Blog dlaStopy.pl
Rozwój piersi jest naturalnym procesem zachodzącym w okresie dojrzewania nastolatek. Kiedy rozpoczyna się ten proces? Jakie objawy mu towarzyszą? Do kiedy rośnie biust? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!
Kiedy zaczynają rosnąć piersi u dziewcząt?

Rozwój piersi jest naturalnym procesem zachodzącym w okresie dojrzewania nastolatek. Kiedy rozpoczyna się ten proces? Jakie objawy mu towarzyszą? Do kiedy rośnie biust? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Kiedy zaczyna się rozwój piersi?

Rozwój piersi to stopniowy proces, który zachodzi przez większą część życia kobiety i składa się z różnych etapów. Dokładny czas trwania każdego z nich będzie inny dla każdej osoby.

Zwykle rozwój piersi rozpoczyna się w wieku od 8 do 16 lat, czyli w okresie dojrzewania płciowego. W większości przypadków pierwsze objawy rozwijających się piersi widoczne są w wieku od 10 do 11 roku życia, natomiast intensywny wzrost obserwuje się od 12 do 16 roku życia.

Dojrzewanie to rozpoczyna się, gdy ośrodek hormonalny w mózgu, znany jako podwzgórze, zaczyna produkować nowe hormony. Wydzielane są wówczas hormon folikulotropowy, czyli FSH i hormon luteinizujący, czyli LH pobudzające jajniki, aby zaczęły wytwarzać hormon płciowy estrogen, który odgrywa główną rolę w rozwoju piersi. Na skutek tych zmian hormonalnych dochodzi do powiększania się gruczołów płciowych oraz do gromadzenia się tkanki tłuszczowej w biuście.

Objawy wzrostu biustu – na co zwrócić uwagę?

Zanim piersi uzyskają swój ostateczny wygląd, dochodzi do pojawienia się szeregu objawów, które wskazują na rozpoczęcie procesu dojrzewania.

Główne objawy rośnięcia biustu u dziewczynek to:
• Powiększenie się brodawek sutkowych,
• Pojawienie się małych, twardych guzków wyczuwalnych pod sutkami,
• Swędzenie wokół sutków i w okolicy klatki piersiowej,
• Zmiana koloru brodawek sutkowych,
• Tkliwość lub bolesność w piersiach,
• Bóle pleców.

Powyższe objawy mogą powodować również dyskomfort, na przykład w trakcie uprawiania sportów czy snu.

Rozwój piersi według skali Tannera

Do opisu rozwoju piersi często stosowana jest skala Tannera, która obejmuje 5 różnych faz:

Faza 1 – rozpoczyna się przed dojrzewaniem, gdy dziewczyna rośnie około 5-6 cm na rok. W tym okresie dochodzi do nieznacznego powiększenia otoczki brodawki sutkowej.

Faza 2 – otoczka brodawki sutkowej nadal się powiększa, przy czym obserwuje się również szybszy wzrost, nawet do 9 cm rocznie.

Faza 3 – zaczyna się zwykle od 12 roku życia. Dochodzi wtedy do nasilenia wzrostu biustu, a dokładnie do zarysowania konturów piersi i ich uwypuklenia.

Faza 4 – ma miejsce dalsze powiększanie się biustu oraz wzrost.

Faza 5 – to ostatnia faza, w której dochodzi do spowolnienia wzrostu biustu oraz do uzyskania jego ostatecznej wielkości i kształtu.

Do kiedy rosną piersi?

Często pojawiającym się również pytaniem jest – do jakiego wieku rosną piersi? Podobnie jak w przypadku rozpoczęcia wzrostu piersi, również jego zakończenie jest kwestią indywidualną.

Zazwyczaj u dziewcząt stwierdza się, że ich piersi przestają rosnąć w wieku około 16-18 lat, ale u niektórych trwa to aż do 20 roku życia. Warto też wskazać, że niektórzy eksperci uważają, że piersi u kobiety osiągną swój ostateczny rozmiar po urodzeniu dziecka.

Warto więc pamiętać, że wiek, w którym piersi przestają rosnąć, zależy od indywidualnej sytuacji, a na ich wzrost wpływają różne czynniki, w tym żeńskie hormony, genetyka, ciąża i karmienie piersią.

W razie pojawienia się jakichkolwiek obaw dotyczących wzrostu piersi warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który może zalecić również odpowiednie badania hormonalne i wykonać badania piersi.

Loading...