Blog dlaStopy.pl
Profilaktyka ma bardzo duże znaczenie po zabiegi mastektomii, czyli usunięcia piersi w leczeniu raka. W jej ramach istotne są również samodzielnie podejmowane działania, do których zalicza się automasaż ręki – jej samodzielny masaż. Dlaczego jest on ważny? Jak go wykonywać? Wyjaśniamy!
Masaż ręki po mastektomii – jak go wykonać?

Profilaktyka ma bardzo duże znaczenie po zabiegi mastektomii, czyli usunięcia piersi w leczeniu raka. W jej ramach istotne są również samodzielnie podejmowane działania, do których zalicza się automasaż ręki – jej samodzielny masaż. Dlaczego jest on ważny? Jak go wykonywać? Wyjaśniamy!

Dlaczego masaż ręki po mastektomii jest ważny?

Po mastektomii znacznie zwiększa się ryzyko pojawienia obrzęków kończyn górnych na skutek usunięcia naczyń krwionośnych oraz naczyń limfatycznych. Właśnie dlatego zalecane jest podejmowanie działań przeciwobrzękowych.

Jednym z istotnych procesów w tym zakresie jest masaż po mastektomii, który może być wykonany przez fizjoterapeutę albo samodzielnie, jako automasaż ręki.

Nacisk na tkanki w trakcie masażu nasila przepływ płynów tkankowych w naczyniach oraz czynność mięśni i stawów. Przez to zapobiega występowaniu obrzęków i wspomaga ruchomość kończyny. Dodatkowo ma działanie relaksujące i przeciwbólowe.

Samodzielny masaż ręki po mastektomii – podstawowe zasady

Aby poprawnie wykonać samodzielny masaż ręki po mastektomii, należy pamiętać o poniższych zasadach:
• Przed rozpoczęciem masażu należy umyć skórę kończyny, która ma być masowana, a także umyć ręce.
• Należy rozebrać się do pasa w górę, co ułatwi wykonanie masażu.
• Do masażu zaleca się zastosowanie delikatnych środków poślizgowych, na przykład oliwki, balsamu, żelu.
• Masaż można wykonać w pozycji stojącej, także z dłonią opartą o ścianę, albo leżącej, najlepiej z użyciem klina przeciwobrzękowego.
• Masaż należy prowadzić w wolnym tempie i delikatnie uciskać skórę – wyjątkiem są zwłókniałe obrzęki, w przypadku których można wykonywać silniejsze i głębsze ruchy.
• Każdy ruch wykonany podczas masażu należy wykonywać w kierunku serca.
• Podczas masażu warto pamiętać o ćwiczeniach oddechowych, czyli głębokim wdychaniu powietrza nosem i wydychaniu go ustami.

W jakiej kolejności wykonać automasaż?

Automasaż zaleca się prowadzić w poniższej kolejności:
1. Bark – rozpocznij od tylnej części i masuj w kierunku łopatki od tyłu oraz w kierunku węzłów nadobojczykowych z przodu.
2. Ramię – masuj w kierunku od łokcia w górę.
3. Przedramię – masuj w kierunku od stawu nadgarstkowego.
4. Powrót na ramię – wróć do ramienia z użyciem masażu.
5. Dłoń – masuj stronę grzbietową dłoni, zarówno ze złączonymi, jak i rozstawionymi palcami, a potem stronę wewnętrzną.
6. Cała kończyna – masuj całą kończynę w celu przepchnięcia chłonki.

Jakimi ruchami wykonać automasaż ręki?

Podczas masażu ręki należy wykonywać różne ruchy, które przyspieszą przepływ limfy i innych płynów tkankowych.

Najdelikatniejszy jest ruch głaskania, który wykonuje się poprzez lekkie przesuwanie całej dłoni bez uciskania. Silniejsze jest wyciskanie, które polega na chwytaniu ręki tak, by obejmował ją kciuk, a pozostałe palce były rozstawione. Wtedy przesuwa się dłoń, lekko ją przyciskając jak przy głaskaniu. Najsilniejszy jest ruch ugniatania, który polega na tym samym chwycie i stosowaniu ruchów pulsacyjnych.

Jak wykonać automasaż ręki po mastektomii krok po kroku?

Poniżej prezentujemy, jak wykonać automasaż ręki po mastektomii krok po kroku:

1. Ułóż rękę tak, aby znajdowała się wyżej niż bark, na przykład oprzyj ją o ścianę lub połóż na klinie przeciwobrzękowym.
2. Zacznij masaż od barku, a następnie przechodź według opisanej kolejności, wykonując ruchy głaskania, wyciskania i ugniatania.
3. Wykonaj masaż na całym obwodzie ręki, ale omijaj okolice, w których znajdują się rany pooperacyjne i obszary poddane radioterapii.

Jak często wykonywać masaż ręki po mastektomii?

Zaleca się prowadzić automasaż ręki po mastektomii 1 lub 2 razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem. Powinien on trwać za każdym razem około 7-10 minut.

W razie problemów z wykonaniem masażu ręki po mastektomii warto zwrócić się do fizjoterapeuty, który będzie mógł zaprezentować, jak przeprowadzić go samodzielnie krok po kroku.

Loading...