Blog dlaStopy.pl
Zwapnienia są często pojawiającymi się zmianami w piersiach. Czym one są? Jak się je rozpoznaje? W jaki sposób odbywa się ich leczenie?

Zwapnienia są często pojawiającymi się zmianami w piersiach. Czym one są? Jak się je rozpoznaje? W jaki sposób odbywa się ich leczenie?

Zwapnienie w piersi – co to jest?

W piersiach mogą być obecne różne zmiany, do których również zaliczane są zwapnienia określane także jako kalcyfikacje. Co to jest zwapnienie w piersiach?

Zwapnienia to zmiany w piersiach, które mają postać złogów wapnia. Mogą one odkładać się w różnych tkankach piersi:
- Tkance tłuszczowej,
- Tkance włóknistej,
- Skórze,
- Naczyniach krwionośnych,
- Strukturach gruczołowych, czyli w przewodach i zrazikach.

Kalcyfikacje w piersiach są bardzo często pojawiającymi się zmianami, ponieważ występują one nawet u ponad 50% kobiet, a także są w większości przypadków niegroźne i nie wymagają leczenia.

Jak dochodzi do powstawania zwapnień w piersiach?

Do głównych przyczyn odkładania się złogów wapnia w piersiach zaliczane są:
- Zapalenia piersi, między innymi zapalenia podczas karmienia piersią,
- Urazy mechaniczne, na przykład doznane w trakcie wypadków,
- Operacje piersi, w tym wszczepienie implantów piersi,
- Martwica tkanki tłuszczowej piersi.

Zwapnienia często występują razem z innymi zmianami w piersiach, takimi jak gruczolakowłókniaki, torbiele piersi oraz zmiany mające charakter włóknisto-torbielowaty. Dodatkowo sprzyja im przedinwazyjny rak wewnątrzprzewodowy – złośliwy nowotwór piersi.

Rodzaje zwapnień – makrozwapnienia i mikrozwapnienia

Zwapnienia dzielone są na dwie główne kategorie pod względem ich wielkości – są to makrozwapnienia o średnicy minimum 1 mm oraz mikrozwapnienia w piersiach o średnicy poniżej 1 mm.

Makrozwapnienia w piersiach
Większe zwapnienia, czyli makrozwapnienia często występują u kobiet dojrzałych powyżej 50 roku życia. Można zobaczyć je podczas badań mammograficznych, a niekiedy także badań USG w postaci widocznych cieni.

Takie zmiany w piersiach uznaje się za łagodne, dlatego też nie wymagają one leczenia, a jedynie standardowej, okresowej kontroli.

Mikrozwapnienia w piersiach
Z kolei mikrozwapnienia w piersiach są mniejsze od makrozwapnień i mogą one być potencjalnie od nich groźniejsze i sprzyjać nowotworom piersi. Rekomenduje się ich regularne monitorowanie i w razie potrzeby usuwanie.

Za groźne uznaje się poniższe mikrozwapnienia w piersiach:
- Bezpostaciowe – które są niewyraźne i trudno określić ich wielkość i kształt,
- Cienkie różnokształtne – mają one średnicę wynoszącą poniżej 0,5 mm,
- Cienkie linijne i rozgałęziające się – charakteryzują się wydłużonym lub rozgałęzionym kształtem,
- Niejednorodne grube – mają one nieregularny kształt i średnicę od 0,5 mm do 1 mm.

Zgodnie z klasyfikacją BI-RADS określa się również 5 różnych rodzajów mikrozwapnień pod względem ich rozmieszczenia, a dokładnie są to zwapnienia:
- Rozlane – są rozsiane w całej piersi,
- Zgrupowane – zajmują one obszar powyżej 2 cm,
- Regionalne – obejmują co najmniej 5 zwapnień w obszarze od 1 cm do 2 cm,
- Linijne – ułożone w linii prostej,
- Segmentalne – znajdujące się przy przewodzie sutka i jego odgałęzienia.

Za szczególnie niebezpieczne uznaje się dwa rodzaje powyższych zwapnień, a dokładnie linijne i segmentalne, ponieważ mogą one wskazywać na przedinwazyjnego raka wewnątrzprzewodowego.

Jakie objawy dają zwapnienia w piersiach?

U większości kobiet zwapnienia w piersiach nie powodują żadnych objawów, czyli nie powodują dolegliwości bólowych i nie są również wykrywane podczas ręcznego badania piersi ze względu na swój niewielki wymiar.

Jak diagnozowane są kalcyfikacje w piersiach?

Diagnostyka zwapnień w piersiach polega głównie na przeprowadzeniu mammografii, która pozwala na uzyskanie największej czułości. Makrozwapnienia można też niekiedy wykryć podczas badań USG.

Po wykryciu niepokojących zmian zalecana jest gruboigłowa biopsja stereotaktyczna, czyli prowadzona razem z mammografią.

Zwapnienia w piersiach – leczenie

W większości przypadków nie ma potrzeby leczenia złogów wapnia i zaleca się jedynie ich obserwowanie i prowadzenie regularnych mammografii, natomiast wtedy, gdy są one podejrzane, jest to zalecane. Jak leczyć zwapnienia w piersiach?

Leczenie polega głównie na usuwaniu zmian z piersi w trakcie zabiegu chirurgicznego, podczas którego wycina się kalcyfikacje i niekiedy otaczające je tkanki.

Loading...