- 2008 odsłony
Mastektomia w przebiegu leczenia raka piersi dla większości pacjentek jest trudnym przeżyciem. Choć współczesna medycyna znalazła na to rozwiązanie, jakim jest rekonstrukcja piersi, zabieg ten nie zawsze jest możliwy. W takiej sytuacji kobieta po mastektomii może zdecydować się na protezę silikonową, piankową lub wykonaną z innych materiałów imitujących naturalną tkankę. Protezę można przymocować bezpośrednio do skóry lub włożyć do kieszonki specjalnego biustonosza po mastektomii, który zadba o psychiczny komfort pacjentki. O czym należy pamiętać przy wyborze konkretnej protezy?
Kiedy proteza tymczasowa a kiedy proteza pełna?
Protezę piersi można nosić od razu po mastektomii. Ważne jest jednak, aby miejsce po operacji w pełni się zagoiło – zanim to nastąpi możliwe jest noszenie protezy tymczasowej, która nie obciąża rany, a jedynie zaznacza kształt piersi, aby zapewnić wizualną symetrię. Po pełnym zagojeniu rany, do pół roku można wymienić protezę tymczasową na protezę pełną.
Jaką protezę piersi wybrać?
Protezy piersi różnią się materiałem, z którego zostały wykonane, a także sposobem noszenia – istnieją protezy samoprzylepne oraz takie, które wkłada się do kieszonek biustonoszy. Przy mastektomii częściowej, pacjentka powinna zaopatrzyć się w protezę, której zadaniem będzie wypełnienie jedynie fragmentu po amputacji.
W zależności od indywidualnych preferencji, kobieta może wybrać protezę, która spełni dodatkowe wymagania. Przykładowo proteza piersi Amoena Energy zapewnia nieprzeciętny komfort użytkowania, jest szczególnie polecana paniom w okresie menopauzy, które cierpią na uderzenia gorąca. Nowoczesne technologie gwarantują wyjątkowy chłód - jest to przyjemny efekt, ochraniający przed dyskomfortem związanym z długotrwałym noszeniem sztucznej piersi. Dla kobiet ceniących sobie lekkość i wygodę, polecana jest proteza Amoena Essential, która wyróżnia się bardzo niską wagą – jest ona około 30% lżejsza od tradycyjnego modelu, a dla zwolenniczek naturalności – Ameona Natura, która jednocześnie charakteryzuje się nieprzeciętną wytrzymałością, a więc jest to inwestycja na lata. W przypadku protez samoprzylepnych, warto pamiętać, że posiadają one określoną żywotność warstwy klejącej. Amoena Contact przy użytkowaniu przez 16 godzin dziennie, powinna zostać wymieniona dopiero po około 12-14 miesiącach. Model ten może być jednak użytkowany także jako proteza tradycyjna, należy wtedy na warstwie klejącej umieścić zaślepkę, a całą protezę umieścić w kieszonce biustonosza. Sposób użytkowania zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji, co przekłada się na wysoki poziom swobody.
Specjalistyczna bielizna dla kobiet po mastektomii
Aby proteza piersi spełniała swoją funkcję, ważne jest odpowiednie dopasowanie bielizny specjalistycznej. Biustonosze dla amazonek powinny być wyjątkowo wygodne i miękkie, aby nie drażnić delikatnej skóry po operacji, a także posiadać specjalne kieszonki, dzięki którym proteza nie będzie się przemieszczać. W zależności od preferencji, kobieta po mastektomii może zdecydować się przykładowo na biustonosze bez fiszbin, które zapewnią maksymalny komfort noszenia lub biustonosze usztywniane na specjalne okazje.
Proteza piersi to alternatywa dla kobiet, które w wyniku choroby nowotworowej musiały przejść mastektomię, a nie zdecydowały się na rekonstrukcję piersi lub posiadały do niej przeciwwskazania. Proteza w takim przypadku zapewni pacjentce komfort psychiczny, poprawi jej pewność siebie oraz zadba o poczucie swobody w życiu codziennym.