Pracujemy na bieżąco i realizujemy zlecenia bez zakłóceń.

Wysyłka do 48 godzin! W obecnym czasie zalecamy płatności ektroniczne aby unikać płacenia gotówką kurierowi.

close

Czym jest hormonoterapia ?


Jest to rodzaj leczenie polegający na podaniu kobiecie z rakiem piersi odpowiedniej dawki hormonów, po to, by zatrzymać rozwój choroby. Hormonoterapię zazwyczaj stosuje się zaraz po zakończonej chemioterapii. Jest więc leczeniem uzupełniającym i wspierającym organizm kobiety w tym trudnym okresie.

Wskazania do hormonoterapii ?


Leczenie hormonalne w przebiegu raka piersi stosowane jest u kobiet, u których stwierdzono obecność receptorów estrogenowych. Są to pewnego rodzaju struktury, do których przyłączają się różne substancje. Ich zablokowanie powoduje zahamowanie choroby i jej długotrwałą reemisję. Niestety receptory estrogenowe nie występują u wszystkich pań cierpiących na nowotwór, stąd też ich wdrożenie w procesie leczenia nie zawsze możliwe.

Co decyduje o skuteczności terapii hormonalnej


By zastosować terapię hormonalną- lekarz musi zbadać u pacjentki tak zwany poziom wrażliwości guza. Jeśli okaże się, iż na jego powierzchni występują receptory estrogenowe, wtedy szansa na wyleczenie raka za pomocą wspomnianej metody jest większa. Oczywiście poza receptorami estrogenowymi i stanem ogólnym pacjentki w terapii hormonalnej liczą się również takie kwestia jak dziedziczność raka, jego zaawansowanie i to czy kobieta przechodziła już menopauzę, czy to dopiero przed nią.

Co dają inhibitory i inne tego typu substancje w leczeniu raka piersi ?


Wszystkie substancje czynne pojawiające się podczas terapii hormonami mają jeden nadrzędny cel doprowadzić do pełnego wyzdrowienia lub przynajmniej znacznie spowolnić rozwój nowotworu piersi. Inhibitory mają też za zadanie chronić kości przed osteoporozą. Nie jest żadną tajemnicą, że w wyniku leczenia onkologicznego to one ulegają największemu osłabieniu. Stąd właśnie wynika taka szczególna troska ze strony lekarzy. Oni po prostu nie chcą, by kości pacjentki z rakiem piersi były kruche niczym zapałki.

Hormonoterapia a statystyki ?


Leczenie hormonami przyczynia się do tego, że u ponad 30% kobiet walczących z nowotworem piersi następuje znaczna poprawa. Spada też wskaźnik umieralności, a u 47% kobiet rak nie powraca przez co najmniej kilka lat. Jest to dowód na to, iż hormonoterapia to właściwy kierunek, w którym powinna zmierzać współczesna onkologia.

Skutki uboczne hormonoterapii


Jako że hormonoterapia to poważna ingerencja w organizm kobiecy nie da się uniknąć skutków niepożądanych tego procesu. Do najczęstszych należą wymioty, krwawienie z dróg rodnych, zawroty głowy, zaburzenia w miesiączkowaniu. Ma także wpływ na skórę i jej wygląd hormonoterapia Wypadanie włosów to kolejny problem, z którym należy się zmierzyć podczas leczenia hormonami. Na szczęście te wszystkie dolegliwości mijają po zakończeniu terapii. Niestety, by tak się stało- należy uzbroić się w cierpliwość.

Zobacz także :

Zdrowe piersi: co warto wiedzieć o zmianach nowotworowych?

Samobadanie piersi

Czy profilaktyka zdrowotna pozwala uniknąć raka piersi ?

Dieta dla Amazonek - Co zawiera i jakie korzyści zapewnia ?

USG, mammografia, testy genetyczne - Nowoczesne metody diagnostyki raka piersi.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.