- 22914 odsłony
Zmiany wykrywane w piersiach mogą mieć różne formy. Jedną z nich jest gruczolakowłókniak, który ma postać guzka i zaliczany jest do nowotworów łagodnych. Czym dokładnie jest gruczolakowłókniak piersi? Jak do niego dochodzi i jak się go wykrywa? Jak wygląda jego leczenie?
Gruczolakowłókniak piersi – co to jest?
Wykryte w piersi zmiany nie muszą od razu oznaczać złośliwego, niebezpiecznego nowotworu. Mogą mieć one łagodniejszą formę, taką jak gruczolakowłókniak. Czym jest gruczolakowłókniak piersi?
Ten rodzaj zmiany w piersi, określany jako fibroadenoma, jest łagodnym nowotworem, który najczęściej wykrywany jest u kobiet młodych, na ogół w wieku pomiędzy 15 a 25 rokiem życia.
Wyróżnia się zróżnicowane przyczyny i objawy gruczolakowłókniaka, które mogą zmieniać się w zależności od jego wielkości i rodzaju.
Duża liczba gruczolakowłókniaków zanika samoczynnie wraz z wiekiem, dlatego też nie wymagają one szczególnego postępowania leczniczego. Zdarza się też, że pozostają one w piersiach w swojej pierwotnej formie lub rzadko zmieniają swoje rozmiary.
Rodzaje gruczolakowłókniaków piersi
Istnieje kilka typów gruczolakowłókniaków piersi. Zaliczane są do nich przede wszystkim:
- Gruczolakowłókniak prosty – jest on zbudowany z tkanki włóknistej oraz gruczołowej, jest często występującą i niegroźną zmianą.
- Gruczolakowłókniak złożony – w jego przebiegu dochodzi także do innych zmian w tkankach piersi, co może prowadzić do powstania raka piersi.
- Gruczolakowłókniak młodzieńczy – tym terminem określa się zmianę, która pojawia się w wieku nastoletnim. Mogą rosnąć gwałtownie i powodować asymetrię biustu.
- Gruczolakowłókniak olbrzymi – termin ten stosowany jest do opisu większych zmian, których średnica wynosi powyżej 5 cm. Częściej diagnozowane są u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Jakie są przyczyny gruczolakowłókniaków?
Gruczolakowłókniak jest bardzo często występującą zmianą, natomiast medycyna nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co ją powoduje.
Uznaje się, że ten rodzaj zmiany w piersiach wynika głównie z zaburzenia procesów wzrostowych tkanki piersi podczas ich rozrostu w wieku młodzieńczym. Dochodzi do niego prawdopodobnie na skutek zwiększonej ilości estrogenów.
Wyższe ryzyko wystąpienia gruczolakowłókniaka piersi dotyczy też tych kobiet, u których w rodzinie wykryto raka piersi.
Powiększaniu się tego typu guzów sprzyja przebywanie w ciąży oraz stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych, hormonalnej terapii zastępczej.
Objawy gruczolakowłókniaka piersi
Zmiana ta w wielu przypadkach nie daje żadnych objawów i wykrywana jest w badaniu piersi. Zwykle ma ona formę owalnego lub okrągłego, gładkiego, przesuwalnego i elastycznego guzka. Może on też zmieniać swoje rozmiary i powiększać się pod koniec cyklu miesiączkowego.
Zdarza się jednak, że u niektórych kobiet gruczolakowłókniaki mogą powodować objawy, które odczuwane są jako bóle piersi.
Gruczolakowłókniak może występować pojedynczo w piersi, ale zdarzają się również gruczolakowłókniaki mnogie.
Jak diagnozuje się gruczolakowłókniaki piersi?
Diagnostyka gruczolakowłókniaków piersi polega głównie na wykonaniu badania palpacyjnego, czyli ręcznego. Można wykryć ją w ten sposób także podczas samobadania piersi.
Po wykryciu zmiany rękoma może być ona dalej diagnozowana innymi metodami, takimi jak:
- USG piersi,
- Mammografia piersi,
- Biopsja cienkoigłowa.
Biopsja gruczolakowłókniaka piersi prowadzona jest głównie w przypadku podejrzenia raka piersi. Polega ona na pobraniu niewielkiego fragmentu zmiany za pomocą igły, a następnie na przeprowadzeniu jego badania histopatologicznego. Umożliwia to określenie, czy zmiana jest złośliwa.
Jak odbywa się leczenie gruczolakowłókniaka piersi?
W przypadku wykrycia tego typu zmiany nie zawsze konieczne jest jej leczenie. Postępowanie zależy głównie od wielkości oraz objawów, jakie powoduje gruczolakowłókniak.
U kobiet przed 35. rokiem życia zaleca się najczęściej regularną kontrolę zmiany, zwykle do 6 miesięcy. Zdarza się, że ulega ona zanikowi, dlatego może ona ustąpić całkowicie i nie jest konieczne jej usuwanie.
Z kolei leczenie gruczolakowłókniaka piersi jest wskazane wtedy, gdy zmiana się powiększa, ma cechy charakterystyczne raka piersi, a także u kobiet powyżej 35. roku życia. Wówczas usuwa się ją metodą chirurgiczną podczas operacji prowadzonej w znieczuleniu ogólnym.