Samobadanie piersi

 

Każda choroba wykryta na wczesnym etapie daje prawie 100% szans na wyleczenie. W przypadku guzków w pierwsi najlepszym sposobem na wczesne wykrycie jest samobadanie.

Powstawanie włókniaków, torbieli ma podłoże hormonalne związane z proporcjami między estrogenami i progesteronem, których poziom zmienia się cyklicznie. Samobadanie piersi najlepiej jest wykonywać między 3 a 7 dniem po ustaniu miesiączki, kiedy piersi nie są już nabrzmiałe i bolesne. Badanie nie jest trudne i polega na oglądnięciu najpierw piersi w lustrze. W ten sposób można sprawdzić czy nie występują na skórze jakieś zgrubienia lub skóra się nie marszczy.

Kolejnym etapem jest badanie palpacyjne, czyli badanie palcami. Najpierw należy ścisnąć brodawki i sprawdzić czy nie wydziela się z nich jakiś płyn. Później należy jedną rękę założyć z tyłu głowy i trzema środkowymi palcami badać przeciwstawną pierś. Ruchy powinny być koliste.

Samobadanie pozwala wykryć nawet małe guzki nieprzekraczające 12 mm. To bardzo wczesny etap, nawet w przypadku guzków nowotworowych.

Co to są włókniaki ?

Włókniak to popularne określenie dla gruczolakowłókniaków. Tego typu guzki pojawiają się już nawet u nastolatek. Włókniaki uznawane są za łagodną postać guzków nowotworowych. Są efektem wysokiego poziomu estrogenów powodujących rozrost tkanki włóknistej, czasami także nabłonka gruczołu mlekowego.

Najczęściej jest to guzek o regularnych okrągłych kształtach, który można łatwo przesuwać między palcami. Może być twardy lub miękki, najczęściej jego powierzchnia jest gładka, ale występują także guzki grudkowate.

Gruczolaki w piersiach znacznie częściej występują u kobiet młodych, do 30 roku życia. Po menopauzie zasychają. Rozróżnia się cztery rodzaje włókniaków:

• młodzieńczy – występuje u nastolatek,
• prosty – złożony z tkanki włóknistej lub gruczołowej, nie stanowi żadnego zagrożenia,
• złożony – obok gruczolakowłókniaków w piersi występują inne zmiany, które mogą mieć podłoże nowotworowe,
• olbrzymi – jego wielkość przekracza 5 cm.

Ryzyko zachorowania na włókniaka


Włókniaki najczęściej pojawiają się u kobiet między 20 a 30 rokiem życia. Związane są w wysokim poziomem estrogenu, stosowania antykoncepcji. Czynnikiem zwiększonego ryzyka są także przypadki występowania nowotworu piersi w rodzinie.
W okresie ciąży i laktacji włókniaki mają tendencję do zwiększania swojego rozmiaru.

Czy włókniak może być złośliwy
Włókniaki kwalifikowane są jako łagodne formy guzków nowotworowych. Tylko 2% z nich ma tendencje do przekształcenia się w formę złośliwą. I to właśnie ten niewielki procent powoduje, że nie wolno ich lekceważyć. Przede wszystkim należy je dobrze zdiagnozować, a potem kontrolować. Sposób postępowania ustala lekarz.

Najlepszym sposobem diagnozowania włókniaków jest badanie palpacyjne piersi wykonane przez lekarza w pozycji stojącej i leżącej. W zależności od efektu zleca on wykonanie badania USG. Mammografia w tym wypadku nie daje jednoznacznego obrazu. U kobiet znajdujących się w grupie ryzyka najczęściej USG połączone jest wykonaniem biopsji cienkoigłowej, czasami wykonywana jest biopsja grubo igłowa i pobrany materiał wysyłany jest do badań histopatologicznych.

Metody leczenia włókniaków

W przypadku małych włókniaków u młodych kobiet, lekarze nie zalecają żadnych kroków poza obserwacją włókniaka, badania USG przeprowadzane są co pół roku.

Jeżeli włókniak w piersiach w tym czasie zwiększa swoje rozmiary stosowana jest jedna z następujących metod:

• krioterapia – mrożenie włókniaka ciekłym azotem w bardzo niskich temperaturach,
• wypalanie prądem elektrycznym – prosty zabieg polegający na wycięciu włókniak za pomocą prądu przy znieczuleniu miejscowym,
• tradycyjna operacja chirurgiczna – stosowana w przypadku włókniaków o dużych rozmiarach,
• laser – za pomocą lasera usuwane są nieduże zmiany chorobowe.

W dużej mierze sposoby leczenia dobierane są pod kątem następujących zmian i wielu kobiet. U młodych dziewczyn w pierwszej kolejności stosowane są metody nieinwazyjne, które nie pozostawiają blizn i nie powodują deformacji piersi.

Niestety nie zawsze usunięcie włókniaka przynosi spodziewane efekty, włókniaki mają tendencje do odrastania. Nie znaczy to, że zmienia się ich charakter i stają się groźne. Niemniej jednak muszą być stale kontrolowane.

W przypadku kobiet, u których włókniaki nie zmieniają swojej wielkości do 35 roku życia, lekarz najczęściej nie podejmuje żadnej interwencji, stopniowo w wyniku zmniejszającego się poziomu estrogenu samoistnie ulegają zasuszeniu.

Po okresie menopauzy kobiety narażone są na innego rodzaju guzki piersi, niestety te o charakterze bardziej nowotworowym, dlatego samobadanie piersi ważne jest w każdym wieku. To najlepsza profilaktyka raka piersi pozwalająca wykryć nawet małe guzki, diagnostyka obrazowa wykrywa guzki o wielkości 4 cm. Najczęściej dzieje się tak, ponieważ tego typu guzki powodują dodatkowe dolegliwości.

 

Zobacz także :

Zdrowe piersi: co warto wiedzieć o zmianach nowotworowych?

Samobadanie piersi

Czy profilaktyka zdrowotna pozwala uniknąć raka piersi ?

Dieta dla Amazonek - Co zawiera i jakie korzyści zapewnia ?

USG, mammografia, testy genetyczne - Nowoczesne metody diagnostyki raka piersi.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.