogenu wytwarzanego w organizmie poprzez blokowanie enzymu aromatazy, który u kobiet po menopauzie przekształca androgeny w estrogen.
• Hamowanie czynności jajników – u kobiet w okresie przedmenopauzalnym supresję jajników można osiągnąć za pomocą leków lub chirurgicznego usunięcia jajników, co znacznie zmniejsza poziom estrogenów.
Rodzaje terapii hormonalnej w nowotworach piersi
W onkologii stosowane są różne rodzaje leków hormonalnych pomagające w przypadku raka piersi. Zaliczane są do nich głównie:
• Selektywne modulatory receptora estrogenowego (SERM), inaczej antyestrogeny – tamoksifen jest najpopularniejszym lekiem tego typu, stosowanym głównie u kobiet przed i po menopauzie z pozytywnymi receptorami estrogenowymi i progesteronowymi.
• Inhibitory aromatazy (AI) – blokują przekształcanie androgenów w estrogeny. Zaliczane są do nich głównie anastrozol, letrozol i eksemestan. Leki te są stosowane głównie u kobiet po menopauzie.
• Analogi gonadoliberyny – na przykład goserelina, które hamują wytwarzanie hormonów LH i FSH, co prowadzi do farmakologicznej kastracji.
• Usunięcie jajników – terapia jest osiągana poprzez wycięcie jajników.
Jakie są główne korzyści z hormonoterapii?
Hormonoterapia nowotworów jest obecnie stosowana coraz częściej, ponieważ niesie ona za sobą wiele korzyści dla pacjentów.
Przede wszystkim znacząco zmniejsza ryzyko nawrotu raka po wstępnym leczeniu. W przypadkach z przerzutami może wydłużyć czas przeżycia i utrzymać jakość życia. Dodatkowo jest ona mniej toksyczna niż chemioterapia, dlatego też na ogół wiąże się z mniejszą liczbą poważnych skutków ubocznych w porównaniu z chemioterapią.
Skutki uboczne terapii hormonalnej w leczeniu raka piersi
Pacjentki stosujące terapię hormonalną w leczeniu raka piersi wymagają monitorowania w celu eliminacji skutków ubocznych i oceny skuteczności leczenia.
Regularne kontrole i kontrola działań niepożądanych mają kluczowe znaczenie dla utrzymania jakości życia w trakcie terapii.
Do częstych skutków ubocznych terapii hormonalnej zaliczają się:
• Suchość pochwy lub pojawienie się wydzieliny z pochwy,
• Uderzenia gorąca,
• Wahania nastroju,
• Zmęczenie,
• Osteoporoza – w przypadku inhibitorów aromatazy,
• Ryzyko powstania zakrzepów krwi i raka endometrium podczas stosowania tamoksifenu.
W przypadku pacjentek przyjmujących inhibitory aromatazy może być konieczne regularne prowadzenie badań gęstości kości, a w przypadku kobiet przyjmujących tamoksifen ważne są regularne badania ginekologiczne.
Produkty powiązane
Bikini top kąpielowy góra od stroju bandeau do protez Amoena Marrakech 71712
Biustonosz dla amazonek po mastektomii miękki czarny Afma 105-2
Biustonosz Dla Kobiet Po Mastektomii Dla Amazonek AFMA 14
Biustonosz dla kobiet po mastektomii granatowy Amoena Nancy SB 44417
Biustonosz po mastektomii miękki z kieszonkami Afma 83-2
Biustonosz po mastektomii usztywniany bez fiszbin Afma 22-2
Biustonosz po mastektomii z fiszbinami czerwony Amoena Kyra WB 44900
- -61,00 zł
- Promocja